VIII Festiwal Muzyki Kameralnej – koncert ostatni w tym roku
To już niestety ostatni, w tym roku, koncert w cyklu: VIII Festiwal Muzyki Kameralnej. Mamy nadzieję, że w przyszłym sezonie także - w naszym szacownym centrum muzycznym, czyli międzyrzeckiej PSM, znowu będziemy mieli okazję zanurzyć się w muzyce z najwyższej półki, słuchać młodych, ale już mających osiągnięcia artystyczne muzyków.
Kamila Halska – pianistka i Jakub Staszel – skrzypek. Nasze nadzieje – taki tytuł miał koncert, to nadzieje związane z utalentowanymi młodymi ludźmi, którzy (niedawno) kończyli szkoły takie jak nasza Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Wandy Wiłkomirskiej w Międzyrzeczu.
Wystąpili też uczniowie naszej Szkoły: Maja Dubkiewicz – wiolonczela, zagrała Andrea Caporale „Sonata e-moll” cz. I i II, oraz Nikodem Nawrot – flet, wykonał utwór Blaz'a Pucihar'a „Powrót do domu”. Przy fortepianie akompaniowała Ekaterina Matokh.
Koncert prowadził Ryszard Szydełko i Teresa Lorenc. Był też obecny Wiesław Pietruszak i Katarzyna Winkiewicz, zastępująca panią dyrektor PSM Małgorzatę Telegę – Nowakowską.
Kamila Halska, studiująca obecnie w AM w Poznaniu u prof. P. Szychowskiego – fortepian, i zagrana przez nią Fryderyka Chopina rytmiczna „Etiuda ges-dur”. Jakub Staszel z Podhala – skrzypce i kompozycja J. S. Bacha „Grave e-moll”, żywiołowo wykonana przez młodego muzyka. Potem znowu fortepian i „Romans” M. Glinki „The Lark”, czyli „skowronek”, najsłynniejsza rosyjska pieśń romantyczna. Hans Seeling – „Etiuda es-moll” op. 10 no.12., wodny, czy fruwający w wodnej fali, ptaszek, reprezentatywny dla kanonu romantycznego utwór, opowieść ze stosownym dla epoki wyrazem. Grażyny Bacewicz, która koncertowała w całej Europie, a Paderewski fundował jej stypendium – fantazyjny „Kaprys Polski”. Znowu Chopin i Kamila Halska, na fortepianie zagrana przez nią „Ballada g-moll”, subtelność, ludowość inkrustowana liryzmem, i kunsztem wykonania.
Henryk Wieniawski „Legenda”, na fortepian i skrzypce, nostalgiczna i taneczna, łącząca pokolenia od wieków zamieszkałe na naszej ziemi, muzyczna ilustracja krajobrazu kulturowego, jego historii. Jeszcze raz Wieniawski - „Kujawiak” i „Obertas”, tańce polskie, ludowa muzyka przetworzona artystycznie w doskonały utwór muzyczny.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Bogusław Zaborowski Starosta Powiatu Międzyrzeckiego. Dyr. artystyczny prof. AMP dr hab. Piotr Szychowski. Rada Programowa: Celina Kotz, Alina Kubik, Marcin Baranowski, Piotr Szychowski. Komitet Organizacyjny: Małgorzata Telega – Nowakowska, Katarzyna Winkiewicz, Ewa Zdrowowicz-Kulik, Ryszard Szydełko, Wiesław Pietruszak.
Podziękowano, i wręczono pamiątkowe dyplomy, darczyńcom: wymienieni zostali Marszałek Lubuski, Starostwo Powiatowe w Międzyrzeczu, Jacek i Beata Bełzowie Pensjonat „Pod Strzechą”, „Lekarze na Dworskiej”, Tomasz Jarmoliński, Jerzy Kuźmicz, Jerzy Wierchowicz, Ewa Zdrowowicz-Kulik, Dorota Szymkowiak Salon Fryzjerski w Skwierzynie, Anna Podsiadła Salon Fryzjerski w Skwierzynie, Ewa i Lesław Hołownia, Lidia i Krzysztof Szczerbiak, Agnieszka Błajet.
Spotkania Kameralne organizowane są przez Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej „Sauerianum” we współpracy z Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia im. Wandy Wiłkomirskiej w Międzyrzeczu.
Iwona Wróblak
listopad 2024 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz