niedziela, 17 marca 2024

 

Chcieć zmienić dotychczasowość


15.października 2023 roku - wygrana parlamentarna Koalicji Obywatelskiej – nie zmarnować tego dorobku... Konsekwencją, i kwintesencją, wygranych przez większość obywatelską wyborów parlamentarnych jest udział w wyborach samorządowych. Mamy realny bezpośredni wpływ na naszą małą społeczność. Termin – 7.kwietnia 2024 roku. Wybierzmy ludzi; burmistrza i radnych do Rady Miejskiej, o których wiemy, że mogą sprostać zadaniu, przyjrzyjmy się im, to nasi znajomi, sąsiedzi; ich kwalifikacjom, doświadczeniu życiowemu, dotychczasowemu uczestnictwu w życiu społecznym. Ludzi młodych duchem, sprawczych, pełnych pasji społecznikowskiej, pracowitych, otwartych na dialog, gotowych do wysłuchania drugiej strony... Może – także i koniecznie – tych z młodego pokolenia, bo to ich przyszłość.

Trzeba powtarzać... Wszyscy mieszkańcy naszej społeczności, na równych zasadach, są członkami wspólnoty samorządowej i mają prawo uczestniczyć w życiu publicznym, rozstrzygać o sprawach gminy. Samorządowym organem władzy, STANAWIĄCYM I KONTROLNYM – działającym we współpracy z REALIZATOREM/WYKONAWCĄ uchwał podjętych przez Radę – u nas burmistrzem, jest Rada Miejska, jej główne zadanie to tworzenie prawa lokalnego, za aprobatą Urzędu Marszałkowskiego. Rada uchwala budżet, czyli plan dochodów i wydatków, podejmuje decyzje w sprawach lokalnych opłat, wykorzystania ziemi należącej do gminy, administruje własnością gminną (budynkami, drogami, komunikacją miejską), wykonuje, realizuje zadania własne i zlecone.

Nie bądź obojętny – na to, KTO tobą rządzi. Wzory z demokracji o wielosetletnim dorobku mówią o społecznikowskich motywacjach ludzi zarządzających. Korzystajmy z naszych doświadczeń życiowych. Trzeba, jak mówi Jacek Bełz, znany w mieście przedsiębiorca i społecznik, reprezentujący KKW Koalicja Obywatelska, wiceprzewodniczący struktur Nowoczesnej w województwie lubuskim, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej (LOT) – trzeba CHCIEĆ COŚ ZROBIĆ. Oprócz pracy zawodowej zająć się pracą na rzecz społeczności.

U nas – czym się zajmują radni? W biurze posłanki na Sejm RP Krystyny Sibińskiej, w budynku Cechu Rzemiosł Różnych przy ul. 30 Stycznia 39 (wejście od podwórza) – jedno ze spotkań z kandydatami na radnych do Rady Miejskiej. Program zmian w 10. punktach KWW Jacka Bełza - kandydata na burmistrza, i radnych.

10 punktów Programu. Rozmawiamy o nich.

1. Transport i poprawa mobilności. Rewizja obecnej organizacji ruchu w celu poprawy płynności ruchu. Może rondo na głównym skrzyżowaniu przy Ratuszu? Albo dwa. Modernizacja częstotliwości zmian świateł w sygnalizacji na skrzyżowaniu.

2. Wsparcie dla seniorów, dzieci i młodzieży. Systemowe i proste zniżki dla seniorów, dzieci i młodzieży na usługi oferowane przez pływalnię miejską, dom kultury i stadion. Pływalnia dla uboższych dzieci za darmo. Fundusze – miliardy z odblokowanego europejskiego KPO na takie cele są w zasięgu ręki...

Inne, bardzo konkretne rozwiązania naszych lokalnych spraw. Wystarczą lokalne rozporządzenia, uchwały nowej Rady Miejskiej. Fundusze można pozyskać np. montując na dachu hali sportowej fotowoltaikę.

Punkt 3. Pomoc międzyrzeckiemu szpitalowi – Pomysł: zaoferowanie służbowych mieszkań dla nowych lekarzy, jako zachęta do podjęcia pracy, bo o to chodzi, o brak kadry. Zmniejszenie podatków dla szpitala, obniżenie ceny ogrzewania, oszczędności pozwolą na zatrudnienie lekarzy szczególnie na oddziale położniczo-ginekologicznym.

4. Efektywne pozyskanie dotacji unijnych. Zwiększenie skuteczności – reorganizacja miejskiego wydziału pozyskiwania środków unijnych.

5. Rozwój parku przemysłowego 2. Procedury zakupu gruntu są niestety długotrwałe. Konieczny jest Pakiet udogodnień dla inwestorów.

6. Sport, rekreacja ruchowa, kluby sportowe. Dostępność szkolnych obiektów sportowych dla uczniów i rodziców w godzinach popołudniowych. Promocja aktywności fizycznej i zdrowego trybu życia – zintensyfikowanie współpracy samorządu z klubami sportowymi. Określenie warunków korzystania ze stadionu, boisk szkolnych; monitoring na obiektach. Inwestycje fotowoltaiczne – obniżenie kosztów i zwiększenie dostępności. Zbigniew Kolis, doświadczony nauczyciel i społecznik, kandydat na radnego, mówi o koniecznym, radykalnym zwiększeniu ilości dostępnego sprzętu sportowego dla szkół i sportowców międzyrzeckich; np. piłek itp.; także o zmianie postrzegania wagi i sposobu prowadzenia zajęć z wychowania fizycznego.

7. Zmiany w funkcjonowaniu Rady Miejskiej. Zmiana terminów obrad sesji RM i komisji na godziny popołudniowe, by umożliwić mieszkańcom uczestniczenie w obradach. Obniżenie diety radnych i kosztów funkcjonowania Rady Miejskiej.

8. Promocja turystyczna Międzyrzecza. Lepsze wykorzystanie walorów turystycznych Muzeum i Zamku, MRU, Jeziora Głębokiego i innych miejsc. Stworzenie i promocja kompleksowych tras pieszych i rowerowych, turystycznych miejsc noclegowych – współpraca w Kołami Gospodyń Wiejskich.

9. Wsparcie dla przedsiębiorców. Zmniejszenie podatków lokalnych dla przedsiębiorstw zatrudniających ponad 50 osób pod warunkiem utrzymania zatrudnienia przez 5 lat.

10. Doświetlenie kluczowych miejsc dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, rozbudowa monitoringu miejskiego dla przeciwdziałania aktom wandalizmu.


Iwona Wróblak

marzec 2024





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz