piątek, 8 marca 2024

 

Dla kobiet – najważniejsze bezpieczeństwo prawne, nie goździk czy tulipan


Z okazji Tygodnia Kobiet, okolic 8. Marca - świetna inicjatywa w Bibliotece Publicznej – wykład adwokatki/mediatorki Katarzyny Otto na temat „Bezpieczeństwa prawnego kobiet we współczesnym świecie”. Garść rzetelnej i przystępnie podanej, jakże potrzebnej, prawniczej wiedzy, blisko dwugodzinny wykład. Równość wobec prawa bez względu na płeć gwarantuje Konstytucja RP.

Nieznajomość przepisów prawa szkodzi. Była mowa o majątku wspólnym, dziedziczeniu, i kwestiach okolicznych.

W prawniczym żargonie – związek dwojga ludzi to więź duchowa, fizyczna i ekonomiczna. W związkach damsko-męskich trzeba ze sobą rozmawiać o tym, jakie mamy oczekiwania wobec partnera. Znać swoje prawa, i obowiązki. Wykład, pozornie okolicznościowy, także był skierowany do obecnych na sali panów, w ich interesie jest zabezpieczenie szczęścia w satysfakcjonującym oboje związku – małżeńskim lub partnerskim, w którym kobieta jest świadoma, wyedukowana, niezależna finansowo, komunikująca partnerowi swoje potrzeby i oczekiwania.

Główne obowiązki i przywileje małżeństwa z mocy prawa. Małżeństwo wiąże się z przyjęciem nazwiska. Związek małżeński w świetle prawa ma więcej zalet, ale wielu ludzi decyduje się na konkubinat, z różnych przyczyn. Małżeńska wspólność majątkowa i mieszkaniowa obowiązuje do momentu orzeczenia przez Sąd rozwodu. Wzajemna reprezentacja w sprawach zwykłego zarządu, wspólna odpowiedzialność za większe zobowiązania (jeżeli nie jest spisana inna umowa). Pensja małżonka jest – wspólna (o czym wiele kobiet nie wie), z dochodów mają prawo korzystać obydwoje. Osobnym tematem jest majątek osobisty małżonka(ki) i jego, czy jej, dobra osobiste – decyduje data ich nabycia. W związku małżeńskim są uregulowane kwestie ubezpieczeniowe, jest ustawowe dziedziczenie po partnerze, zapewniony zasiłek opiekuńczy, dostęp do dokumentacji medycznej partnera, przewidziano z urzędu alimenty, możliwość adopcji dziecka itp..

Inaczej jest w umowie konkubenckiej, wymagane są pisemne uprawnienia, pełnomocnictwa (bankowe, pocztowe). Czytajmy uważnie umowy... Dysponowanie majątkiem w konkubinacie wymaga zgody wspólnej, w umowie określana jest odpowiedzialność za długi. Ważne jest sporządzenie testamentu, umowy dożywocia, także np. udokumentowanie wydatków na wspólny dom – w Akcie notarialnym... Jeśli taka pisemna umowa nie została sformułowana, i nazwana, w polskim prawie – jej nie ma.

Intercyza – umowa w formie aktu notarialnego o rozdzielności majątkowej. Wspólność majątkowa, czy jej chcemy? - z różnych przyczyn, takich jak bezpieczeństwo rodzinnego biznesu. Kodeks Rodzinny Opiekuńczy reguluje możliwe sytuacje życiowe.

Pani mecenas mówiła jeszcze o zachowku, testamencie w konkubinacie – jedynej formie dziedziczenia w tego rodzaju związku i o innych sytuacjach. Niebieskiej Karcie w przypadku przemocy drugiej strony, konieczności zawiadamiania Policji o takich zdarzeniach. O potrzebnej konsekwencji osoby pokrzywdzonej w dochodzeniu swoich praw, niezwłocznym zgłaszaniu zarzutów wobec dręczyciela, w celu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Jest możliwość uczestniczenia w postępowaniu przygotowawczym jako oskarżyciel posiłkowy, złożenia apelacji.

Jakie błędy najczęściej popełniamy w związkach? Brak wiedzy o przeszłości partnera, jego sytuacji finansowej. Brak dbałości o zabezpieczenie majątkowe na wypadek nieprzewidzianych sytuacji losowych. Zalecana jest obopólna troska o niezależność finansową kobiety, dbałość o wykształcenie zawodowe, edukację – to warunek bezpiecznego bytowania kobiety we współczesnym świecie. Prawną edukację - też...


Iwona Wróblak

marzec 2024 r.











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz