wtorek, 19 marca 2024

 

W DKK – Renata Dyla o znanych poetkach, anegdoty, ploteczki, i fakty...


Co łączy Marię Jasnorzewską-Pawlikowską, Halinę Poświatowską i Kazimierę Iłłakowiczównę? Ich utwory są często wypożyczane z naszej Biblioteki Publicznej... I jak mówi pani Renata, były kobietami niezależnymi, wykształconymi, znającymi języki obce... Pisały piękne wiersze, i nie tylko wiersze...

W Dyskusyjnym Klubie Książki przy Bibliotece Publicznej rozpoczął się Tydzień Poezji, więc - o Niej, o muzie... Obecne są osoby z Międzyrzeckiego Saloniku Literackiego, i Kącika Twórczego ze Szkoły Podstawowej nr 2. Będziemy słuchać wierszy... W wykonaniu osób z DKK i dzieci ze szkoły.

Maria Teresa Pawlikowska-Jasnorzewska z d. Kossak (ur. 24.11.1891 r. w Krakowie, zm. 9 lipca 1945 r. w Manchesterze) – poetka i dramatopisarka dwudziestolecia międzywojennego, luźno związana ze „Skamandrem”. Córka malarza Wojciecha Kossaka (syna Juliusza) w domu i wśród przyjaciół nazywana była Lilką. Jej starszy brat Jerzy Kossak był malarzem, a młodsza siostra, Magdalena, znana pod literackim pseudonimem Magdalena Samozwaniec, pisała utwory satyryczne. Ich krakowski dworek „Kossakówka” był miejscem spotkań osób ze środowiska artystycznego. Zadebiutowała w 1924 r., do 1939 r. napisała piętnaście sztuk. Teksty Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej były śpiewane m.in. przez Ewę Demarczyk, Czesława Niemena, Krystynę Jandę. Teraz także są chętnie czytane przez młodsze pokolenie.

Halina „Halszka” Poświatowska. Czyli absolutnie o miłości, i istnieniu – jako stanie pośrednim, namiętności istnienia, i kochania. Dwa pokolenia ją czytały, nie tylko kobiety. Halina Poświatowska (1935-1967) poetka i pisarka, jedna z ważnych postaci polskiej poezji drugiej połowy XX wieku. Urodziła się w Częstochowie, zmagała się z poważną wadą serca, która stała się przyczyną jej przedwczesnej śmierci.

Kazimiera „Iłła” Iłłakowiczówna (ur. 6. sierpnia 1892 w Wilnie, zm. 16. lutego 1983 r. w Poznaniu) – poetka, prozaik, dramaturg i tłumaczka. Od 1918 r. pracowała w MSZ, w latach 1926–1935 była osobistym sekretarzem Józefa Piłsudskiego, a po jego śmierci radczynią referatu politycznego w Gabinecie Ministra MSZ.

Komu – dzisiaj – potrzebna jest poezja? Patrzą na nas z książek oblicza pisarek. Żyły od XIX do końca XX wieku. Ich teksty są aktualne. Opowiadać o poetkach, jak to robi pani Renata, bez brązu, a przede wszystkim, czytać ich wiersze. Warto...


Iwona Wróblak

marzec 2024 r.













Brak komentarzy:

Prześlij komentarz