Różowa wstążka
NOC bibliotek, Moc kobiet, moc zdrowia.
Wygrać walkę o Siebie. Mamy wpinane w ubranie różowe wstążki. „Różowy październik” to Miesiąc Świadomości Raka Piersi. W Bibliotece Publicznej Ewa Butkiewicz i Aleksandra Gomuła z z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Międzyrzeczu przygotowały prelekcję, jak dbać o swoje zdrowie.
Renata Dyla z Biblioteki Publicznej przestawia nam dziewczynki z Kącika Twórczego przy Szkole Podstawowej nr 2, uczennice Aleksandry Bieli, na początek spotkania zaśpiewały nam jedną ze swych piosenek.
Postęp idzie naprzód. Znane są skuteczniejsze, i mniej inwazyjne metody leczenia raka piersi. Cierpienie z powodu choroby dotyczy nie tylko chorej osoby, ale też jej rodziny.
Nie musimy walczyć, zmagać się z chorobą, samotnie, w naszej Bibliotece jest sporo książek, relacji, wspomnień osób, które doświadczyły choroby.
Bardzo ważna jest profilaktyka, samobadanie piersi, w jaki sposób to robić, pokazano na planszach. Można też poćwiczyć na fantomach. Zalecanie jest takie badanie raz na miesiąc. Rak piersi u polskich kobiet jest stale na pierwszym miejscu wśród chorób onkologicznych.
Na zachorowanie narażone są osoby z mutacją BRCA1, BRCA2, genetyka ma wielkie znaczenie, także przyjęte dawki promieniowania jonizującego przy badaniach rentgenowskich. Inne czynniki ryzyka to niezdrowy styl życia,, otyłość i nadwaga, wysoko tłuszczowa dieta, spożywanie alkoholu i palenie tytoniu, hormonalna terapia zastępcza, antykoncepcja, zanieczyszczenie środowiska.
Mammografia to nieskomplikowane niskodawkowe badanie rentgenowskie. USG (ultrasonografia) - nieinwazyjna, atraumatyczna metoda diagnostyki obrazowej, pozwalająca na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. Jeśli zmiana jest istotna, stosuje się biopsję, polega to na nakłuciu do badań guza lub węzła chłonnego.
Iwona Wróblak
październik 2024 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz