poniedziałek, 21 października 2024

 

Chopin i Schumann – Koncert Kameralny w Szkole Muzycznej


Aula Szkoły Muzycznej I stopnia w Międzyrzeczu. Drugi z trzech zaplanowanych w tym roku koncertów z cyklu: VIII Festiwal Muzyki Kameralnej, zorganizowany przez „Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Organowej i Kameralnej „Sauerianum” z Drezdenka.

Koncert otworzyli Katarzyna Winkiewicz - nauczycielka gry na wiolonczeli, i Wiesław Pietruszak. Występ pianistów: pani Xinyue Shi i pana Xianze Li, poprzedziła gra uczennic międzyrzeckiej PSM: Arianny Peach, wiolonczela: Arno Babadżanian „Taniec”, i Marysi Albeus, skrzypce: Edmund Severn „Polish Dance”. Na fortepianie akompaniowała Ekaterina Matokh.

Tym razem słuchaliśmy dwóch romantyków – Fryderyka Chopina i Roberta Schumanna. Co ich łączy, czyli czym jest Romantyzm? W muzyce.

Muzyka – język, który nie potrzebuje słów, nie ma barier językowych. Melodyka jest językiem, którym mówią kultury od zarania dziejów. Tak było pewnie i z nurtem romantycznym – przemówił, i nadal przemawia - swoją uniwersalnością, do serc ludzi oddalonych od siebie tysiącami kilometrów, historią regionu, która być może przydaje utworom szczyptę własnego rytu. Wystarczy słuchać...

Romantyzm, Chopin to – także – jego ukochane Mazowsze, muzyka ludowa, ale nie tylko przecież... Robert Schumann, niemiecki romantyk, w czasie kiedy po Powstaniu Listopadowym setki tysięcy Polaków wyjeżdżało na zachód, do niemieckich landów, był fanem Chopina; obu muzyków, jako romantyków, wiele łączyło, umiłowanie wolności, za co ówcześni Niemcy szanowali Polaków, i powinowactwa wewnątrz romantycznego nurtu filozofii i muzyki, trendu obowiązującego wtedy na europejskich salonach. Słuchamy dzisiaj, w przednim wykonaniu, obu kompozytorów, jest okazja do porównań...

Xinyue Shi ukończyła Associated Music High School w Konserwatorium Muzycznym Shenyang. Podczas nauki w szkole średniej kształciła się pod okiem prof. Piao Yanga. W 2018 r. rozpoczęła studia licencjackie w zakresie gry na fortepianie w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, gdzie studiowała u prof. Wiesławy Skrzypek-Ronowskiej i prof. Marii Murawskiej, od 2021 r. kontynuowała naukę na studiach podyplomowych.

Wspaniałe interpretacje naszych gości: Xinyue Shi i Xianze Li, uznanych muzyków:

F. Chopin - „Polonaise-Fantaisie” in A-flat major, Op. 61, „Polonaise in C-sharp minor”, op.26 no.1.

R. Schumann - Fantasiestűcke op. 12. Nr 1 „Des Abends”, Nr 2 „Aufschwung”, Nr 3 „Warum?”, Nr 4 „Grillen”, Nr 5 „In der Nacht”, Nr 6 „Fabel”, Nr 7 „Traumes Wirren”, Nr 8 „Ende vom Lied”.

Nasza Szkoła Muzyczna, prawie filharmonia, tutaj na miejscu, w Międzyrzeczu, w centrum miasta. Koncerty na światowym poziomie, których można słuchać dzięki inicjatywie W. Pietruszaka z „Sauerianum” we współpracy z PSM I stopnia. Szkoła nie tylko kształci muzycznie kolejne roczniki swych uczniów, ma także, od wielu lat, olbrzymi wkład w edukację muzyczną mieszkańców.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Bogusław Zaborowski Starosta Powiatu Międzyrzeckiego. Dyr. artystyczny prof. AMP dr hab. Piotr Szychowski. Rada Programowa: Celina Kotz, Alina Kubik, Marcin Baranowski, Piotr Szychowski. Komitet Organizacyjny: Małgorzata Telega – Nowakowska, Katarzyna Winkiewicz, Ewa Zdrowowicz-Kulik, Ryszard Szydełko, Wiesław Pietruszak.

Darczyńcy: Marszałek Lubuski, Starostwo Powiatowe w Międzyrzeczu. Jacek i Beata Bełzowie Pensjonat „Pod Strzechą”, „Lekarze na Dworskiej”, Tomasz Jarmoliński, Jerzy Kuźmicz, Jerzy Wierchowicz, Ewa Zdrowowicz-Kulik, Dorota Szymkowiak Salon Fryzjerski w Skwierzynie, Anna Podsiadła Salon Fryzjerski w Skwierzynie, Ewa i Lesław Hołownia, Lidia i Krzysztof Szczerbiak, Agnieszka Błajet.


Iwona Wróblak

październik 2024 r.












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz