piątek, 21 czerwca 2019


XVII Sesja historyczna - tym razem w Bledzewie


            Dotykanie przeszłości na poziomie lokalnym… Towarzystwo Historyczne Ziemi Międzyrzeckiej, we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Międzyrzeczu, i pod patronatem Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego, sesje naukowe od kilku lat umieszcza w różnych gminach naszego regionu. W tym roku jest to Bledzew, bardzo ciekawe historycznie miejsce...
            Gminna Biblioteka Publiczna w Bledzewie, dyrektorem placówki Elżbieta Białek. W sesji wzięła udział wójt Gminy Bledzew Małgorzata Musiałowska. Na doroczną konferencję naukową i promocję XVII tomu serii monograficznej: „Ziemia Międzyrzecka w przeszłości” zaproszono także młodzież ze szkół z Templewa i Bledzewa.
            Bardzo ciekawe wykłady, kilka godzin spotkania z historią regionalną, a potem spacer po historycznym Bledzewie, m.in. w kościele bledzewskim widzieliśmy wielkich rozmiarów monstrancję pochodzącą z nieistniejącego już bledzewskiego klasztoru, i kilka innych wspaniałych zabytków. Po prelekcjach została nam do przestudiowania monografia „Ziemia Międzyrzecka w przeszłości”, bardzo ciekawa lektura… Książka będzie dostępna w bibliotekach.
            Projekt naukowy ma na celu budowanie idei samorządowości i regionalizmu, co nie jest możliwe bez inspirowania zainteresowaniem lokalną historią. „Ziemia Międzyrzecka w przeszłości” ukazuje się od 2003 roku, wydawnictwo jest punktowane naukowo, w tym roku wydane w prestiżowym Wydawnictwie „Adam Marszałek” z listy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego  Ostatni tom poświęcony jest pamięci Czesława Nowaka (1942-2018), wybitnego pedagoga, przewodnika PTTK, pasjonata i znawcy przeszłości Ziemi Międzyrzeckiej; czyli fragmentu historycznej zachodniej Wielkopolski, obecnie stanowiącej część województwa lubuskiego.
            Piotr Maciej Dziembowski „Testament Ludwika Bogusława i Fryderyki Krystyny z Kottwitz Dziembowskich z 1794 roku”. To już kolejne nasze spotkanie na sesjach z panem Dziembowskim, skrzętnym zbieraczem wszystkich dostępnych informacji o swoim rodzie. Szlachcic Bogusław Ludwig Dziembowski herbu Pomian swoje nazwisko wywiódł od miejscowości Dziembowo koło Chodzieży, jego prapradziad Wojciech nabył wieś Kręcko w 1569 roku za 17 000 złotych… Koligacje żony Ludwika, powinowactwa, piastowane stanowiska, imiona dzieci i rok ich urodzenia… Testatorzy. Ciekawostki z dokumentów testamentowych. Spisywano je, by majątek został w rękach rodu, w testamentach szczegółowa lista dóbr – majątki ziemskie, ruchomości, pieniądze majątkowe, zapisane roszczenia, złoto, srebra, klejnoty, miedź, cynk, mosiądz, bielizna, płótna, łoża, szaty, sprzęty domowe i inne należące do masy spadkowej, poświadczone przed Sądem Patrymonialnym… Obfite przypisy, zdjęcia nagrobków z Krębska.  Kilka portretów rodziny Dziembowskich jest w Muzeum w Międzyrzeczu.
Karolina Korenda-Gojdź „Działalność Towarzystwa Robotników Katolickich pod wezwaniem św. Jana Nepomucena w Pszczewie w latach 1901-1911”. Obecnie autorka pracuje w pszczewskim GOK, i jej gabinet mieści się w sypialni byłych właścicieli zabytkowej budowli. Jest w nim stara szafa, a w niej na półkach dokumenty…
Jak opowiadała Karolina Korenda-Gojdź, przy studiowaniu tych pism (księga protokolarna) wyłania się obraz życia małego miasteczka z przełomu XIX i XX wieku, kwestii obyczajowych, mentalności typowej dla ludzi tego okresu. W Pszczewie w 1901 r. powstało Towarzystwo Robotników Katolickich będące reakcją Kościoła na przemiany polityczne, społeczno-ekonomiczne tamtych czasów. W mało uprzemysłowionym Pszczewie, gdzie nie powstały wielkie zakłady przemysłowe, prądy lewicowe, ideologia komunistyczna nie zapuściła głębszych korzeni, działalnością społeczną, dobroczynną (encyklika papieska Leona XIII), także animacją życia kulturalnego, naukowego i gospodarczego, zajął się Kościół katolicki – w okresie kulturkampfu także ostoja polskości. Celem było łączenie robotników w stowarzyszenia stanowe, by ich doskonalić pod względem moralnym, oświatowym  i społecznym. Co ciekawe, nie było w tym czasie spięć narodowościowych między Polakami i Niemcami, nawet zebrania Towarzystwa (pod wezwaniem św. Nepomucena – pod tym imieniem był kościół parafialny) odbywały się po polsku – z racji większej ilości osób mówiących w tym języku. Organizowano wspólne majówki, na których częstowano pączkami, wystawiano przedstawienia teatralne o popularnej tematyce, miały miejsce krótkie wykłady – o pożywności jedzenia, podatkach, na tematy gospodarcze. Czytano fragmenty żywotów świętych, śpiewano pieśni kościelne. Została założona biblioteka. Pszczewskie TRK było jednym z wielu powstających w tym czasie stowarzyszeń katolickich, organizacji, które integrowały lokalną społeczność.
            Ryszard Patorski „Rodzina Fischerów. Przyczynek do dziejów fotografii na Ziemi Międzyrzeckiej”. Pana Patorskiego, długoletniego (45 lat) byłego pracownika Muzeum w Międzyrzeczu, współpracownika pierwszego dyrektora Muzeum Alfa Kowalskiego, z którym razem przez lata ratowali zabytki przed wywózką czy dewastacją, gromadząc kolekcję słynnych międzyrzeckich portretów trumiennych, na sesjach Towarzystwa Historycznego gościmy często. Ryszard Patorski nadal jest aktywny zawodowo, jest słuchaczem na sesjach i wykładach w Polsce, uczestniczy w naukowych wyprawach z prof. Marcelim Tureczkiem. Wykład w Bledzewie dotyczył jednego z pierwszych lokalnych fotografów – Fischera i jego następców.
            Wynalazek fotografii w 1839 r. (Joseph Niecephore Niepce i Luis Jacqus Daguerre) pozwolił na szybki, dokładny i trwały zapis obrazu na srebrzonych płytkach miedzianych powleczonych światłoczułą emulsją.
 W 1833 r. urodził się w Nowym Tomyślu Carl Adolf Wilhelm Fischer. Fotograficzne atelier w Międzyrzeczu otworzył w 1868 r. na ulicy Szewskiej (obecna ul. Wesoła 14), północna ściana i dach budynku były wykonane ze szkła, by rozproszone światło dzienne było wykorzystane. Tak jak inne obiekty w tym okresie, zakład posiadał laboratorium, ciemnię, kopiarnię, introligatornię, archiwa negatywów, pokoje do wywoływania odbitek, stanowiska dla retuszera i malarza zdjęć… Znana jest wysoka jakość zachowanych (m.in. w Muzeum w Międzyrzeczu, i w prywatnych kolekcjach) zdjęć Fischera, który był nie tylko chemikiem, inżynierem, introligatorem, zaopatrzeniowcem, ale także artystą… Świadczył usługi także dla mieszkańców pobliskich miast; Skwierzyny, Międzychodu. Fotografował obiekty architektoniczne, zabudowę miast i wsi, jego prace wykorzystywano do produkcji pocztówek („grussówki”), zdjęcia weselne, portrety osób dorosłych i dzieci. Pozostałości z archiwum Fischerowskiego zakładu, i samego miejsca na ul. Wesołej, autor osobiście widział jeszcze w latach 50. I 60. ubiegłego wieku. Ryszard Fischer, syn założyciela firmy, wyjechał z Międzyrzecza w styczniu 1945 r., jego dalsze losy nie są znane.
Jerzy Łojko, Paulina Łojko-Wojtyniak „O potrzebie monografii miasta Bledzewa w okresie przedrozbiorowym”. Lokacja miasta tworzy rynek, zespół miejski jest ośrodkiem organizującym przepływ pieniądza i towarów. Bledzew był miastem pogranicza wielkopolsko-nowomarchijskiego i polsko-brandenburskiego, był także w elementem w sieci funkcjonowania domów zakonu cysterskiego.
Losy miasta, opactwa (klasztor w Bledzewie) są widoczne w dokumentach z epoki – aktach cechowych, aktach parafialnych, w archiwaliach sąsiedzkich ośrodków municypalnych (informują o przebiegu granic posiadłości), w archiwach klasztornych – dość dobrze zachowanych. Sieć inkorporowanych wokół klasztoru parafii tworzy jego przestrzeń społeczno-kulturową i ekonomiczną. Danych o położeniu administracyjnym i typie własności  należy szukać w archiwach państwowych i kościelnych, źródłach podatkowych (wykazy łanowego, podymnego, pogłównego, komorach celnych, przywilejach targowych), podatkach wojskowych i inne rodzajach obciążeń fiskalnych, księgach grodzkich, księgach rachunkowych, rejestrach poborowych – to dokumenty określające wzajemny stosunek mieszkańców do państwa. Określają stopień koncentracji dóbr właściciela wokół miasta i stopień kolonizacji wsi na prawie niemieckim, ułatwiającym wtedy obieg pieniądza i prowadzenie handlu. Autor mówił też o potrzebie spojrzenia na opracowywane zagadnienie z perspektywy Brandenburgii i innych miast graniczących z Wielkopolską.
Maksymilian Frąckowiak „Egzekucja mieszkańców Bledzewa w 1945 roku”. Frapująca opowieść archeologa o epizodzie wojennym w Bledzewie pod koniec wojny. Miasto zdobyto 31.01.1945 r. , towarzyszyły temu liczne akty przemocy. Sytuacja uspokoiła się wraz z powołaniem radzieckiej komendantury wojennej (komendant Gruzin major Alejew), która położyła kres samowoli ze strony radzieckich żołnierzy i robotników przymusowych. Rozpoczęły się masowe aresztowania niemieckiej ludności, która w wyniku rozkazu władz niemieckich nie wyjechała z miasta. Aresztantów umieszczono w piwnicach budynków. Tamte czasy pamięta Joanna Świerszcz, której relacje spisał także Andrzej Chmielewski (tekst jest dostępny w omawianym tomie), autor publikuje inne relacje świadków wojennych wydarzeń w Wydawnictwie „Literat”. W Bledzewie na 10. więźniach dokonano zbiorowej egzekucji. Pretekstem była śmierć jednego z czerwonoarmistów – przypadkowa, nastąpiła w trakcie łowienia ryb na jeziorze za pomocą detonacji granatu. Zwłoki Niemców zakopano niedokładnie i płytko, po wojnie mieszkańcy stawiali w miejscu ich pochówku znicze, jednak pamięć o dokładnym położeniu zbiorowej mogiły z czasem się zatarła.
Stowarzyszenie „Pomost”, którego pracownikiem jest Maksymilian Frąckowiak, na zlecenie polsko-niemieckiej Fundacji „Pamięć” oraz Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi prowadzi od kilku lat poszukiwania niemieckich grobów wojennych na obszarze zachodniej Polski. Wykopy sondażowe nie wskazały jednak miejsca pochówku, być może zwłoki znajdują się w miejscu zakopanej obecnie transzei, o czym mówią świadkowie. Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych „Pomost” próbuje pozyskać wojenne fotografie lotnicze, które mogą pomóc w identyfikacji poszukiwanego obiektu.
            Katarzyna Sanocka-Tureczek „Städtische Volksbücherei Meseritz. Nieznany epizod w dziejach Międzyrzecza”. Przedwojenne międzyrzeckie biblioteki… Jak dowiadujemy się z najnowszej monografii miasta, w 1900 r. w budynku gimnazjum (powstało w1868 r.) utworzono Bibliotekę Ludową. Były także w mieście biblioteki prywatne, z literaturą historyczną, prawną czy filozoficzną. W 2006 r. podczas prac badawczych w kościele św. Jana Chrzciciela natrafiono na dokumenty z okresu od XV w. do 70. XX wieku związane z życiem parafii, m.in. przekaz o otwarciu w 1859 r. przez proboszcza biblioteki parafialnej. Miejska Biblioteka Ludowa w Meseritz została utworzona w 1935 r. w budynku nieistniejącego już gimnazjum. Księgozbiór liczył kilkaset tomów, kierownikiem biblioteki był nauczyciel Klein. W planie w 1939 r. była rozbudowa placówki, zwiększenie subwencji na jej działanie. Literatura miała być narzędziem relaksu i być dostępna także w lazaretach dla rannych i chorych. Ustalono regulamin korzystania z biblioteki, niedopuszczalne było robienie notatek na marginesach. Wypożyczano książki odpłatne, czytelnicy bez stałego adresu zamieszkania uiszczali kaucję, książkę trzeba oddać maksymalnie po trzech tygodniach.
            Publikacja „Ziemia Międzyrzecka w przeszłości” tom XVII zawiera jeszcze kilka innych tekstów, m.in. Katarzyny Zielińskiej „Służba wojskowa mieszkańców okolic Zbąszynia w czasie I wojny światowej. Przyczynek do badań problematyki pogranicza polsko-niemieckiego”, Dariusza Pstusia, Saschy Sabien „Wybrane aspekty łączności Werków Frontu Fortecznego Łuku Odry-Warty na podstawie źródeł archiwalnych oraz badań terenowych”, ciekawe studium Marcelego Tureczka „Pierwsze powojenne opisanie ziemi Międzyrzeckiej”, wspomnienia Dominika Paukszty o swoim ojcu, sławnym powieściopisarzu i jego związkach z Ziemią Międzyrzecką, Tomasza Szafrańca „Zarys dziejów sądownictwa w powojennej Skwierzynie (1945-2018)” i inne, oraz „Słownik Biograficzny Ziemi Międzyrzeckiej”, kilka życiorysów znanych międzyrzeczan – artykuły ukazujące się w „Gazecie Powiatowej”, której redaktorem naczelnym jest Izabela Stopyra.  
            Bardzo ciekawa książka, bardzo ciekawe spotkanie… Polecam lekturę. I czekam na następną przyszłoroczną sesję, już zapowiedzianą przez prof. Marcelego Tureczką, która będzie miała miejsce w Przytocznej.
` Ciekawostką jest, że miejsce Sesji historycznej, dzisiaj - świetlica Biblioteki w Bledzewie, przed wojną było nazistowskim hotelem „Pod czarnym Orłem”, gdzie również odbywały się spotkania kulturalne…

Iwona Wróblak
czerwiec 2019












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz