niedziela, 29 września 2019


Migamy z Piccolo


            Ciszę na palce nawlekam... Skrzy się na palcach cisza bogata w treść (miganą), i w dłoniach - migowy przekaz - zakreśla (naszą) przestrzeń swobodną (trzeba mieć – symboliczne też, i a praktyczne, realne - miejsce na szerokie gesty, czytelne i wyraziste dla patrzącego na nas ich odbiorcy. Dzieci z Chóru, umuzykalnione, łapią od razu rytm - migania i piosenki, jest to docenione, pani Zuzanna jest cierpliwa, empatyczna – i ma niewątpliwe zdolności pedagogiczne, mimo młodego wieku. Chór „Piccolo” miga już śpiewająco...
            Ewa Witkowska, instruktor Chóru „Piccolo” – o gestach migania; - to wygląda jak taniec...  Taki powinien, myślę, być – migowy przekaz, impulsywny, emocjonalny. Obrazujący. Instruktorka Dziecięcego Chóru „Piccolo” – zauważa, że lekcja języka migowego może wzbogacić formę oferty artystycznej repertuaru zespołu... Pani Witkowska sama też włącza się – do tego „tańca” migalnego, integruje z gromadką swoich chóralnych dzieci. Miga z nimi...
            Kultura bez barier. Zuzanna Cygan trenerka języka migowego podkreśla możliwość nie ograniczonej (poprzez używanie języka migowego) - poziomem fizycznego słyszenia - dostępności przekazu tworów kultury. W tym wypadku idzie o takąż dostępność dla (wszystkich) widzów muzyki ulubionego przez międzyrzecką publiczność Dziecięcego Chóru „Piccolo”.   
            Między ciszą a ciszą/sprawy się kołyszą... Piękna piosenka z repertuaru Grzegorza Turnaua. Poetycka, i wymowna w tym przypadku... Ten utwór migowo ćwiczymy...
            Tydzień Kultury Głuchych i Języka Migowego. Kultura osób głuchych to zestaw wyuczonych zachowań i spostrzeżeń, które kształtują wartości i normy głuchych ludzi, na podstawie podobnych lub wspólnie dzielonych doświadczeń. Święto obchodzone jest od 1958 roku. Na świecie jest około 70 milionów osób głuchych. Celem obchodów jest zwrócenie uwagi polityków, władz i społeczeństwa na osiągnięcia osób głuchych oraz na problemy, z jakimi na co dzień się spotykają, m.in. na edukację dzieci niesłyszących i przygotowanie ich do dorosłego życia.
            W Międzyrzeckim Ośrodku Kultury Obchody Tygodnia Kultury Głuchych i Języka Migowego. Codziennie przez tydzień zajęcia z trenerem języka migowego dla szkół podstawowych, dla przedszkoli, otwarte zajęcia języka migowego dla dorosłych. BOBOmigi - zajęcia z języka migowego dla dzieci w wieku od 6 miesiąca – 2 lata.
            Formy komunikacji z dzieckiem zapoczątkowuje się od jednego znaku, na tej bazie w późniejszym etapie tworzymy krótkie komunikaty. Zanim dziecko osiągnie sprawność aparatu mowy na tyle, żeby się swobodnie komunikować, ćwiczy najpierw motorykę małą, czyli dłonie i palce. I to dłonie stają się narzędziem, dzięki któremu dziecko może się komunikować z otoczeniem. Wiadomo, że sprawne ręce to piękna mowa, bo ośrodek odpowiedzialny za motorykę artykulatorów mowy w korze mózgowej sąsiaduje z ośrodkiem odpowiedzialnym za ruch ręki. Dlatego pobudzanie i stymulacja dłoni i palców ma wpływ na pobudzenie ośrodka ruchowego mowy. Także można wprowadzać znaki. Dzieci korzystają ze znaków, żeby nam coś przekazać lub wskazać palcem na przedmiot, który je interesuje.
            BOBOmigi w MOK – ćwiczymy motorykę małą, pracę dziecka rączkami i paluszkami. Miganie ma się do mówienia tak - jak raczkowanie do chodzenia.... Dziecko, ma możliwość wyrażania swoich potrzeb, uczuć i myśli za pomocą znaków. Jest podekstytowane zdobytą umiejętnością komunikacji i dąży do zwiększenia efektywności tego kontaktu za pomocą słów.  Zwiększamy tym samym zasób słów – znaków używanych przez dziecko.
            Miganie może być pewnym etapem w rozwoju dziecka, który przyniesie wspaniałe efekty. Dziecku, w trakcie zabawy z nim, przedstawiamy znaki, i obrazki, dzięki czemu ma ono o wiele więcej radości niż  gdyby uczyło się poprzez samo słuchanie. Jest potem dużo bardziej zainteresowane proponowaną książeczką, a takie interaktywne czytanie ma pozytywny wpływ na rozwój dziecka i jego mowy. Dziecko zaczyna rozumieć, przyswajać i  używać znaków, których go uczymy, dzięki czemu tworzą się połączenia nerwowe w mózgu odpowiedzialne za tworzenie słowa, które przedstawia dany znak. Mówienie jest łatwiejsze.
            BOBOmigi. Happening rodzinny. Prezentacja, jak może wyglądać zabawa z
dzieckiem w domu, zabawa, która nie wymaga kupowania gadżetów... W sali MOK domowa atmosfera. Mądrość naturalna matki (opiekuna) w praktyce, wejście w świat małego dziecka... - karmienie zabawki-hipopotamka - ciastkami. Mówimy dziecku – AM... i pokazujemy znak migowy oznaczający jedzenie...

            Dzięki ciężkiej pracy i niesamowitym zdolnościom adaptacyjnym ludzkiego ciała wiele osób głuchych bardzo dobrze funkcjonuje we współczesnym świecie. U osób niesłyszących od urodzenia lub wczesnego dzieciństwa wyostrzają się inne zmysły; neurony na siatkówce oka rozłożone są inaczej niż u osób zdrowych, umożliwiając lepsze widzenie boczne. Wiele wybitnych postaci na przestrzeni wieków udowodniło, że ludzi głuchych lub niedosłyszących istotnie niewiele ogranicza (Ludwig van Beethoven, Francisco Goya, Thomas Edison i inni).


Iwona Wróblak 
  wrzesień 2019    



   


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz