wtorek, 28 stycznia 2020


SIORBOwanie….

Gwarno i rojno w holu Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury. SIORBOwato, mundurkowo… Gitarowo i śpiewnie – to przedsmak wielkiego harcerskiego gawędowania…
Młoda Komendantka Hufca ZHP Międzyrzecz, podharcmistrzyni Agnieszka Maik, w twarzowym kapeluszu harcerskim, biega wśród harcerzy i zuchów… Odgarnąć sprawy organizacyjne… XI Festiwal Piosenki Harcerskiej SIORBA 2020 to duża impreza, do Międzyrzecza na SIORBE przyjechało w tym roku 260 zuchów i harcerzy.
W skład Hufca wchodzą drużyny, gromady i kręgi z Przytocznej, Murzynowa, Brójec, Międzyrzecza, Skwierzyny, Pszczewa i Rokitna. W Komendzie Hufca Międzyrzecz ZHP im. Zawiszaków pomagają: druhna Agnieszka Piotrowska - skarbnik Hufca, phm. Mariola Tul - członek Komendy Hufca i phm. Hanna Barczewska - zastępca Komendantki Hufca ds. programu i pracy z kadrą; pani Hania, długoletnia nauczycielka, przedtem (razem z Marią Sobczak-Siutą) twórczyni wielu spektakli teatru amatorskiego, nestorka ruchu harcerskiego, tak prężnie działającego od lat, na pewno dyskretnie i życzliwie czuwa z boku…. Phm Agnieszka ma zawodowe kwalifikacje do pracy z dziećmi (licencjat z pedagogiki ze specjalizacją wychowanie przedszkolne i nauczanie początkowe. Teraz jest na I roku pedagogiki ze specjalizacją: wczesne wspomaganie rozwoju dziecka - Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), razem ze swym zastępcą pwd Adrianem Portałą – za kilka lat harcerskiej pracy zostali uhonorowani  na SIORBIE Odznaką „Służba dziecku”.
SIORBAnie kisielowe (truskawkowe) – obrzęd harcerski musi być donośny i wyrazisty. W tym jednym dniu.… Mikrofony blisko, skupili się wszyscy, organizatorzy i  instruktorzy, zaproszeni oficjele, burmistrz R. Lorenz z maleńkim synkiem Ignasiem i dyr. MOK, i inni… Dokonało się, wessanie-chlupanie molochowe braci harcerskiej nagrane fonicznie… Można już śpiewać, co harcerze tak bardzo lubią. Gitary nieodłączne, też przydarzą się bongo, i skrzypce jakieś…
Przedtem jeszcze, jak każe tradycja – ważny składnik życia harcerskiego, w styczniu, w rocznicę wyzwolenia miasta, harcerze składają wiązankę pod Pomnikiem Tysiąclecia, delegacja się udała na miejsce.
Na scenie wystąpiło 21 zespołów. w kategorii Piosenka Zuchowa - zuchy: 22 Gromada Zuchowa „Wesołe Płomyki”, 7 GZ „Niedźwiedzie Łapki”, 3 GZ „Leśne Pogotowie”, 2 GZ „ Słoneczna Gromada”, 22 GZ „Mali Odkrywcy”
Harcerze - 8 Drużyna Wędrownicza „Włóczykije”, 3 Gorzowska Drużyna Harcerska „Leśni ludzie”, 9 DW Nieprzetartego Szlaku „Dęby”, 8 Strzelecka Drużyna Harcerska „Łuna” i „Desant”, 10 DW NS „Dreptaki”, 56 DH „Grom”, 38 Harcersko Zuchowa Drużyna Modelarska z Międzychodu , 7 SH „Wilki” zastęp „Łasice”, 42 Drezdeńska Drużyna Harcerska „Czarne stopy”, 1 DH „Sokół”, 46 DH „Szamani”, 8 Strzelecka Drużyna Harcerska „Czarna Jedynka”, 12 DH „Barykada” Zespół „Szumiące knieje”, 22 DH „Krzesiwo”, 12 SDH „Ogień”, 19 DH „Wataha” – wystąpili w dwóch kategoriach: Piosenka Harcersko-Turystyczna i Piosenka Filmowa.
Zuchy – barwne skrzaty…. Najmłodsi adepci mają ze trzy latka. Piosenki dostosowane do wieku, zgrabnie przemycone główne idee życia wspólnotowego; zaufanie, wzajemna pomoc… Bezpieczeństwo. Jest o domu, który się wspólnie buduje, i umacnia, mówią o tym dekoracje na scenie. Jest i odkrywanie nowych lądów – symboliczne i poprzez – myślę – poznawanie przez lektury. Dziecięca wyobraźnia, która tworzy nieznane wyspy i umieszcza na nich siebie w roli odkrywców, wojowników (wojowniczek).
Harcerstwo to przygoda (zostanie tyle gór, ile udźwignąłem na plecach (…) tyle drzew, ile narysowało pióro (…) gotowym trzeba być/do każdej ludzkiej przygody…, przygoda, która pozwala do (D)domu – wrócić... Dom – symboliczny, jak wewnętrzny spokój pozwalający mieć tyle nadmiaru (empatii, życzliwości dla innych, gotowości pomocy i wsparcia), by nie skupiać się… na sobie… Dom zbudowany w harcerskim prawie… Harcerstwo to sprawdzanie się, odkrywanie siebie w nowej roli w grupie – nauka pod czujną profesjonalną opieką instruktorów. Przy ognisku – zbudujemy mały piec (ciepła wspólnotowego) przyjaźń która łączy mocno, (otwartą) bramę zbudujemy z (naszych) serc…  Obok powszechnie znanych (kiedy zakochasz się w harcerskiej lilijce) piękne refleksyjne piosenki, kandydatki na przeboje ogniskowe. Harcerskie szanty, morskie czy jeziorowe przygody… Jest i mocne metalicznie brzmiące harcerstwo, czemu nie. I wspomnieniowa gawęda, wysłuchana od kogoś, komu kilkadziesiąt lat temu, w epoce „Szarych Szeregów” powstańczych z Warszawy z 1944 r., kiedy zbiórka harcerska kojarzyła się z granatem, pistoletem i kurzem bitewnym na twarzy. O 10 harcerskich prawach, o tym by nie zawieść w potrzebie, być sprawiedliwym i odważnym, słowa, które wypowiedział kiedyś generał Baden-Powell.
W kategorii Piosenki Filmowej luźniejsza tematyka – to co zajmuje dzisiejszą młodzież… Na przykład świat fantasy… Shrek i księżniczka, walka złej mocy i dobrej woli o przewagę. Ciekawe kostiumy i fabuła scenki, współczesne rytmy (życia) i improwizacje na temat stron mocy (dobrych, złych i tych pośrodku) i problemu zapotrzebowania na herosów… Temat zaprzątający najtęższe głowy… 
Na scenie, zwyczajowe na SIORBIE, elementy dodania wsparcia, mocy jednostce, poprzez gremialne życzenia urodzinowe – dla druhny Agnieszki Piotrowskiej.
Rada Artystyczna przyznała ZŁOTEGO SIORBUSIA zuchom z 2 GZ „Słoneczna Gromada”.
BRĄZOWY SIORBUŚ powędrował do 7 GZ „Niedźwiedzie Łapki”.
W kategorii: Piosenka Harcerska ZŁOTĄ SIORBĘ otrzymała 12 DSH „Ogień”.
W kategorii: Piosenka Filmowa ZŁOTĄ SIORBĘ przyznano 19 DH „Wataha” z Pszczewa.
Wyróżniono 56 DH „Grom” ze Skwierzyny i 1 DH „Sokół” z Przytocznej.
Nagrody indywidualne przypadły druhowi Mikołajowi z 22 DH „Krzesiwo” oraz zuchence Oli z GZ „Wesołe Płomyki”.
Ostatnim akcentem Festiwalu był koncert Laureata SIORBY z 2019 r. Wystąpili 7 Drużyna Harcerska "Ka Wu" z Żar i Harcerskie Bratnie Słowo. 
Już po imprezie… Za rok, mam nadzieję – o nie tylko ja – w Międzyrzeczu kolejny harcerski Festiwal. Udaje mi się złapać na chwilę rozmowy naszą Komendantkę…
Phm Agnieszka Maik - SIORBA dała mi przede wszystkim kolejne nowe doświadczenia. Zupełnie inaczej przeżywa się festiwal z perspektywy komendantki hufca, w którym jest organizowany. Oczywiście nie organizowałam sama, miałam zespół osób, które dzielnie pracowały do ostatniego dnia przed festiwalem i na samym festiwalu. Z pewnością wyciągnęłam wiele wniosków i nauki. Jako Komendantka Hufca chciałabym przede wszystkim kontynuować to, co wprowadziła poprzednia Komendantka, ponieważ zawsze będzie dla mnie autorytetem w dziedzinie organizacji i planowania. Udało Jej się stworzyć w Hufcu atmosferę ciepła i radości i chciałabym, by tak pozostało. Niemniej mam kilka pomysłów, zupełnie nowych, które niebawem chciałabym wprowadzić. Niektóre już się udało. To ciekawe doświadczenie, gdy można połączyć coś co już było i było dobrze opracowane z czymś nowym. Wyzwań jest wiele.
Przede wszystkim nie odłączamy się od misji ZHP, jaką jest wychowanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań. Z pewnością  musimy wiele pracy włożyć w program, który przygotowujemy dla naszych podopiecznych. By faktycznie ten czas, który im oferujemy, był alternatywą dla telefonu i internetu. Chcemy też, by nasi harcerze w społeczeństwie pełnym braku empatii i wyrozumiałości byli przeciwieństwem tych cech i przynosili dobro, radość i ciepło – tam, gdzie tylko się pojawiają.
Życzymy Agnieszce, i Hufcowi, harcerzom, i zuchom, wszystkiego najlepszego!

Iwona Wróblak
styczeń 2020



















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz