niedziela, 26 listopada 2017

FMI – kamizelki odblaskowe dla każdego dziecka

Jerzy Kardela, jedna z osób pomagających w organizacji imprezy, prywatnie – kierowca, mówi – dzieci muszą się wdrożyć w noszenie kamizelek po zmroku. W mieście też… Ze względu na bezpieczeństwo pieszych osób. Kamizelki takie już czekają na dzieci – niebieskie, zgrabne, z paseczkami z tyłu, przystosowane do rozmiarów dziecka.
            Bezpieczeństwo Ruchu Drogowego. W tym roku także, podobnie jak w poprzednim, Stowarzyszenie „Forum Międzyrzeckich Inicjatyw”, którego prezesem jest Jolanta Wojtyś, zorganizowało w hali sportowej MOSiW dla dzieci z klas pierwszych szkół podstawowych, z terenu gminy międzyrzeckiej, kilka paneli, gdzie dzieci uczyły się podstaw bezpieczeństwa w poruszaniu się na drogach publicznych. Starannie obmyślane zajęcia – autorstwa pani Wojtyś – uczenie poprzez atrakcyjne zabawowe konkursy, cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci, o czym świadczą roześmiane małe buzie…  
            Obłaskawienie postaci pana Strażaka… Będzie bardzo przydatne w sytuacjach, gdzie stres związany z wydarzeniem drogowym może znacznie utrudnić działania służb. Dzieciaki z ochotą przymierzały wielgaśne dla nich buciory strażaków, paradowały przed kolegami i koleżankami z grupy w przepastnych hełmach na głowach, ogromnych kurtkach – można mieć w nich swoją fotkę do kroniki szkolnej czy rodzinnej! Co ważne – panowie ze Straży z nieskończoną cierpliwością pokazywali, jak należy małymi łapkami uciskać klatkę piersiową, że nie należy się bać, trzeba reagować – by pomóc poszkodowanemu przeżyć… Małe rączki mogą wiele. I należy zachować przede wszystkim SPOKÓJ… Ćwiczyć to, ćwiczyć…
             W jednym z paneli czekały już napoje i cukierki, popcorn, wata cukrowa, tradycyjnie kręcona przez pomagającą w obsłudze młodzież z „Caritas” pod opieką Janusza Rutkowskiego. Słodkie batoniki, kolorowe gadżety czekały na tych, którzy odpowiedzą na pytania typu: Czy wolno przejść przez jezdnię w miejscu złej widoczności? Jak słyszałam, dzieci nie miały z tym problemów. Po imprezie każde z nich otrzyma, a przygotowano 240 sztuk, kamizelki odblaskowe z książeczką w środku i opaską odblaskową – podobne odblaski rozdają strażacy, czyli CEL, jeden z celów, będzie osiągnięty, a jest nim rzeczywiste zwiększenie bezpieczeństwa dzieci na drogach; dzieci będą WIDOCZNE DLA KIEROWCÓW. Ponadto dostaną prestiżowy „Dyplom uczestnictwa…” i upominek.
            Wielki pręgowany policyjny Lupo pracowicie krąży wśród dzieci, a jest ich dzisiaj około 200, z Międzyrzecza (SP nr 1, SP nr 2, SP nr 3, SP nr 6,) i Kaławy oraz grupa dzieci ze Specjalnego Ośrodka  Szkolno - Wychowawczego w Międzyrzeczu, przybija wszystkim „piątki” swoją olbrzymią puchatą łapą. Pracownia „Dworzec – Tworzec” też się dwoi i troi, Aleksandra Banak z mężem, zapraszana wielokrotnie na BRD, z racji posiadania (pomysłów) odpowiednich plansz (własnego projektu), zajmuje w przerwach między kolejnymi konkurencjami grupy dzieci – bardzo mądrymi i rozwijającymi, między innymi lateralizację. To pretekst i powód, żeby pohasać pod wielką kolorową płachtą, porzucać piłeczkami, pobawić się w skakanie po kołach z napisami, gdzie można do woli się wykrzyczeć, np. jaka/jaki jestem wspaniały(a) – co jest ważne nie tylko dla dziecka… Kreatywne Połamańce, ulubione zabawy dzieci, Pajęczyna z ogromnym włochatym pająkiem w środku, krąży się wokół niego po liniach, które można przykleić na hali, jak dzisiaj, czy ułożyć na piasku czy asfalcie. W grze są zasady, jak w każdej dobrej zabawie, które należy przestrzegać, by reguły były jasne.  
            Dzieci krążą po zaimprowizowanej przez panów policjantów ulicy ze światłami, bawią się w bycie samochodami, czy jednośladami. Bardzo fajne!… Przy okazji przemyca się podstawy znajomości znaków drogowych. Czy znak „stop” jest koloru czerwonego? Tak! Jaki jest numer na Policję czy Straż Pożarną? To też wiedzą. Zasłużona czekoladka powędruje do mądrali. Losowane będą też nagrody.
            Kilka godzin świetnej, uczącej zabawy na płycie hali sportowej MOSiW, może zorganizować coś takiego też dla dzieci starszych? Nauk nigdy nie za wiele, zwłaszcza udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, które należy ćwiczyć. Pani Wojtyś się nie zarzeka, zorganizuje dla nich też – kwestia funduszy… Chyba warto? Życie ludzkie jest tego warte…
            Naukę Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym finansowały: Gmina Międzyrzecz, środki własne Stowarzyszenia „Międzyrzeckie Forum Inicjatyw”. Organizator: Stowarzyszenie Forum Międzyrzeckich Inicjatyw. Pomocy udzielili: Komenda Powiatowa Policji, Powiatowa Straż Pożarna, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Gorzowie WLKP - miasteczko drogowe, PSB Mrówka Międzyrzecz, wolontariusze - Szkolne Koło „Caritas” przy SP nr 1 z klasami sportowymi w Międzyrzeczu.

Iwona Wróblak
listopad 2017
















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz