poniedziałek, 13 listopada 2017

Jakub Porada dziennikarz TVN

            W ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki Biblioteka Publiczna zaprosiła Jakuba Poradę - prezentera radiowego i telewizyjnego, muzyka, absolwenta studium wokalno-baletowego, pisarza publikującego pozycje zaliczane do beletrystyki, literatury faktu, tytuły poświęcone podróżom i turystyce („Porada na Europę. Tanie podróżowanie”, „Porada da radę. Tanie latanie” oraz „Polska da radę. Przewodnik osobisty”).
            Jakub Porada urodził się w 1969 r. w Kielcach. Ukończył politologię na specjalizacji dziennikarskiej na Uniwersytecie Śląskim, gdzie prowadził potem szkolenia medialne. Pracował w Telewizji Publicznej w Katowicach, w Radiu Plus. Od 2000 w stacji TVN24 był gospodarzem m.in. „Poranka TVN24”, „Dzień po dniu”, „Prosto z Polski”. Od początku 2012 roku Porada pracuje w TTV.
            Jako pisarz debiutował w 2011 roku publikacją pod tytułem „Chłopaki w sofixach”. Tematyce podróżniczej poświęcił trzy z pięciu napisanych przez siebie książek – to cenne rady na temat taniego podróżowania... Przekonuje czytelników, że podróżować może każdy, bez względu na wiek czy zasoby finansowe.
           Spotkanie w międzyrzeckiej Bibliotece Publicznej miało formę warsztatów dziennikarskich dla młodzieży naszych szkół średnich. Opanowanie sztuki wysławiania się jest przydatne w życiu codziennym. Pomaga w sztuce samo promowania się, ważnej przy rozmowach kwalifikacyjnych. Liczy się też poprawna dykcja i akcentowanie w języku polskim. Mówienie w sposób prosty – ale nie prostacki… Jest kilka bardzo prostych ćwiczeń dykcyjnych, które warto sobie przed publicznymi wystąpieniami powtarzać.
            Lekcja castingu. Stolik, mikrofon i kamera. Scena do odegrania na wizji. Zadania – przeprowadzić wywiad z gwiazdą rocka, zrelacjonować telewidzom koncert.. Jak sobie poradzimy? Czy potrafimy zadawać pytania? Czy jesteśmy plastyczni, potrafimy improwizować? Nie na wszystkim się, siłą rzeczy, znamy, ale widz nie ma prawa znać zakresu naszej niewiedzy… Własny oryginalny styl jest ważny, ale jeszcze ważniejszy – dobry warsztat. Porada brał lekcje u Grzegorza Miecugowa, znanej postaci życia telewizyjnego, który niedawno zmarł.
            Cenne dziennikarskie uwagi praktyczne. Sposoby przeprowadzenia wywiadów na żywo. Należy się dostosować do rozmówcy. Proste formy zapytań, składające się z niewielkiej ilości słów. Zadajemy kilka krótkich pytań, które najlepiej jest sobie wcześniej przygotować. Bywamy zaskakiwani przez naszych rozmówców. Jedni są zbyt gadatliwi, nie dają redaktorowi dojść do słowa, rada - nie można oddać swojego mikrofonu. Inni rozmówcy – wprost przeciwnie, odpowiedzi trzeba z nich wyciągać, to trudna sztuka…
            Cenne rady dla naszych lokalnych mediów filmujących rozmowy na żywo…


Iwona Wróblak
listopad 2017










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz