poniedziałek, 20 listopada 2017

500.lecie Reformacji


            Towarzystwo Historyczne Ziemi Międzyrzeckiej, razem z Międzyrzeckim Ośrodkiem Kultury, z okazji 500. lecia Reformacji zaprosili mieszkańców Międzyrzecza do czytelni Biblioteki Publicznej do wzięcia udziału w „Spacerze szlakiem międzyrzeckiej reformacji”.  Obszerne wykłady o zagadnieniu wygłosili prof. Bogumiła Burda oraz dr hab. Marceli Tureczek, prezes Towarzystwa Historycznego Ziemi Międzyrzeckiej.
            Geograficzne, kulturowe i polityczne podłoże ruchów reformacyjnych w XVI w. w Europie, doktryny religijne, morze ciekawych szczegółów na temat reformacji na pograniczu Brandenburgii, Śląska i Wielkopolski, którymi raczyła nas nam pani profesor, byliśmy pod wrażeniem ogromu wiedzy naszych naukowców z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dr hab. Marceli Tureczek (Instytut Historii Uniwersytet Zielonogórski) mówił o „Znanej i nieznanej spuściźnie protestantyzmu na Ziemi Międzyrzeckiej” . Po spotkaniu zaplanowano zwiedzanie międzyrzeckich kościołów, co było na pewno – w towarzystwie naszych gości – arcyciekawe.
            Na naszym terenie działo się również wiele rzeczy doniosłych dla idei Reformacji. Śladem historii tego okresu jest np. zamknięty cmentarz ewangelicki, kościół w Rynku, obecnie p.w. św. Wojciecha. Jest w Międzyrzeczu obecnie działająca Kaplica Ewangelicko – Metodystyczna.
            Postać augustianina Marcina Lutra (1483-1540) jest znana ze szkolnej nauki historii powszechnej, jako tego, który przybił tezy na drzwiach katedry w Wirtembergii. Dużo ciekawych szczegółów, do naszej szkolnej wiedzy, dotyczących osoby głównego reformatora, i innych postaci tego nurtu, dorzuciła pani profesor. Reformatorzy uważali powszechną naukę czytania, pisania i rachowania za korzystną rzecz do wdrożenia nawet wśród ubogich ludzi – po to by lepiej rozumieć Biblię, w swoim języku narodowym, czyli niemieckim. Książęta niemieccy przechodząc na protestantyzm stosowali nowatorskie na owe czasy sposoby zarządzania państwem. Nowy także miał być sposób kształcenia i wychowania dzieci, niezależnie od ich majątku i płci.
            Ruch reformatorski protestował przeciwko nadużyciom religii rzymskokatolickiej – np. sprzedaży odpustów, nepotyzmowi. Protestancki zbór, podobnie jak rzymski kościół, to przede wszystkim wspólnota wiernych. Chrześcijanie, ich zdaniem, powinni sięgać do źródeł, do czytania Księgi biblijnej.
            Oprócz Lutra było wiele innych postaci reprezentujących ferment intelektualny protestantyzmu, np. Filip Melanchton, wielka osobowość tamtych czasów.
            Główną różnicą między anglikanizmem a rzymsko katolicyzmem jest to, że na czele tego pierwszego stoi nie papież tylko król angielski. Struktura hierarchii protestantyzmu jest podobna, do pułapu stanowiska biskupiego, ale papież według nich nie jest nieomylny. Konfirmacja to świadome, w późniejszym niż u katolików, wieku, przyjęcie sakramentu Komunii Św. W protestantyzmie nie ma też świętych, tu każdy może takim się stać, wystarczy postępować zgodnie z zasadami.
            Bardzo długo trwały wykłady, dla obecnych na sali pasjonatów historii to wielka gratka, tak obszerny wykład naukowców z zielonogórskiej uczelni w naszej Bibliotece Publicznej. Mamy nadzieję, że takie spotkania będą się odbywały częściej.


Iwona Wróblak
listopad 2017

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz