piątek, 26 października 2018


Poprzez kulturę nieśliśmy w ramionach Polskę i polskość

            Polskość, wskutek naszej powikłanej historii, przetrwała dzięki kulturze naszego narodu, społeczeństwa, szeroko rozumianej - tej wysokiej i innej. Muzyce, literaturze, twórczości ludowej. Zbliżająca się Rocznica 100. Lecia odzyskania Niepodległości w Międzyrzeczu, podobnie jak w innych miejscach, jest czczona licznymi koncertami i innymi wydarzeniami kulturalnymi.
            Drugi koncert – z trzech zapowiadanych (trzeci będzie 3. listopada) – w sali widowiskowo – kinowej Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury. Koncert Marszałkowski prowadził Wiesław Pietruszak.
Polska muzyka wykonywana przez wybitnych polskich młodych muzyków. Wplecione w muzykę są strofy poezji m.in. Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, C.K. Norwida, który pisał – że głosem tego narodu jest harmonia ojczysta… Kilka słów prowadzącego o historii polskiej okresu z końca XVIII w., od ostatniego z zaborów, kiedy II Rzeczpospolita na 123 lata utraciła niepodległość. XIX wiek to rodzący się romantyzm, a wraz z nim - od nowa – pragnienie odzyskania własnego państwa. Naród zjednoczy się wokół symboli: flagi, hymnu i języka ojczystego.
„Polonez As-dur” „Etiuda Rewolucyjna”, „Mazurek cis-moll op.6” F. Chopina. Delikatność, pokora wynikająca z szacunku dla artyzmu kompozytora, z drugiej strony monumentalność i prostota, też namiętność i romantyczny niepokój. Utwory, których każdą bez mała nutkę dobrze znamy, odtwarzamy z pamięci, i słuchamy z jednakową przyjemnością, zwłaszcza zagrane przez prof. Piotra Szychowskiego, którego pamiętamy z wykonań na naszej scenie muzyki F. Chopina w jednym z poprzednich koncertów. Pianista towarzyszył w koncercie m.in. Weronice Kujawie – (sopran) w pieśni „Gdy ostatnia róża zwiędła”, powstałej po upadku Powstania Listopadowego.
Arcydzieła muzyki polskiej, utwory romantyczne Henryka Wieniawskiego – „Kujawiak”, „Legenda”, które wykonali Piotr Szychowski i Amelia Maszońska – skrzypce. Stonowane towarzyszenie fortepianu.
„Grande valse brillante” – stylizowany walc do muzyki F. Chopina - Piotr Szychowski, zasrebrzył nam się perliście na scenie. Potem wirtuozowsko wykonany przez wybitną, wielokrotnie nagradzaną w konkursach skrzypaczkę Amelię Maszońską „Obertas” H. Wieniawskiego.
Nie mogło zabraknąć na tym koncercie „Życzenia” F. Chopina – śpiew Weronika Kujawa. Ludowość i patriotyzm, które wzajemnie się dopełniają, świadome swego powinowactwa. Rzeczpospolita kulturowo przystaje do kręgu kultury zachodniej. Słuchaliśmy polskich artystów wykonujących, w koncercie Rocznicowym, rodzimą muzykę na scenie MOK-u.

Iwona Wróblak
październik 2018






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz