niedziela, 21 października 2018


Starość jest jak wspinanie się na szczyt

Ingmar Bergman, szwedzki reżyser filmowy i teatralny, powiedział że - starość jest jak wspinanie się na szczyt – brakuje tchu, ale przed Tobą roztacza się przepiękny widok…
Dzień Seniora w Międzyrzeckim Ośrodku Kultury. Sala pełna jest gości. Dla naszych nestorów przygotowano wykłady i słodki poczęstunek, kawę – symboliczny wyraz szacunku dla ich dorobku życiowego, doświadczeń, z których powinniśmy, na wszystkich szczeblach, także samorządowych, korzystać. Przygotowano dla nich pewną ilość ciekawych wydawnictw regionalnych, m.in. prof. Marcelego Tureczka monografię o Wyszanowie.
Mądrość nie zawsze ustrzeże się błędów… Mądrością jest ufać, ale - lekkomyślnością – ufać wszystkim… Czas szybko biegnie, zmieniają się stosunki społeczne, nie zawsze podążamy za zmianami… Etyka, rzetelność, zdawałoby się, jest cechą ludzi dojrzałych… Niekoniecznie. Nieuczciwość, jest – niestety – przypadłością ludzką w każdych czasach. Network marketing jest zwykłą branżą gospodarczą, jak każda inna, jednak tzw. prezentacje produktów, na które każdy z nas bywał zapraszany, telefonicznie czy w inny sposób – w mieszkaniach prywatnych czy w innych miejscach – często opierały się na oszustwie i wymuszaniu podpisów pod dokumentami będącymi w rzeczywistości umową sprzedaży, skutkowały potem uciążliwą spłatą niechcianych kredytów bankowych. Stop manipulacji sprzedażowej! Nie płaćmy za towary wielokrotności ich prawdziwej ceny. Nie dajmy nabrać się na takie techniki sprzedażowe. Nie kupujmy na prezentacjach... Miejmy świadomość, że każdy towar możemy zwrócić w ciągu 14. dni od jego zakupu – i korzystajmy z tego prawa.  
Starość nie powinna wiązać się z poczuciem straty…Wiek 60 plus jest początkiem fizycznej starości, chociaż doktor Urszula Kawalec – Hurny, lekarka pracująca na oddziale rehabilitacji kardiologicznej w szpitalu w Torzymiu, jest przeciwna stawianiu tak ostrej granicy między wiekiem dojrzałym i starością. Starzenie się to sprawa indywidualna, wiąże się z genomem człowieka, osobniczym metabolizmem, przebytymi wcześniej chorobami, czynnikami środowiskowymi, stylem życia, warunkami socjalno – społecznymi, aktywnością społeczną. Starzejemy się - biologicznie, psychologicznie, społecznie i socjalnie.
Geriatria jest ważną, ze względu na obiektywne starzenie się społeczeństw, dziedziną medycyny, zajmuje się osobami po 65. roku życia. Człowiek powyżej 90. roku życia jest w okresie długowieczności. W Chinach już 40 % ludzi osiągnęło wiek 65. lat. Europa Zachodnia, w tym Polska, jest wiekowo zaawansowana.
Ale satysfakcja życiowa niekoniecznie spada wraz z ubytkiem sił życiowych, przybywaniem lat. Starzenie się jest normalnym procesem fizjologicznym. Jest pomyślne, jeżeli przebiega bez powikłań i patologii. W starszym wieku często zapadamy na depresje, otępienia, towarzyszą im objawy somatyczne. Lekarz geriatra, lecząc - przygląda się pacjentowi także od strony psychicznej. Wiele chorób współistnieje razem ze zmianami starczymi tworząc tzw. zespoły geriatryczne; upośledzenie i zaburzenia lokomocji, upadki, nietrzymanie moczu, zespoły otępienne i depresyjne, upośledzenie wzroku.
Upadki i powikłania poupadkowe są w 40 % powodem przyjęcia osoby do domów opieki, co jest najgorszym rozwiązaniem. Trzeba wszystkie siły – mówi pani doktor -  skierować na to, aby osobę starszą utrzymać w sprawności w domu, w jej naturalnym środowisku. Depresja dotyczy 15 % populacji osób powyżej 65. roku życia. Nie ma u nas specjalistycznej poradni dla chorych na Alzheimera, w różnych stopniach nasilenia choroby, poradni zaburzeń funkcji poznawczych, nie ma możliwości pomocy dla tych osób. Są na rynku bardzo dobre leki na otępienie. Jest duży postęp na świecie w leczeniu choroby bez działań niepożądanych, w geriatrii występuje współistnienie wielu schorzeń, dlatego terapią powinni zajmować się specjaliści tej dziedziny.  Depresja i otępienie to najczęstsze problemy ludzi starszych, przyczyny są psycho – społeczne, powiązane też mogą być ze zmianami w mózgu i chorobami somatycznymi... itd.
Bardzo ciekawy, merytoryczny, wykład pani doktor medycyny U. Kawalec – Hurny. Przystępny dla nie-specjalisty, trwał ponad godzinę, lekarka ma wieloletni staż w leczeniu osób starszych, liczymy na to, że jej projekty powstania tak potrzebnych poradni dla osób starszych zostaną zrealizowane.

Iwona Wróblak
październik 2018






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz