sobota, 4 maja 2019


Trzeci Maja to Rocznica naszej Pierwszej Konstytucji

            W Dniu 3. Maja, rocznicy uchwalenia w 1791 r. przez Sejm Czteroletni pierwszej polskiej Konstytucji – celebra, na szczeblu państwowym, to w Warszawie wielka defilada wojskowa, i u Nas – w Międzyrzeczu, tradycyjnie, pod Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego. Uroczystość złożenia w miejscu pamiątkowych wieńców - przez władze miasta, władze samorządowe, poczty-delegacje instytucji, organizacji społecznych, pozarządowych, międzyrzeckich szkół, poprzedzona defiladą kompanii honorowej 17 WBZ, Orkiestry Dętej z Grochowa, od kilku lat zapraszanej na nasze uroczystości. Uroczystość okraszona krótkim programem artystycznym w wykonaniu Chóru Dziecięcego „Piccolo” i „Międzyrzeckiego Chóru Kameralnego” pod batutą Wojciecha Witkowskiego, z akompaniamentem Ewy Witkowskiej; kilka starannie przygotowanych, profesjonalnie zaśpiewanych pieśni patriotycznych, których zawsze z przyjemnością słuchamy.
            Mimo zimnego dnia wielu ludzi, razem z rodzinami, przyszło na plac z biało-czerwonymi chorągiewkami, z kotylionami z orłem w barwach narodowych wpiętymi w ubranie. Z uwagą śledziliśmy ceremoniał składania wiązanek, odbieranych i składanych u stóp Pomnika przez harcerzy z Hufca ZHP Międzyrzecz z rąk delegacji osób i instytucji, wcześniej krótkie okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz. Czy wiemy, co dzisiaj – w tym czasie, który 228 lat temu stał się narodowym sacrum, świętowaliśmy? Tak. Narodziny nowoczesnego państwa z własnym zbiorem praw, i obowiązków, podstawowych. Wydarzenie graniczne, od którego mogłoby, gdyby historyczne okoliczności pozwoliły, rozwijać się nasze państwo jak każde inne. Od tego czasu (z przerwą na 123 lata niewoli) uchwalono następne akty prawne; tzw. Mała Konstytucja z 1919 r., Konstytucja marcowa z 1921, Konstytucja kwietniowa z 1935 r.,  Mała Konstytucja z 1947 r., Konstytucja PRL z 1952 r. i obecnie obowiązująca Konstytucja RP z 1997 r.
           Konstytucja jest wymiarem relacji między Państwem a Obywatelem, mówiącym o ograniczeniu ingerencji Jego aparatu w nasze prawa i wolności – ograniczaniu praw człowieka pojedynczego ponad miarę… Państwo w Ustawie Zasadniczej jest silne, ale nie wszechmogące…  Konstytucja to także relacje pomiędzy obywatelami. To umowa społeczna, słowo dane sobie, że pomimo wszelkich różnic będziemy siebie szanować, a wartości – takie jak godność każdego z nas – nie będą poddawane w wątpliwość. Myślę – że temu właśnie, tym wartościom, złożono wieńce, wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Tysiąclecia. Konstytucję można oczywiście zmieniać (mając stosowną większość), ale najpierw – trzeba Jej przestrzegać.
            Zatknięte biało-czerwone flagi pod pomnikiem. Warta honorowa złożona z harcerzy i żołnierzy polskich. Werbel Orkiestry maszerującej ulicami miasta. Defilada wojskowa, w tym przypomnienie o miejscu w pododdziale dla naszych poległych na misjach zagranicznych żołnierzy. Ceremoniał. Apel pamięci o bojownikach o Konstytucję – tych za czasów Sejmu Czteroletniego, i późniejszych. Sztafeta nie zakończona – nigdy. Nie pozostaną w naszej niepamięci.
            Podniesienie Flagi Państwowej na maszcie, Hymn Państwowy, który wybrzmiewa równolegle do wędrującej w górę flagi. Tamta, sprzed 228 lat, Konstytucja, zapoczątkowała dalsze reformy, stworzyła nowe państwo, nowe społeczeństwo. To testament dla następnych pokoleń – tym jest dzisiaj, oprócz lekcji historii. Lekcja małej, czy mniejszej (mniej globalnej) ojczyzny, którą każdy obywatel powinien odrobić. By pozostawić po sobie znak twórczej obecności. Ślad swojej tożsamości, bardzo ważny.
            Przychodząc 3. maja na plac pod Pomnik 1000.lecia pamiętamy o 20. latach obecności Rzeczpospolitej Polskiej w strukturach NATO, gwaranta naszego bezpieczeństwa, o 15. latach przynależności do Unii Europejskiej, wielkiego pokojowego projektu, o który trzeba dbać, wspólnoty wartości obowiązujących w nowoczesnych państwach europejskich, z ich zbiorem praw, których częścią jesteśmy - z naszą polską Konstytucją obecnie obowiązującą.

Iwona Wróblak
maj 2019










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz