środa, 18 września 2024

 

Dożynki w szacownej wsi Święty Wojciech


Ładne dobrze utrzymywane domostwa, wieś Święty Wojciech ma bardzo długą historię jako domniemane miejsce założenia przez Bolesława Chrobrego w 1001 r. pierwszego na ziemiach polskich klasztoru benedyktynów. Prace archeologiczne w pobliżu szachulcowego kościoła filialnego z 1768 r. prowadzone były kilkanaście lat temu, znaleziono ślady fundamentów wcześniejszej, dużo obszerniejszej niż dzisiejsza, świątyni. Pierwsza wzmianka o wsi Święty Wojciech pochodzi z 1259 r., do 1793 r. była własnością biskupa poznańskiego, w latach 1807-1915 należała do Księstwa Warszawskiego.

Gminne Dożynki, święto rolników, sadowników, ogrodników, pszczelarzy, jako podziękowanie za ich pracę, w tym roku we wsi Święty Wojciech. Duży plac w środku wsi, scena, starosta Bogusław Zaborowski, Rada Sołecka, i lubiany we wsi sołtys Rafał Kozdra. Przekazanie symbolicznych chlebów sołtysom, gospodarze Dożynek państwo Daria i Sylwester Filusowie z chlebem dożynkowym. Okolicznościowe przemówienia, burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz jako gospodarz Gminy symbolicznie dzielił chlebem wypieczonym z tegorocznego ziarna, też, jak inni, dostałam kawałek.

Przechadzam się główną ulicą osady, jak zwyczaj każe - wieś jest udekorowana, przy posesjach scenki rodzajowe obrazujące historię i etnos polskiej wsi, w jej historii, także tej minionej peerelowskiej, bo jej wymazać nie można, i nie ma potrzeby. Ciągniki Ursus z lat 70., 80. ubiegłego wieku, które długo służyły, i jeszcze są w użytku w gospodarstwach, oraz te zupełnie nowe, wielkie wielofunkcyjne claas z nowoczesnym siewnikiem, i maszyny rolnicze jeszcze wcześniejsze, jak konne jednorzędowe kopaczki do ziemniaków, zagrabiarki, kultywatory przyczepiane też do ciągników, maszyny do przewracania siana, historyczne drewniane wialnie do zboża. I sianowi ludzie przy nich, ubrani czasem w krawaty, korpulentne postaci kobiety wiejskiej, wieś jaką była w pamięci ludzi, a może jeszcze jest, bo zmiany następują powoli. Chwali się poczucie humoru świętowojciechan...

Koło Gospodyń Wiejskich w Świętym Wojciechu, panie w twarzowych fartuszkach uwijają się pod swoim pokaźnych rozmiarów namiotem, jak się przekonamy dla dożynkowych gości przygotowano w dużej ilości poczęstunki, ciasto. Są też KGW z Szumiącej, Jagielnika. Stoisko z rękodziełem artystycznym; piękne dziergane ręcznie serwetki, rzeźby z drewna Jarosława Ćwiertni, zabawki dla dzieci, zamek dmuchany.

Po przejściu korowodu Dożynkowego, przemówieniach, pierwszym oglądaniu wystawionych przed sceną wieńców dożynkowych przygotowanych przez sołectwa z uplecionych kwiatów polnych, warzyw – konkurs wygrał wieniec przygotowany przez Sołectwo Nietoperek – nastąpił program artystyczny.

Jako pierwsza wystąpiła Świebodzińska Orkiestra Dęta, młody kapelmistrz i puzonista Remigiusz Rabiega, czirliderki, wysoki poziom artystyczny. Zespół ma obszerny i różnorodny repertuar, w Świętym Wojciechu usłyszeliśmy wiązanki marszów nowoorleańskich w wykonaniu młodych muzyków na puzonach, fletach, saksofonach tenorowych, tubach, werblach i bębnach. Marsz Radetzkiego Johanna Straussa (ojca). Repertuar współczesny; Zespołu Brathanki, Golec uOrkiestra, Samba Copacabana, podziwialiśmy czirliderki z mażoretkami i pomponami, ponad 20 minut dobrej muzyki.

Następny to znany z Festiwali Folkloru Zespół „Ale Babki” z Piesek, z 26. letnim stażem na scenach – kierownik artystyczny Maria Jasiówka, kier. muzyczny Kamil Dziembowski. Okolicznościowy utwór - „...ten chleb jest nasz i wasz...”, urocza piosenka ludowa o „..takim Jasicku”.

Piękne stroje ludowe Zespołów „Nietoperzanie” z Nietoperka - kierowniczka Helena Nycz, występują od 18 lat., „Ulala” z Kęszycy Leśnej. Osoby śpiewające od wielu lat w Zespole „Echo” z Międzyrzecza, i „Pstre Wianki” z Pszczewa. Na koniec dnia jeszcze zabawa taneczna z DJ-iem, pogoda dopisała w Świętym Wojciechu, a że z Międzyrzecza to na piechotę blisko, frekwencja była bardzo duża.


Iwona Wróblak

wrzesień 2024 r.































































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz