SZANSA - na Siebie, artystyczna, śpiewająca, po raz XXVI
Rób to co kochasz (mimo wszystkiego niedobrego) – motto, chciałoby się rzec, 26. lat działalności „Szansy”, Stowarzyszenia, które istnieje odkąd Karolina, córka Hanny Szulgi, założycielki tej organizacji pozarządowej, była jeszcze małą dziewczynką. Śpiewała zawsze, w przerwach między wizytami u lekarzy, i mimo licznych uszkodzeń somatycznych nadal to robi. W jaki sposób Karolina, mając tak duże ubytki słuchu, śpiewa ambitne piosenki wymagające dużego warsztatu piosenkarskiego?, chyba że, jak mówią coraz odważniej naukowcy, jesteśmy odbiornikami, nasz mózg/zmysły, tylko KTO jest nadawcą... Czy jest osobowy.
- Rób to co kochasz. Mimo uszkodzeń, mimo przeszkód realizuj swoje marzenia artystyczne, dostrzeż swoją szansę! Także daj sobie szansę na zrozumienie tych, pozornie – innych od nas ludzi, z różnorakimi uszkodzeniami. Takie cele, jak myślę, Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnych Uzdolnionych Artystycznie „Szansa” miało zawsze. Przeżyliśmy pandemię (izolację), która potrzaskała i tak zawsze niedoskonałe więzi ludzkie. - Rób to co kochasz, miej szacunek do swego zajęcia, pracy (dla siebie), taka scenka witająca nas, publiczność koncertową. Bądźmy dla siebie jak znajomi w kawiarni, znamy się od lat, sympatycy „Szansy”, wiemy, co jest też długofalowym efektem działań takich organizacji jak „Szansa”, o potrzebie wiedzy o tych podstawowych rzeczach. Czyli o Nas samych, naszej empatii, która tkwi w każdym człowieku, a odkrycie jej w sobie stanie się, myślę, ogromną satysfakcją osobistą.
Gościnny, dla działań też prospołecznych, Pensjonat „Pod Strzechą” Jacka i Beaty Bełzów, teraz pan Jacek jest również radnym, nominalnie uczestniczy w życiu społecznym naszej wspólnoty gminnej. Jest też jednym ze sponsorów tegorocznych Prezentacji. W jego Pensjonacie przez 3 dni uczestnicy czuli się znakomicie, nie tylko za sprawą znakomitej kuchni, ale też życzliwej opieki pracowników Pensjonatu.
Organizatorem „Prezentacji” jest Międzyrzeckie Stowarzyszenie „Szansa”, koncert objął Patronatem Starosta Powiatu Międzyrzeckiego Bogusław Zaborowski, współorganizator to Pensjonat „Pod Strzechą” Jacek i Kacper Bełz. Koncert przygotował i prowadził Bolesław Kołodziejski; powitał gości – długa lista: Sekretarz Powiatu Agnieszka Olender, członek Zarządu Powiatu Zofia Plewa, sekretarz Gminy Międzyrzecz Ewa Walkowska, dyrektorka OPS w Międzyrzeczu Agnieszka Czaczkowska, prezes Zarządu Lubuskiego Banku Spółdzielczego Kinga Bujnowicz-Kowalska, Justyna Obrębska – opiekun Bankowego Stowarzyszenia Szansa i pracownik Lubuskiego Banku Spółdzielczego, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 2 w Międzyrzeczu Katarzyna Dymel. członek Zarządu ZLO Beata Zatylna, prezes Zarządu Fundacji „Serce na Dłoni” Iwona Kotwicka, prezes Zarządu Fundacji „Serce na Dłoni” Ewa Zdrowowicz-Kulik, dyrektorka MOK Ewelina Izydorczyk-Lewy, Rejonowy Sztab Ratownictwa Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej w Międzyrzeczu Mirosław Janz – sami znajomi... sympatycy „Szansy”, rozumiejący jej idee.
I – oczywiście – nastąpiło przywitanie wykonawców. Rozpoczęło się wspomnianą scenką przygotowaną przez międzyrzecki Środowiskowy Dom Samopomocy. Słynne Z. Wodeckiego „...zacząć od Bacha”, od sztuki/muzyki, nie dać się pochłonąć obojętności. Piękny duet Kingi Napierały i Marka Mercela ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Trzcielu, w romantycznej stylistyce, wykonawcom towarzyszyli ich opiekunowie z Ośrodków, występujący otrzymali, za odwagę i na pamiątkę, dyplomy uczestnictwa i upominki.
Nie tak często widywana na „Prezentacjach” Małgorzata Kasztelan z ŚDS w Lubniewicach, i Małgorzata Kasztelan, także recytująca wiersz o zgubionych okularach. Śpiewacy bardzo się starają dobrze wypaść, mamy nadzieję, że przyjadą do nas ponownie. Potem wystąpiła Iwona Pietrzak. Sympatryczna Basia Borowicz z Poznania, którą pamiętam z kilku ostatnich Prezentacji, lubiąca, i umiejąca, pięknie śpiewać. Muzykalność, staranna dykcja, słuchaliśmy o potrzebie życia „z całych sił”, poetycki tekst, wspaniałe wykonanie. Wystąpi jeszcze w duecie z piosenką po włosku z Władysławem Kaczmarkiem. Mocny głos Izabeli Jakubowskiej. Przemysław Sokołowski to pierwszy z czterech występujących na tegorocznych Prezentacjach reprezentujący międzyrzecki DPS, następni to Krzysztof Białecki i Marcin Serkis. Tańcząco w konwencji hip-hopu, wystąpił Grzegorz Nowakowski, jak czysta muzyka-sztuka-taniec bez słów, którą obrazowała biała maska teatralna na jego twarzy, własna autorska choreografia, zawsze inna, niezmiennie ciekawa.
Honorata Frankiewicz z Ostrowa Wlkp., z uśmiechem do świata, o tej prostej prawdzie ludzkiej śpiewająca, że nikt nie chce żyć bez miłości, pasja życia takiego właśnie jest jej udziałem, i talent muzyczny. Włodzimierz Kaczmarek bierze lekcje emisji głosu u zawodowej śpiewaczki operowej, autorzy tekstów poetyckich, bo takie śpiewa, to np. Leszek Długosz i Jan Wołek, słyszymy je z akompaniamentem na fortepianie. Jak zawsze „Prezentacje” kończy Karolina Szulga, to ballada o Ziemi, gdzie jest tej ziemi mało, a więcej - nieba. Razem z Bolesławem Kołodziejskim kończą koncert.
Jeszcze chwilę zostaliśmy w klimatyzowanej sali Pensjonatu, słuchając wzruszających wzajemnych podziękowań, i wspomnień. Hannie Szuldze, Sylwii Guzickiej, wolontariuszom; najmłodszej Jagódce Kureckiej, opiekunom, współorganizatorom, darczyńcom, uczestnikom i instruktorom Środowiskowych Domów Samopomocy w Międzyrzeczu, Trzcielu i Lubniewicach, Warsztatowi Terapii Zajęciowej w Międzyrzeczu, pracownikom Pensjonatu „Pod Strzechą”, Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury, Rejonowemu Sztabowi Ratownictwa Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej w Międzyrzeczu, członkom i sympatykom Międzyrzeckiego Stowarzyszenia „Szansa”, lokalnym mediom, publiczności.
Sponsorzy: Starostwo Powiatowe w Międzyrzeczu, Urząd Gminy Międzyrzecz, Lubuski Bank Spółdzielczy w Międzyrzeczu, Fundacja Serce na Dłoni, radny Jacek Bełz, Drukarnia „Jadar”, Rejonowy Sztab Ratownictwa Społecznej Krajowej Sieci Ratunkowej w Międzyrzeczu, Związek Lubuskich Organizacji Pozarządowych, Katarzyna i Dariusz Wiese, Ksawery Pietkiewicz, Beata i Henryk Szmulkis, osobom wpłacającym 1,5 % podatku na rzecz Stowarzyszenia.
Iwona Wróblak
wrzesień 2024 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz