niedziela, 15 września 2024

 

Czytanie Kordiana


W czytelni Biblioteki Publicznej w Międzyrzeczu kameralny nastrój; stoliki, herbatka, ciasteczka. Jedno ze spotkań w Dyskusyjnym Klubie Książki, tym razem z okazji ogólnopolskiego czytania słynnego „Kordiana” Juliusza Słowackiego. Czy XIX wieczny utwór A. Mickiewicza, jedno z jego koronnych dzieł, jest nadal trudny dla współczesnej młodzieży?

Około 30. osób chce się zmierzyć z tą lekturą szkolną. Rozpoczyna Ewa Walkowska Sekretarz Gminy, sił próbują uczniowie z naszych szkół podstawowych, z Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Bobowicku. Także – jakżeby inaczej – członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki. Są osoby ze Środowiskowego Domu Samopomocy, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Co zapamiętamy z tego dzieła polskiego Romantyzmu?

Pełny tytuł dramatu: „Kordian: Część pierwsza trylogii. Spisek koronacyjny” ) – dramat romantyczny Juliusza Słowackiego, napisany w Genewie w 1833 r., nawiązuje do Powstania Listopadowego (1830 r.) i opisuje historię nieudanego spisku na życie cara Mikołaja I. Główny bohater, tytułowy Kordian, ze względu na wewnętrzną słabość nie jest w stanie dokonać zamachu i car uchodzi z życiem.

„Kordian” - znaczy dosłownie „dający serce”. Fikcyjna postać Kordiana ma cechy charakterystyczne dla romantyka: targają nim zarówno rozterki miłosne jak i rozterki typu egzystencjalnego, nie może odnaleźć swojego miejsca w rzeczywistości, przeżywa nieszczęśliwą miłość do Laury. Rozdarty w poszukiwaniu idei dobra wskazówki otrzymuje od szatana, co doprowadza go do próby samobójczej. Poświęca się rozważaniom nad sensem własnej egzystencji, wyrusza w podróż do Anglii i Włoch. Na szczycie góry Mont Blanc przechodzi metamorfozę z nieszczęśliwego kochanka w gorliwego patriotę i postanawia poświęcić się w imię ojczyzny.


Iwona Wróblak

wrzesień 2024 r. 










Brak komentarzy:

Prześlij komentarz