Dzienny Dom Seniora – podnieść jakość życia
W pamięci mi został ubiegłoroczny Dzień Seniora w budynku Dziennego Domu Seniora w Międzyrzeczu, koncert z dyrygentem Wojciechem Witkowskim z udziałem podopiecznych, spacer po pięterkach. Empatia osób tam pracujących.
Razem z Dorotą Władyka-Banak, pełniącą obowiązki kierowniczki, jestem tu znowu. Ośrodek Opieki Społecznej, który ma w swej strukturze Dzienny Dom Seniora, ma w programie zatrudnianie specjalistów, jak np. fizjoterapeutę, jest też od porad pielęgniarka z wieloletnim stażem, również tu zatrudniona, Jolanta Wojtyś. Czytam tablicę rozkładu zajęć w tym miesiącu, np. czwartek - fizjoterapeuta.
Dzienny Dom Seniora ma w swoich włościach gabinecik, gdzie młoda, bardzo miła fizjoterapeutka Katarzyna Zawitaj, pracująca na co dzień w naszym szpitalu, udziela rad, jak zmobilizować się do ćwiczeń, najlepiej to się dzieje w grupie, bo wspólnota daje większą motywację.
Pani Wanda, uczestniczka zajęć w Dziennym Domu Seniora, pedałuje na rowerku, lepiej się czuje po porcji ruchu... Obok kącika z łóżkiem, gdzie można poddać się innym zabiegom fizjoterapeutycznym, stopor – też do ćwiczeń.
Nasze stopy, poprzednie pokolenia kobiet nosiły swego czasu bardzo niezdrowe buty z wąskimi noskami (obuwie powinno być wygodnie i miękkie), teraz palce u nóg się przykurczają, te bolesne zmiany, jeżeli nie są zbyt zaawansowane, można zmniejszyć, nawet w wieku tzw. eleganckim, od tego są ćwiczenia rozprostowujące, trzeba tylko CHCIEĆ.
Powinniśmy dbać o nasze ciało przez całe życie, tak by było w nieustannym, i symetrycznym, rozruchu, bo w ten sposób wykształciła nas ewolucja; jeżeli ćwicząc podnosimy jedną rękę, róbmy to samo z drugą. W wieku eleganckim miewamy problemy z równowagą, z podniesieniem nogi, zawiązaniem sznurówki przy bucie itp. i na to można poradzić... Ciało z wiekiem się naturalnie zużywa, ale można podnieść jakość życia. RUCHEM MOŻNA ZASTĄPIĆ TABLETKĘ, ALE ŻADNA TABLETKA NIE ZASTĄPI RUCHU – mówi pani Zawitaj. I ważna rzecz: osoby długowieczne – nigdy nie są grube, szczupłych choroby imają się mniej...
Emerytura. Po latach pracy – odpoczynek... Ale aktywny. Wieloletnia fizyczna praca nie była dobrą aktywnością ruchową, niebezpieczne dla organizmu długotrwałe przeciążenie ciągle tych samych mięśni i stawów, nieprawidłowe nachylenie ciała. Aktywny zdrowy ruch to ruch wykonywany w wielu płaszczyznach, kiedy w ten sposób się poruszamy uaktywniamy każdy staw, w wielu zakresach ruchu. Przy kontuzjach jednej strony ćwiczy się równolegle też tę drugą, rozciągając obie.
Nie można starszego człowieka skazywać na siedzenie w fotelu, najgorszym wrogiem jest bezruch, mogą powstać przykurcze. Jeżeli czujemy ograniczenia, pojawia się ból, nie bójmy się go, nie rezygnujmy; należy dojść do granicy bólu – i chwilę w tym bólu wytrzymać – radzi fizjoterapeutka. Rozciągać mięśnie na tyle, na ile ciało pozwala, wtedy łatwiej jest walczyć z chorobami, np. cukrzycą czy nadciśnieniem, dozowany odpowiednio ruch nigdy nie jest w leczeniu przeciwwskazaniem. Ważny jest w tych czynnościach oddech; wdech przez nos i długi wydech przez wąsko zasznurowane usta, to uspokaja organizm, wyrównuje tętno i ciśnienie krwi, pomaga przy zasypianiu, myślę, że TE NAWYKI możemy ćwiczyć niezależnie od wieku.
Warto w niektórych momentach robić ruchy skrętne kręgosłupem. Dzieci to mają w sposób naturalny – kręcą się na wszystkie strony, dajmy im się swobodnie poruszać – mówi pani Zawitaj, nasza społeczna kulturowa kindersztuba, siedź-prosto w ławce-nie ruszaj się, potem skutkuje niedobrymi nawykami.
Spacery – osobiście polecam posiadanie psa..., rowery – mi bardzo imponuje sekcja rowerowa w MUTW, panie emerytki jeżdżą na wycieczki kilkunastokilometrowe. Sezonowe zbieranie grzybów – oprócz walorów kuchenno-kulinarnych to częste schylanie się, kucanie przy grzybni w lesie. W Dziennym Domu Seniora chodzi się na kręgle, na długie spacery np. ostatnio po Muzeum w Ochli. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest – basen, np. pływanie na grzbiecie dobre jest przy przepuklinach i zwyrodnieniach - angażuje się każdą grupę mięśni bez przeciążenia stawów, bo w wodzie grawitacja nie przeszkadza.
Pani Wanda mówi, że lubi tańczyć... Muzyka często gości w Dziennym Domu Seniora. Aktywność fizyczna wpływa na poprawę krążenia, to naturalny wyrzut serotoniny; to hormon tkankowy i ważny neuroprzekaźnik w ośrodkowym układzie nerwowym, wpływa na poprawę jakości życia.
Rozglądam się po gabinecie; sprzęt, jaki spotyka się w UGUL - skrót oznacza Uniwersalny Gabinet Usprawniania Leczniczego; osprzęt do ćwiczeń, stabilizujące kończyny systemy podniesienia pacjenta podczas rehabilitacji.
W garnku z podgrzewaną wodą – wypolerowane ciepłe kamienie, które można przyłożyć do np. przedramienia, to jest miłe, relaksujące. Uzdrawiająca energia przyrody znana od wielu tysiącleci, także obecna w gabinecie współczesnego fizjoterapeuty.
Iwona Wróblak
wrzesień 2024 r.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz