wtorek, 17 września 2024

 

Horsing – w Dworcu Tworcu


Pośród wielu dziesiątków stoisk na niezapomnianym pszczewskim Jarmarku Magdaleńskim były też te z międzyrzeckimi akcentami; Firma Do Zadań Artystycznie Specjalnych – czyli nasz tryskający pomysłami Dworzec Tworzec: Alexandra i Juzek z Samo Gęste (muzycznie ). Dotarłam do niej na jednej z pszczewskich uliczek - na koniki i akcesoria uszyte przez naszą Olę...

Ola szyła już dwukrotnie kostiumy dla reżyserki Izabeli Spławskiej, widzieliśmy potem rezultat tej współpracy podczas spektakli teatralnych. Dworzec Tworzec ma od kilku lat twórczą gablotę w Domu Handlowym, warto tam się wybrać... Specjalizuje się w organizowaniu niebanalnych imprez dla dzieci, warsztatów edukacyjno - artystycznych, tworzeniu okazjonalnych kostiumów do swojej Wypożyczalni Strojów karnawałowych i jasełkowych.

Maszyny do szycia, i pomysł... Pomysł jest najważniejszy. Talent plus pracowitość i cierpliwość. Ola mówi, że o hobby horse's dowiedziała się kilka lat temu od swojej młodszej córki Antoniny; o tej najnowszej modzie wśród dzieci. Oglądam dzisiaj w jej pracowni kilka gotowych już koników na patyku, starannie uszytych z wykrojonych form, wypchanych puchem; z uszami, chrapkami, oczami, grzywą końską z wełny i osprzętem jak do jazdy hippicznej... Jest to pracochłonne, ale czego się nie robi z twórczej ekspresji, i dla uciechy dzieci... No i proste, stare zabawy są najlepsze. Przywołują wspomnienia, budują więzi między rodzicem a dzieckiem, uczą szycia przestrzennego, rozwiązywania skomplikowanych krawieckich zagadek, jak również pokonywania przeszkód mimo początkowego strachu i niepewności.

Hobby horse to koń-zabawka dla dzieci, na drewnianym kiju osadzona głowa konia, zwykle z wodzami, ogłowiem i innym ekwipunkiem przypominającym ten używany przez jeźdźców. Zabawa polega na tym, że uczestnicy symulują zawody jeździeckie, ujeżdżając horse'a, czyli kukiełkę na kiju, przeskakują przez niższe i wyższe przeszkody.

Hobby horse może kojarzyć się wyłącznie z zabawą, ale to pełnoprawna dyscyplina z zawodami, punktacją, zasadami i ambicjami olimpijskimi. Dyscyplina powstała w Finlandii; w Skandynawii jest od 2011 roku.

Zabawa jest od wieków znana w różnych zakątkach świata. Czasem hobby horse przedstawiają konkretnego konia, z którym są związane przesądy, obrzędy i legendy. Jedną z form hobby horse jest... krakowski Lajkonik. Podobne kukły i rekwizyty przypominające konie pojawiają się w obchodach May Day w Wielkiej Brytanii, a także przy okazji przeróżnych tradycyjnych obchodów świąt w Hiszpanii, Austrii, Niemczech, Czechach, Indonezji i Ameryce Północnej.

Hobby horse to coraz popularniejsza, i coraz bardziej znana w Polsce rozrywka dla dzieci. Jest ciekawym urozmaiceniem kolonii, obozów, a nawet imprez jeździeckich i może być dla organizatorów tego typu wydarzeń świetnym elementem wzbogacającym repertuar atrakcji dla dzieci. Ponadto najmłodsi, którzy marzą o profesjonalnym jeździectwie, mogą „przejechać” parkur z przeszkodami, kolekcjonować akcesoria dla swojego „konia” oraz… po prostu świetnie się bawić.


Iwona Wróblak

wrzesień 2024 r.











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz