niedziela, 21 kwietnia 2019


Karbala – inscenizacja irackiej bitwy

            Jak to jest na wojnie? Aktorzy tej inscenizacji grali znakomicie, ze znawstwem tematu i realiów pola walki. Są, lub byli, weteranami, żołnierzami 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, z której to jednostki 40. zwiadowców z kompanii rozpoznawczej pod dowództwem kpt. Grzegorza Kaliciaka, wspieranych przez pluton Bułgarów, w 2004 r. przez trzy dni broniło siedziby lokalnych władz i policji (City Hall) w irackiej Karbali.
4.kwietnia 2004 r. setki muzułmańskich bojowników ostrzeliwało ich z broni ręcznej, granatników i moździerzy. Mimo znacznej przewagi rebeliantom nie udało się zdobyć ratusza.
Plac przy internacie wojskowym tego popołudnia strzeżony był przez wojskowych, a fotografowie i gapie poproszono o opuszczenia miejsca chwilę po rozpoczęciu inscenizacji. Budynek przedszkola miał być ratuszem City Hall, w oknach wyłożono worki z piaskiem…
            Czekano. Onego dnia Karbala - miejsce święte dla muzułmanów, tętniła normalnym, wydawałoby się, życiem, opodal ratusza chodziły w małych grupkach muzułmanki w czarnych abajach, a iraccy mężczyźni w turbanach, kufijach pozornie spokojnie drzemali w cieniu drzew, z których za chwilę wyjmą karabiny. Pod ubraniami ukryte mieli pasy z ładunkami wybuchowymi.
Oryginalne chyba, nagrane, wezwanie muezina do modlitwy zapoczątkowało akcję… Powstanie Al-Sadra. Pod City Hall wybucha samochód – pułapka, pali się pojazd (sprawnie zadziałała straż z 17 WBZ…). Jako żywe tarczami pod ratusz pchana jest grupka irackich kobiet i dzieci - jak mówi prowadzący Marek Wojdan – częsta praktyka fundamentalistycznych bojówek islamskich. Wymianie ognia towarzyszą okrzyki Arabów. Po wymianie ognia z City Hall wybiegają żołnierze, pacyfikują napastników, w zasłonie dymnej ewakuują rannego żołnierza… Wysłuchaliśmy też na koniec zachowanych oryginalnych nagrań z Karbali - spokojnych rzeczowych zwięzłych krótkich rozkazów i meldunków – w tle trzaskających odgłosów strzałów, toczącej się bitwy. 
Jak powiedział Marek Wojdan, polscy żołnierze uczestniczący na misjach są dobrze wyszkoleni, chociaż ich wyposażenie nie zawsze było wystarczające… Lekcja współczesnej historii, bardzo współczesnej. Dzień przedtem w MOK była konferencja, spotkanie z płk. G. Kaliciakiem, i wspomnienia żołnierzy z wydarzeń sprzed 15. lat.
 Polskie kontyngenty wojskowe w Iraku przeznaczone były do udziału w działaniach wojennych, stabilizacji, szkolenia sił bezpieczeństwa i zabezpieczenia logistycznego sił sojuszniczych. Był to drugi ci do wielkości kontyngent wojskowy w operacji pokojowej lub stabilizacyjnej wystawiony przez polskie siły zbrojne w całej ich historii, w szczytowym okresie liczyły 2500 żołnierzy. 17 WBK wykonywała zadania w ramach trzech irackich misji, wystawiając dwukrotnie batalion (2 Grupę Bojową) do wykonywania zadań bojowych podczas II zmiany PKW Irak w 2004 r. (stacjonowali w Karbali) i IV zmiany w 2005 r. (Diwanija). Największym wyzwaniem dla polskich wojsk w Iraku była rozpoczęta 4. kwietnia 2004 r.  walka o City Hall.
Głównym organizatorem wszystkich imprez związanych z rocznicą bitwy w Karbali, z artystycznym akcentem – występem wokalnym Kamili Tomysek, był Klub Wojskowy 17 WBZ z Międzyrzecza. Po inscenizacji przy budynku Klubu W. miał miejsce pokaz sprzętu wojskowego będącego na wyposażeniu Wojska Polskiego. 

Iwona Wróblak
kwiecień 2019














Brak komentarzy:

Prześlij komentarz