wtorek, 28 lipca 2015

Ulica Świerczewskiego w odcinku remontowanym to także Stanowisko archeologiczne Międzyrzecz 1 C…

            Remontowany obecnie odcinek ul. Świerczewskiego do miejsca, gdzie kończy się ogrodzenie kościoła św. Jana, to teren starego miasta lokacyjnego, obwiedzionego pierwotnie murami miejskimi (obecnie nie zachowanymi), gdzie wymóg nadzoru archeologicznego jest kategoryczny. W tym miejscu - w poprzek ulicy, na wysokości Poczty, ongiś biegł mur miejski… Czy się, choćby we fragmentach, zachował?...
Na razie, tam gdzie droga była w XIX wieku poszerzana, koparka natrafiła na półmetrowy (przy chodniku) pas czarnej ziemi nie przemieszanej później (koryto ulicy wielokrotnie było w przeszłości przekopywane przy instalacji sieci wodnej i kanalizacyjnej). Udało się znaleźć w nim fragmenty skóry, skorodowane części metalowe, które być może są końską ostrogą, trochę nowożytnej ceramiki i przęślik.
W miarę drążenia w tym miejscu wąskiego koryta pod sieć wodną – na wysokości południowej części parku przy kościele św. Jana - koparka natrafiła  na zasypisko fosy miejskiej, która biegła ZA murami miasta lokacyjnego, niestety (na razie) nie natrafiono na ławy fundamentowe samego muru, wyraźnie widocznego na planie J. Harnischa z 1780 r. Poprzednio na wysokości kościoła św. Jana widoczna była już warstwa tzw. (jasnej barwy) calca, czyli miejsca, gdzie już nie ma śladów kulturowych, teraz pojawił się ciemniejszy rumosz, trochę polepy, (późno nowożytny) gruz ceglany. To wypełnienie dawnej fosy miejskiej, w nim nieco materiału archeologicznego – fragmenty ceramiki, mi. in. ucho od dzbana z gliny żelazistej (będą poddane dokładnym oględzinom i zbadane – o czym poinformujemy) i kafli późno nowożytnych.


Iwona Wróblak
lipiec 2015

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz