czwartek, 30 lipca 2015

W wykopie na Świerczewskiego ornamentowany fragment noża


            Koniec prac ziemnych realizowanych na tym odcinku przez Firmę PRINŻ, zdawałoby się, już nic dla archeologa, a jednak… Wczorajsze znalezisko na Świerczewskiego w wykopie na przyłącza kanalizacji sanitarnej – fragment ornamentowanej okładziny noża, wykonany z przeciętej wzdłuż zwierzęcej kości. Jest starannie  wypolerowany, ciemnej barwy. Ciekawe znalezisko - na terenie miasta... Jest być może późnośredniowieczne, lub  wczesnonowożytne, XV-XVII wiek. Dokładne analizy i datowanie będzie zrobione później, w gabinetach i laboratoriach.
            Co jeszcze w warstwie ciemnej ziemi nie naruszonej od średniowiecza przez późniejsze inwestycje? Jak zwykle na terenie miasta lokacyjnego spora ilość fragmentów ceramiki – są jeszcze nieumyte, prosto z wykopu, zapytamy później o datowanie. Fragmenty den naczyń, uchwyty pokrywki (dzbanka lub garnka – może się uda zrobić rekonstrukcyjny rysunek?). Zwierzęce zęby, kości, czy z jednej z nich zrobione było szydło (do dziurkowania skór)?- tak  ten ułamek kości przynajmmniej wygląda, będzie to analizowane w oparciu o przedmiotową literaturę.
            Zaglądam w głąb wykopu. Pas ciemnoczerwonej ziemi wyraźnie widoczny na tle ciemniejszego otoczenia – to rumosz polepy z konstrukcji szachulcowej (tzw. muru pruskiego budynku), czyli przepalonej gliny, którą oblepiano piece lub ściany. Relikt domu, którego już nie ma… Ślady przeszłości Międzyrzecza w tej części miasta.


Iwona Wróblak
lipiec 2015


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz