środa, 16 września 2015

Olimpiada Rękodzieła Artystyczno-Użytkowego. Nauczyć się tańczyć w deszczu…


            Nie jest sztuką przeczekać burzę, sztuką jest tańczyć w deszczu…
Dekoracje w postaci parasolek deszczowych w hali widowiskowo – sportowej Międzyrzeckiego Ośrodka Sportu i Wypoczynku. Coroczna, już XVIII, prestiżowa w środowisku Warsztatów Terapii Zajęciowej, ze względu na formułę autentycznych zmagań olimpijskich – w najbardziej własnym uczestników interesie, czyli osobistego rozwoju społeczno-zawodowego, olimpiada umiejętności zawodowych. W tym roku dla osób niepełnosprawnych w nowej formule,jak  powiedział burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz - opakowaniu, jako Olimpiada Rękodzieła Artystyczno-Użytkowego–formule podkreślającej czerpanie, w rehabilitacji i integracji osób z niepełnosprawnościami, ze sprawdzonych metod arteterapii, co znacznie intensyfikuje ten  proces. Przedsięwzięcie uzyskało wsparcie ze środków PFRoN na realizację zadania publicznego pod nazwą „Działalność na rzecz osób niepełnosprawnych” na podstawie umowy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Zielonej Górze oraz wsparcie przez Powiat Międzyrzecki w  obszarze kultury i sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.
            Opakowanie nowe, treść ta sama. Ta sama skuteczność przez lata wypracowanej strategii pracy personelu międzyrzeckiego DPS WTZ, współpracy z podopiecznymi i ich rodzinami, która skutkuje znajdowaniem i utrzymywaniem przez nich na przykład zatrudnienia na lokalnym rynku (EsselPropack Polska Sp. z o.o. Międzyrzecz) – mimo kryzysu czy spowolnienia ekonomicznego w kraju, rozwojem osobistym i społecznym. Nie ma większej godności, jaką można podarować człowiekowi, jak samodzielność, w największym możliwie zakresie, mimo niepełnosprawności.
            Organizatorami Olimpiady jest Towarzystwo Walki z Kalectwem, Warsztat Terapii Zajęciowej, Dom Pomocy Społecznej w Międzyrzeczu.
W tegorocznej Olimpiadzie Rękodzieła Artystyczno-Użytkowego startowało 17. ośrodków, w tym 14 Warsztatów Terapii Zajęciowej: z Chwalęcic, Gubina, Kamienia Wielkiego, Krosna Odrzańskiego, Międzyrzecza, Nowej Soli, Strzelec Krajeńskich, Sulęcina, Świebodzina, Wiechlic, Zielonej Góry „Przystań”, Zielonej Góry „Tęcza”, Zielonej Góry „Winnica”, Żabic, oraz Ośrodek z Dreibrück z Niemiec, Środowiskowy Dom Samopomocy i Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Międzyrzeczu.
Oficjalnego otwarcia Olimpiady dokonał wojewoda lubuski Jan Świrepo. Dyr. PFRoN Jacek Brzeziński - wraz z dyr. DPS Anną Kwiecińską i  kier. WTZ Beatą Romanowską,wręczał zwycięzcom puchary, nagrody i dyplomy. Środki finansowe pozyskano: z Powiatu Międzyrzeckiego, PTWzK koło w Międzyrzeczu, WTZ i DPS Międzyrzecz, od uczestnicy Olimpiady, a także wspomogli imprezę sponsorzy prywatni: Centrum Turystyczne „Duet” Jacek i Beata Bełz, Tombud Paweł Jeziorski, Piekarnia i Cukiernia Piotr Gursz, Salon Medyczny „Active” Bogusław Glaz i anonimowy darczyńca.
Po otwarciu Olimpiady obejrzeliśmy przedstawienie pt. „O wartościach ważnych w życiu” w reżyserii Karoliny Guzek wykonaniu Zespołu „Teraz My”  z DPS WTZ Międzyrzecz. Oszczędność słów i gestów na korzyść klarowności przekazu – tematem i zadaniem naszym jest zrozumieć takie pierwsze pojęcia jak: miłość, wsparcie, przyjaźń. Te słowa – memy powtarzane były po wielokroć, akcentowane obrazami: powiedz ludziom, że ich kochasz, nie  ustawaj w tych słowach – o miłości i wsparciu. Przypinasz nimi, tymi słowami, komuś skrzydło… W zasobach naszej pamięci gatunkowej mieści się  - tolerancja, przyjaźń, pomoc, szacunek.
Śpiewała niewidoma Monika Kubiak, dziewczyna o pięknym wysokim głosie oraz Przemysław Sokołowski, w akompaniamencie breake dance Grzegorza Nowakowskiego. W trakcie obrad jury kilku układach choreograficznych zaprezentował swój profesjonalizm Zespół Tańca „Trans” Anny Bubnowskiej. Był czas na wspólną – gości, uczestników, instruktorów, młodzieży z koła „Caritas”, która pomagała w obłudzie Olimpiady, zabawę taneczną. Moderatorem Olimpiady był Bartłomiej Orzeł.
            Ważna na mapie działań artystycznych i społecznych gminy impreza odbywała się pod znakiem twórczości artystycznej w sztuce użytkowej. Podstawowej aktywności człowieka, z natury dążącego do samorealizacji – jeśli tylko stworzy mu się ku temu warunki. Organizatorzy Olimpiady w  boksach na hali stworzyli stanowiska realizacji umiejętności uczestników w konkurencjach: krawiectwo –  czyli temborek, igła i kolorowe nici. Zadaniem było wyszycie motywu kwiatowego, co nie jest proste, kiedy ręka może być nie w pełni sprawna. Jurorzy brali to pod uwagę oceniając efekty pracy. Ceramika czyli praca z gliną to sztandarowa aktywność manualna, w której mogą uczestniczyć osoby nawet z większą niepełnosprawnością intelektualną. Ma dużą wartość rehabilitacyjną, tematem pracy było modelowanie na formie misy z płatów gliny, uczestnicy uzyskany kształt ornamentowali elementami m.in. liści czy kwiatów; wykończenie misy pozostawiono ich wyobraźni i fantazji. Popisem stolarskiego kunsztu rzemieślniczego było pełne profesjonalizmu wycięcie w drewnie i wyszlifowanie deski do krojenia. Wybrano trudniejszy od prostokąta kształt ryby (zapytałam instruktora, dlaczego deski do krojenia mają taki właśnie kształt…). Tutaj chodziło o zwiększenie stopnia trudności konkurencji.
            Bardzo kolorowo i smakowicie wyglądały stoliki, gdzie konstruowano bukiety warzywne na stół. Z pięknych kulistych form warzyw można było wyciąć listki, kolorystycznie je poukładać, stworzyć w donicach ikebany z koreczków niczym łodygi kwiatów. Byliśmy pod wrażeniem ogromnego potencjału wyobraźni ludzkiej, która umiejętnie podsycana daje zdumiewające efekty. Eksplozja artyzmu działa się w boksie, gdzie do konkurencji bukieciarstwo i dekoracja wnętrz udostępniono materiały, z których można było zbudować prawdziwe dziełka sztuki: na stelażu wieńca nanizać sztuczne kwiaty, szyszki, wstążki itp. Wybór surowca był bardzo duży, rękodzielnictwo artystyczne jest domeną DPSów, wystawiane są na imprezach lokalnych stoiska z prezentacją tej twórczości, to umiejętność, z której korzystają nabywcy unikalnych ozdób.
            Nasz międzyrzecki Ratusz, którego rodowód sięga XVI wieku - przebudowany został na pocz. XIX stulecia, był modelem, który służył jako  inspiracja w konkurencji plastycznej. Malowany w perspektywie, szczególnie przebudowaniu uległa jego kolorystyka. Powstały ciekawe kompozycje rysowane pastelami.     
Przy organizacji Olimpiady współpracowali z organizatorami: Gmina Międzyrzecz, Gimnazjum nr 2 i Gimnazjum nr 1, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, Międzyrzecki Ośrodek Sportu i Wypoczynku, Sołectwo Bukowiec, Ośrodek Szkolenia i Wychowania, Areszt Śledczy w  Międzyrzeczu.
Jurorzy Olimpiady mieli trudne zadanie, nagrodzając prace uczestników Olimpiady Rękodzieła Artystyczno-Użytkowego. I miejsce w kategorii zespołowej i puchar wicewojewody zdobył WTZ Kamień Wielki, II - WTZ Międzyrzecz, III - WTZ Sulęcin, indywidualne nagrody: ceramika - Marcin Jurkowski WTZ Strzelce Krajeńskie, krawiectwo - Piotr Grobys WTZ Świebodzin, stolarstwo - Piotr Waśków WTZ Kamień Wielki, plastyka - Mieczysław Slachciński WTZ Kamień Wielki, gastronomia - Renata Cieślarska WTZ Krosno Odrzańskie, florystyka - Tomasz Florek WTZ Międzyrzecz.

Iwona Wróblak
wrzesień 2015




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz