sobota, 5 września 2015

W ramach Koncertów Jesiennych – koncert papieski „Pamięć i Tożsamość”


            Koncerty Jesienne mają w kościele św. Jana dużą historię. Organizowane od kilku lat zawsze grupują dużą widownię i nie są to tylko parafianie. Proboszcz parafii ks. dziekan Marek Walczak jest znany w Międzyrzeczu z mecenatu kulturalnego. Nasza najstarsza w mieście gotycka świątynia jest  otwarta na inicjatywy lokalnych animatorów kultury.
            Stefan Furtak jest prezesem Stowarzyszenia „Międzyrzecki Chór Kameralny”. Zespół, pod kierunkiem dyrygentki Marii Sobczak – Siuty, nie tylko dobrze śpiewa. Jest pomysłodawcą i animatorem corocznych wydarzeń kulturalnych w Międzyrzeczu, bardzo ważnych wydarzeń, Festiwalu „Międzyrzecka Uczta Chórów Amatorskich” (MUCHA), którego odpryskiem jest Koncert Jesienny „Pamięć i Tożsamość”. Poczynione w czasie MUCHY znajomości i kontakty towarzyskie procentują bowiem następnymi koncertami w Międzyrzeczu i rewizytami.
            Cztery chóry, obok naszego Międzyrzeckiego Chóru Kameralnego, który także wziął udział w prezentacji, uczestniczyły w Koncercie Jesiennym. Chór Akademicki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego ze Szczecina, Chór Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego, Chór Cantate deo Sława i Zespół Instrumentalny Akademii Sztuk ze Szczecina. Połączonymi chórami dyrygowała Iwona Wiśniewska – Salamon. Na koncert do udziału zaproszone zostały dwa pięknie brzmiące soprany: Grażyna Flicińska – Panfil i Beata Panfil. Przerywnikiem były recytowane przez harcerzy z  12. Starszoharcerskiej Drużyny ZHP „Ogień” wybrane fragmenty poezji Karola Wojtyły.
            Kościół św. Jana przywitał nas odrestaurowanymi freskami, cennym i unikalnym zabytkiem epoki renesansu, coraz to nowe jego fragmenty są  odsłaniane w ramach prac konserwatorskich. Portret papieża Jana Pawła II u Ołtarza z wiązanką kwiatów towarzyszył koncertowi. Ks. M. Walczak przywitał gości – słuchaczy; władze samorządowe, przedstawicieli Urzędu Miasta i Gminy i zachęcił do wsłuchania się w ucztę muzyczną.
            Koncert rozpoczął Międzyrzecki Chór Kameralny. Pieśni religijne, sublimacje wyznań wiary – w różnych odcieniach i tonacjach, przeplatane recytacjami, frazami, które już weszły w obieg przysłów. Stale wertowany jest pod tym względem poemat „Tryptyk Rzymski”, lektura bardzo wartościowa, cieszy to, że naszego papieża się czyta coraz wnikliwiej. Notuję fragmenty, które utkwiły mi w pamięci - „miłość mi wszystko wyjaśniła…/z  wolna wszystko wypełniam nicością aby serca nakłonić do tchnienia Twojej miłości…/ zmieszały się chwile i wieczność…/że nie dość miłuję przebacz Panie…/zapamiętaj serce te spojrzenia w który wieczność ciebie czeka… perełki z poezji Wojtyły. Z przyjemnością słuchaliśmy pieśni solo obydwu pań – szkolonych sopranów, z cichym akompaniamentem połączonych chórów, końcowe „Ave Maria” na wielogłos. Z każdym wykonaniem coraz więcej chórzystów brało udział w koncercie, na koniec dołączył do nich tercet – dwoje skrzypiec i obój. W tym zestawieniu: z połączonymi chórami i  instrumentem klawiszowym – 6. częściowa kompozycja bardzo dynamicznie prowadzona przez dyrygent ze Szczecina Iwonę Wiśniewską-Salamon „Missa Nowa”.
            Na koniec – „Barka”, zaintonowała ją prof. Flicińska – Panfil, do której dołączyli nie tylko chórzyści, lecz także słuchacze koncertu Jesiennego. Wspaniały koncert, jeszcze jeden taki z cyklu wydarzeń koncertowych w kościele św. Jana, tym razem poświęcony beatyfikowanemu papieżowi Janowi Pawłowi II.
            Koncert nie mógłby się odbyć, gdyby nie pomoc współorganizatora: Stowarzyszenia „Forum Inicjatyw Międzyrzeckich” i sponsorów: GBS Międzyrzecz, „Instalko” Roman Strzelczyk, Jerzy Gądek PHU, Brukbet R.Winnicki, Międzyrzecz - Suszarnia, MPWiK, Bud-Pol Baucholz, Centrum Ubezpieczeń i Leasingu „Polonia” Wiesław Salej. Organizatorzy dziękują MOK za nagłośnienie koncertu.


Iwona Wróblak
listopad 2014

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz