poniedziałek, 28 września 2015

Manifestować Pamięć o Sierpniu

           Sala Narad w międzyrzeckim Ratuszu. Minęło 35 lat od utworzenia Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność”, ruchu społecznego, który zapoczątkował zmiany polityczne w Bloku wschodnim, a Polsce przyniósł niepodległość. Zarząd Międzyszkolnej Komisji i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Międzyrzeczu zaprosił na Galę Dnia Solidarności i Wolności działaczy „Solidarności” lat 80. i tych nieco młodszych ich sympatyków.
            Zaczątkiem przemian był czerwiec 1979 r., kiedy na Placu Zwycięstwa w Warszawie papież Jan Paweł II wygłosił pamiętną homilię. Demontaż komunizmu rozpoczął się w Gdańsku w 1980 r., w sierpniu narodziła się „Solidarność”, potem nadszedł rok 1989 i Polska, wysiłkiem całego narodu, stała się krajem wolnym i niepodległym. Zapoczątkowane zostały przemiany a przed społeczeństwem stanęły nowe wyzwania i nowe cele. Wolność została nam, jak powiedział papież Jan Paweł II - zadana, jako obowiązek, cel i wartość, którą trzeba pielęgnować, rozwijać i bronić. W 35. Rocznicę powstania NSZZ „Solidarność” ideały Sierpnia i etos „Solidarności” - prawda, nadzieja, wolność, godność, sprawiedliwość - obowiązują i wzywają nas do  pogłębionej refleksji. Dzisiaj, kiedy czas heroizmu minął, w życiu codziennym zmagamy się z konsekwencjami bolesnej transformacji ustrojowej. Trzeba jednak pamiętać o ideach, które przyświecały pokoleniu „Solidarności”, byśmy nie zatracili znaczenia naszego wspólnego wielkiego, pokojowego zwycięstwa. Manifestowali pamięć o Sierpniu.         
            Na Galę Obchodów Dnia Solidarności i Wolności przybyli przedstawiciele władz związkowych:  przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność”– Jarosław Porwich, z-ca przewodniczącego Zarządu Regionu –  Waldemar Rusakiewicz, przedstawiciele władz powiatu: z ramienia Starosta Powiatu Międzyrzeckiego - Zofia Plewa, burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz oraz dyrektor Szkoły Muzycznej w Międzyrzeczu Małgorzata Telega i uczniowie Szkoły Muzycznej, którzy wystąpili z krótkim programem artystycznym. Młodzi muzycy z klasy nauki gry na gitarze: kwartet Marty Machunik, klasy gry na skrzypcach: kwartet Jolanty Helwig i klasy gry na saksofonie: duet Czesława Nowakowskiego. Zaprezentowali krótki program artystyczny złożony z utworów muzyki klasycznej.
Pamięć o Sierpniu w nas żyje. Jest tęsknotą za klarownym celem, jakim była walka z narzuconym nam obcym systemem polityczno – gospodarczym. Wspomnienia o tamtych czasach, okresie heroizmu i walki u nas na Ziemi Międzyrzeckiej, odżyły w czasie prezentacji multimedialnej kolekcji archiwalnych zdjęć. Pokaz był wyrazem uznania dla tych, którzy tworzyli „Solidarność” na naszym terenie, niektórzy z nich byli obecni na  uroczystości Gali Solidarności, kilku z nich niestety już nie żyje – minutą ciszy oddaliśmy im hołd.
            Symbolicznym wyrazem szacunku dla Rocznicy 35. lecia powstania NSZZ „Solidarność” i 25. rocznicy Wolności była uroczysta ceremonia wbicia – przez zaproszonych gości - gwoździ pamiątkowych na drzewcu Sztandaru, ufundowanego Międzyszkolnej Komisji i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Międzyrzeczu 5 lat temu (w 30. rocznicę powstania Solidarności), symbolu łączności z atmosferą nadziei tamtego okresu, gestem naszej tożsamości i  jedności historii ze znakami czasów współczesnych, dzisiaj równie aktualnych jak 35 lat temu, które są jak zobowiązanie kontynuacji dla następnego pokolenia. 
            Symboliczne podziękowanie za zasługi dla lokalnych postaci ruchu związkowego, krzewienia ideałów i wartości, wychowania młodzieży w tym  duchu nastąpiło w postaci uhonorowania osób wyróżnieniami, medalami i odznakami. Wręczyli je przew. ZR NSZZ „Solidarność” Jarosław Porwich i w-  ce przew. Waldemar Rusakiewicz, w zastępstwie Starosty - Zofia Plewa oraz burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz. Wyróżnienie Feniks 2014  otrzymała Danuta Woźniak, Medal „Zasłużony dla  Regionu Gorzowskiego NSZZ Solidarność” - Mariusz Wąsiel, Grzegorz Skrzek i Maria Antonowicz. Odznakę Srebrną Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” za zasługi dla NSZZ Solidarność w dziedzinie oświaty i wychowania: Kazimierz Antonowicz, Roman Strzelczyk, Hanna Sikorska, Aleksandra Pempera i Teresa Kaminiarczyk. Odznakę Srebrną Krajowej Sekcji Oświaty i  Wychowania NSZZ „Solidarność” za zasługi dla NSZZ Solidarność w dziedzinie oświaty  i wychowania: Tomasz Bączkowski, Bartosz Leyko, Józef Piotrowski i Grażyna Korowacka. Odznakę Złotą Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” za szczególne zasługi dla NSZZ Solidarność w dziedzinie oświaty i wychowania: Maria Antonowicz, Zbigniew Dębicki, Grzegorz Skrzek, Mirosława Szanda, Jadwiga Sokołowska i  Dorota Ruta – Zdanowicz. Odznakę Złotą Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” za szczególne zasługi dla NSZZ Solidarność w  dziedzinie oświaty i wychowania: Piotr Szanda, Ewa Zabielska, Krzysztof Marzec, Mirosław Matyjaszczyk i Sewer Wawrzyszko.
            „Solidarność”, jak powiedział Jarosław Porwich, osiągnęła wiek Chrystusowy. Jest czas na refleksje… Organizacja była – w założeniu - Związkiem zawodowym walczącym o prawa pracownicze, co się nie zdezaktualizowało. Dziękowano zaproszonym osobom za ich wkład w walkę, która wpisywała się w klimat ogólnopolskiego zrywu narodu walczącego o odzyskanie przez Polskę miejsca jej należnego w wolnej Europie. Lokalnie chodziło też o  protest przeciwko składowaniu w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego odpadów radioaktywnych.
 Jubileusz – zdaniem Zofii Plewy – jest powodem naszej dumy z Polski wolnej i niepodległej, wartości najbardziej cennej, jaką wywalczyliśmy wszyscy jako naród, dzięki ideałom „Solidarności” - oddania, poświęcenia i odwagi osobistej, której nie sposób przecenić. Remigiusz Lorenz mówił, że  zwycięstwo „Solidarności” było akcesem do Wspólnoty Europejskiej. W związku z tym czeka nas wiele zadań. By im sprostać trzeba zatrzymać się na  chwilę – w momencie takim jak ten – celebrowania 35. Rocznicy powstania NSZZ „Solidarności”, pomyśleć o kierunku, w jakim zdążamy, mając zaplecze, jakim jest zwycięska walka narodu o odzyskanie własnej godności (zwycięstwo nieczęste w naszej historii). Było to możliwe dzięki upartej i  konsekwentnej postawie ludzi obecnych na uroczystości, którym dzisiaj chcemy podziękować.
Krzysztof Marzec, dyr. Gimnazjum nr 2 – nasz naród jest specyficzny w Europie, niepokorny, mamy to w genach, dlatego jesteśmy tutaj w Ratuszu. Jesteśmy też po to, żeby pomagać i wspierać lokalne działania również dzisiaj. Dodam od siebie, że jesteśmy obecnie także w Europie - jako podmiot, ważny członek Wspólnoty wolnych krajów, trzeba z tego korzystać.
Nie można żyć bez kapitału – zaznaczył Roman Strzelczyk, lokalny przedsiębiorca, właściciel firmy budowlanej – trzeba pracować nad poprawianiem bytu ludzi tutaj na miejscu. Masowa emigracja zarobkowa nie jest dobrym zjawiskiem, mamy nadzieję, że doświadczenia setek tysięcy ludzi pracujących dzisiaj w europejskim środowisku rynkowym zostaną wykorzystane dla poprawiania naszej rodzimej gospodarki, a nasi przedsiębiorcy będą mieli lepsze warunki dla rozwijania swoich firm.

Iwona Wróblak
wrzesień 2015





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz