niedziela, 20 grudnia 2015

Wigilijne wspólne świętowanie w naszym Międzyrzeczu

            Hala sportowa w Międzyrzeckim Ośrodku Sportu i Rekreacji. W tym roku jakby przytulniejsza – to za sprawą dekoracji. Miejsce przystroili pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy. Stworzyli z sali Dom, w którym świętować mieli mieszkańcy Międzyrzecza. Okazuje się, że trzeba tylko inaczej ustawić stoły, żeby optycznie zagospodarować większą przestrzeń, co stworzy warunki do uroczystych świątecznych życzeń, którymi się  będziemy obdarowywać.
            Domowość w takiej małej społeczności, jaką jest Międzyrzecz, jest bardzo ważna. Utożsamienie się z miastem i okolicą, bycie obywatelem. Białe śnieżne dekoracje, ambitny program artystyczny w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 1, kolędy i pieśni intonowane przez Zespół Śpiewaczy „Kęszyczanki”, wprowadził nas w świąteczny nastrój.
            Organizatorem Miejskiej Wigilii był Urząd Miejski, Ośrodek Pomocy Społecznej i Środowiskowy Dom Samopomocy. Krótkie Słowo, okolicznościowy cytat z Ewangelii, wygłosił ks. Marek Rogeński. Głos zabrał burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz i przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Kijak. Spotkania mieszkańców, przy takiej okazji jak dni przez Wigilią, mają nas otworzyć na nowe nadzieje i możliwości, które będą z  Nowym Rokiem. Życzenia, jakie sobie składamy, je antycypują.
            Koncert wigilijny rozpoczęły „Kęszyczanki”. Nasz lokalny Zespół śpiewaczy w ubiegłych latach występował już w Trzcielu, Sieniawie Lubuskiej, Brójcach, Poznaniu, Gorzynie, Pniewie, Pieskach, Glisnie, Gorzowie, Kęszycy Leśnej, Łagowcu, Krośnie Odrzańskim i innych miejscach. Śpiewa piosenki ludowe, biesiadne, patriotyczne i religijne. Ma w swoim składzie solistki. Do zespołu należą: Lucyna Szagdaj, Teresa Wrona, Józefa Leśniak,  Beata Smolińska, Elżbieta Hulecka i Maria Wasilkiewicz.
            Degustując przygotowane dla mieszkańców gminy świąteczne potrawy obejrzeliśmy ambitne Jasełka w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 1.  Lektor zapoznał nas z tłem historycznym, genezą Święta Bożego Narodzenia i Wigilii. W spektakl wplecione były współczesne fragmenty prozy i wierszy. Przedstawienie muzycznie zilustrowano tradycyjnymi kolędami. Chrześcijańska symbolika prezentowana była na tle wyzwań współczesności i wzorów aktualnego przeżywania sacrum najważniejszych w naszej kulturze Świat. Tradycyjną choinkę na scenie ubierano w ozdoby, które symbolizowały noworoczne i świąteczne dobre życzenia.


Iwona Wróblak
grudzień 2015

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz