wtorek, 8 grudnia 2015

Żyj smacznie, zdrowo i tak też mieszkaj

            Ideał? W wersji naszych pań z lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich to nie utopia, a nasza lokalna firma budowlana „Instalko” Romana Strzelczyka już buduje takie domy i mieszkania… Mogliśmy się o tym przekonać – degustując smaczne potrawy, które dla nas, międzyrzeczan, przygotowały. Słuchając prezentacji o tym, jak płacić mniejsze rachunki za media, mieszkać bardziej komfortowo pod każdym względem.
            Nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że nie tylko ekologiczna poprawność ofert ma dla nas ozdrowieńczy wpływ – także ma znaczenie, kto i w jaki sposób nam ją przedstawia. Dom i osoby kochające, z którymi razem będziemy spożywać codzienny i świąteczny posiłek…
            W jednej z sal Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury smakowita impreza przygotowana przez Urząd Miasta i Gminy pt. „Zdrowo Żyj – zdrowo buduj”. Edukacyjne i towarzyskie spotkanie. Degustacja i bardzo specjalistyczne wykłady o organizowaniu sobie przestrzeni mieszkalnej.  
            Jedzenie tam prezentowane było po prostu smaczne. Nie ma jak wiejska kuchnia. KGW Kęszyca. Pokaz, co można zrobić ze szpinaku, ciecierzycy, płatków gryczanych. Na pewno też uzyskać przepis na te dania. KGW Kaława. Naworka czyli zupa mleczna. Potrawy z mięsa z dużą ilością warzyw (mięso nie powinno się jadać więcej niż dwa razy w tygodniu). Degustowaliśmy kaczkę nadziewaną kapustą, zupę z dyni. KGW Pniewo. Pierożki z  fasolą, smakowity własnego wypieku chleb z dodatkami ziaren i pestek z dyni, słonecznika etc., paszteciki, placek z marchwi. KGW Nietoperek. Pierniczki, potrawy z grochu, pierogi ruskie, kluski na parze, jogurty z truskawek. Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy. Żywienie technologiczne. Pokaz umiejętności uczniów gastronomicznych klas zawodowych. Gołąbki, kotlety, sałatki warzywne – jakie dania można zrobić używając kaszy. KGW  Pieski. Kanapeczki – z twarogiem, awokado, rogaliki kruche i drożdżowe, ślimaczki z ciasta. KGW Kalsko. Placek drożdżowy, potrawy z ziemniaków –  babka, groch z kapustą. KGW Wysoka. Chleb na zakwasie ze smalcem. KGW Gorzyca, Kursko. Wiesław Korejwo z Pszczewa ma zarejestrowany produkt lokalny - miód magdaleński i wyroby z wosku. Kolejka ustawiła się do nalewek z kwiatów akacji, naturalnych bzów, jaśminu.           
            Polski stół. Można na nim prezentować potrawy nie tylko wprost wywodzące się z kuchni polskiej. Co to znaczy – polska kuchnia, w kraju leżącym w środku Europy, gdzie kulturowe wpływy żywieniowe przychodzą do nas z różnych stron świata od wielu setek lat? A jednak. Może wrócimy do słowiańskich jeszcze roślin i ziół, do kultury jedzenia, która ma ponad, być może, tysiąc lat…
            Nawiasem mówiąc, jednak, i te tradycyjne, i nowe wzorce muszą być przefiltrowane przez zasadę UMIARU w jedzeniu, rozsądek w spożywaniu ilości potraw dziennie. Dostosowanie ich energetycznej wartości do wysiłku fizycznego, aktualnych potrzeb organizmu.
            Po części informującej o zdrowym (i smacznym) żywieniu, części degustacyjnej – wykłady. Zaproszono specjalistów z różnych dziedzin, których rady należałoby zasięgnąć planując budowę domu. Funkcjonalność a ład przestrzenny – „Anta Architekci” Dariusz Górzny. Rozwiązania architektoniczne mające na uwadze, obok zabezpieczenia potrzeb fizjologicznych, bezpieczeństwa, przynależności, uznania i samoakceptacji, też funkcjonalność i ład  przestrzenny. Biorące pod uwagę całość, optymalizację, uwarunkowań społeczno – gospodarczych, środowiskowych. Kulturowych i kompozycyjno - estetycznych. Konstruowanie przestrzeni wspólnej mieszkańców i indywidualnej, nacisk na rozbicie na strefę dzienną i nocną, na wypoczynek i pracę. Z  miejscem na intymność naszego życia. Żyjmy w zabudowie harmonijnej, nierozproszonej i spójnej kompozycyjnie. Feng shui słowiańskie, środkowoeuropejskie, wynikające z doświadczeń w eksploatacji, ekonomicznych rachunków i nowych osiągnięć technicznych, zastosowania nowoczesnych ekologicznych materiałów. Postępu technologicznego w budowie nowych urządzeń grzewczych.
            Roman Strzelczyk mówił o „Rozwiązaniach innowacyjnych i standardowych”, oraz o „Fotowoltaice i bateriach słonecznych” –. Rozwiązania nowej generacji cechujące się prostotą konstrukcji, samowystarczalnością, niskimi kosztami eksploatacji. Nowe domy buduje się na płycie hydrobetonowej. Czas budowy obiektu 4. kondygnacyjnego nie przekracza 1. miesiąca. Ogrzewane są energią własną lub tzw. energią białą, odnawialną. Wykorzystuje się ciepło odzyskiwane z wilgoci. Czarny dym z kominów, niebezpieczny dla zdrowia i życia, chorobotwórczy,  może – i powinien - zniknąć z krajobrazu… Ciepło zgromadzone latem będzie używane w okresie zimowym. Kolektory słoneczne są coraz tańsze, na pewno to ekonomiczna inwestycja. Są budowane elektrownie słoneczne. Zużyta woda z powodzeniem w tym samym obiekcie może być wtórnie wykorzystana.
            Dawid Mukomiłow „ Sinus Polska” – „Ukryte magazyny energii”. Trzeba bazować na odnawialnych źródłach energii. Należy do nich słońce, wiatr, urządzenia wykorzystujące geotermię. Są to źródła powszechnie dostępne, chociaż bardzo rozproszone i występujące periodycznie. Trzeba je  zmagazynować i wykorzystać ich ciepło utajone poprzez zmianę stanu skupienia wody – w procesie zamarzania i topnienia. Wykorzystać darmową energię z powietrza – w prostych i sprawdzonych rozwiązaniach w urządzeniach do ogrzewania oraz podgrzewania wody użytkowej. Na miejscu były  dostępne szczegółowe opisy techniczne urządzeń.
            Stefan Reszewski „Heat Quality” – Wykorzystanie źródeł OZE (Odnawialnych Źródeł Energii). Transformatory ciepła są urządzeniami bardzo wydajnymi, już używanymi i sprzedawanymi na rynku. Michał Itkowiak „Arislon” prezentował powietrzne pompy ciepła dla domów i mniejsze – dla  mieszkań. Jak pozyskać środki na te inwestycje? Daniel Sobolewski z Urzędu Marszałkowskiego mówił o sposobach pozyskiwania środków finansowych z Unii Europejskiej. UE kładzie duży nacisk na ekologię, na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Na odnośnej stronie UM znajdziemy kontakt do D.  Sobolewskiego i biura, gdzie otrzymamy potrzebne informacji i pomoc.
            Twórczość i rękodzieło artystyczne tego dnia królowało w holu MOK. Zrobione m.in. z surowców wtórnych, dziergane, klejone, wyszywane dziełka autorstwa Domu Pomocy Społecznej w Rokitnie 38, Skwierzynie, Międzyrzeczu i Jasieńcu. Z Powiatowego Ośrodka Wsparcia „Razem Raźniej” w Skwierzynie, Warsztatu Terapii Zajęciowej w Międzyrzeczu. Autorskie prezentacje swoich wyrobów przez Halinę Iwanowską i Edytę Dubojską.

Iwona Wróblak
grudzień 2015

             







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz