niedziela, 13 listopada 2016

Dzisiaj o Rzeczpospolitą ponad podziałami

            Lokalnie w Międzyrzeczu. 11. Listopada - Święto Niepodległości. Jego celebracja. Zaczęła się tradycyjnie pod Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego. Zdominowana jest przez ceremoniał wojskowy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Przemarsz kompanii honorowej, poprzedzonej przez  Orkiestrą Dętą z Grochowa, głównymi ulicami miasta. Za nimi szły poczty sztandarowe reprezentujące różne środowiska, organizacje i związki pracownicze, delegacji szkół i instytucji, z wpiętymi w klapy rozetami, kokardami o barwach biało-czerwonych. Pod Pomnikiem czuwała wojskowa warta, reprezentująca różne rodzaje wojsk. Został przyjęty przez dowódcę 17 WBZ zwyczajowy meldunek od pododdziału reprezentacyjnego garnizonu. Wieńce od Delegacji przejmowali harcerze z 12 DSH Hufca ZHP Międzyrzecz. Flaga Państwowa została wciągnięta na maszt, zaintonowano Hymn Państwowy. Przed Pomnikiem ustawił się długi orszak delegacji składających wieńce, jako pierwszy złożył go gospodarz Gminy burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz z osobami towarzyszącymi.
            Przyszliśmy po to, by poczuć się częścią wspólnoty narodowej. Wspominamy patriotów czasu walki i budowania. Czas pokoju nie będzie nam dany wiecznie, jeśli nie zadbamy o to. Celebrujmy Święto narodowe i porozumienie ponad podziałami.
Cieszmy się z Niego lokalnie… 
Śpiewajmy pieśni. Międzyrzecki Chór Kameralny pod batutą Pauliny Staniec wystąpił z krótkim mini recitalem złożonym z kilku znanych pieśni patriotycznych i narodowych. Izabela Spławska przygotowała, ze swymi młodymi aktorami z Grupy Teatralnej „Oczy-wiście”, działającymi przy Międzyrzeckim Ośrodku Kultury, etiudę teatralno – baletową o tytule „Jedenasta jedenaście”, obrazującą moment odzyskania niepodległości w 1918 roku. Biło wtedy mocno serce narodu, był wielki niepokój i oczekiwanie. Na Niepodległość. Słyszymy je w formie efektów dźwiękowych. Pokolenie młodych wtedy ludzi, którzy wrócili z wojen – w podobnym wieku są aktorzy, by walczyć o naszą Polskę. Chłopcy w mundurach wojskowych i dziewczęta z atrybutami welonów i swoich sukien ślubnych, które musiały na chwilę odłożyć. Losy ludzkie splotły się z dziejami narodowymi, tym razem z dobrym zakończeniem. Obwieszczany był w anonsach prasowych, na ulicy, czemu towarzyszyła radość ludzi i powrót do normalnego życia, które miało trwać przez jedno pokolenie – 20 lat.
            Oficjalną uroczystość z okazji Święta Niepodległości Polski zakończyła defilada kompanii honorowej i pocztów sztandarowych. Ostatnim akordem był Bieg Niepodległości, zorganizowany przez Klub Biegacza „Piast”, w którym – mimo niskiej temperatury, wzięło udział kilkadziesiąt osób obojga płci. Sportowa celebracja Święta Niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej.
            Lokalne śpiewanie, radość i prywatna celebra naszego narodowego Święta miała miejsce także wieczorem w kościele św. Jana. W uroczystym klimacie zanurzyliśmy się w naszej – lokalnej - narodowej radosnej odświętności. Charytatywny Koncert Pieśni Patriotycznych zorganizowała dziecięco – młodzieżowa Schola przy parafii św. Jana, kierowana przez Joannę Nowak. Bardzo zdolni młodzi śpiewacy: Agata Kwaśny, Diana Fiedorowicz, Michał Kowalewski – przy współudziale mocnego głosu Waldemara Kozielewskiego, akompaniamencie instrumentów klawiszowych Stanisława Pilipczuka i pomocy akustycznej Kacpra Baranieckiego. Znane pieśni patriotyczne, legionowe, inne – z różnych okresów historii Polski, w wykonaniu naszych muzyków, ponadgodzinny miły koncert. Mottem ogólnym naszego wspólnego śpiewnego radowania jest cytat z piosenki: - Kocham Cię Polsko za to, że Tu-czuję się swojsko, za to kocham Cię Polsko. Kocham – dodam, mimo wszystko – chociaż ta miłość jest, i bywa(ła), trudna.
            Byliśmy pod wrażeniem mocnego szkolonego głosu kierowniczki Scholi pani Joanny Nowak, głębokiego tenoru Michała, uroku osobistego dziewcząt – Diany i Agaty, ich warsztatu wokalnego i dykcyjnego. Zespół grał koncerty w Trzcielu, Bukowcu, Pieskach, Kaławie. Schola pragnie, razem ze swoją kierowniczką, dalej kształcić swoje umiejętności, chce pojechać na warsztaty wokalne. Do Scholi obecnie uczęszcza około 15 – 20 osób w różnym wieku.
            Koncertowi towarzyszył Poczet Sztandarowy funkcjonariuszy Straży Pożarnej. Proboszcz parafii ks. Marek Walczak przygotował dla najmłodszych widzów koncertu pokaźny kosz słodyczy. Organizatorzy bardzo dziękują za wsparcie koncertu radnemu Zbigniewowi Smejlisowi i Jackowi Bełzowi.


Iwona Wróblak
listopad 2016











Brak komentarzy:

Prześlij komentarz