niedziela, 6 listopada 2016

Orły Muzealne

            Sala portretów trumiennych w Muzeum. Swego czasu dużej liczbie międzyrzeczan, i nie tylko międzyrzeczan, kojarzyła się z koncertami muzycznymi, na bardzo dobrym poziomie, odbywającymi się tu cyklicznie. Czy może znowu tak będzie?.. Tutaj dzisiaj będzie koncert fortepianowy, z  okazji wręczenia osobom zasłużonym dla kultury międzyrzeckiej statuetek Orłów Muzealnych.
             Adam Koziński z Rady Muzeum w skrócie relacjonuje działalność tej placówki kulturalnej. Działalność związaną z ekspozycją zasobów Muzeum, wystawy sztuki, które okresowo gości placówka. Działalność edukacyjna. Starania związane z zachowaniem substancji materialnej murów zamkowych. Nadzory archeologiczne przy pracach ziemnych w Międzyrzeczu i okolicach. Coroczne sesje historyczne, prace naukowe prelegentów różnych dziedzin.
             W tym roku Orła Muzealnego otrzymał Kazimierz Puchan, były starosta, za wkład w dobro kultury, w rozwój kulturalny miasta i powiatu, za  zaangażowanie znacznie przekraczające służbowe obowiązki. Za osobisty wkład w organizację koncertów i imprez kulturalnych. Druga statuetkę otrzymał młody naukowiec z naszej ziemi międzyrzeckiej doktor historii Marceli Tureczek, jeden z głównych organizatorów corocznych sesji historycznych, których owocem jest publikacja referatów, bardzo ciekawych, autorstwa wybitnych nierzadko naukowców, pasjonatów swoich dziedzin. Ta pozycja wydawnicza zyskała już uznanie w gronie fachowych recenzentów.
            Po części oficjalnej goście zaproszeni są do wysłuchania koncertu fortepianowego w wykonaniu pani Marii Kaszni, dedykowanego przyjaciołom międzyrzeckiego Muzeum.
Maria Kasznia, ur. w 1983 r. naukę gry rozpoczęła w wieku 6 lat w Wiedniu. 2 lata później została przyjęta do klasy dzieci wybitnie uzdolnionych prowadzonej przez prof. I. Joo na Uniwersytecie Wiedeńskim. Studiowała również w Berlinie pod kierunkiem prof. A. Schmidt w Hochschule oraz w  Polsce u prof. Shebanovej i prof. Drzewieckiego. Obecnie jest studentką 4. roku Akademii muzycznej w klasie prof. Sulikowskiego. Jest laureatką nagród ogólnoaustriackich konkursów. Brała udział w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Wiedniu i Międzynarodowym konkursie J. I.  Padarewskiego w Bydgoszczy. Liczne koncerty, recitale w Wiedniu, Warszawie, Insbrucku, Grazu, Poznaniu etc. Współpracuje ze śpiewakami, w ramach tej współpracy wyjazd do Florencji na warsztaty. Ukończyła liczne kursy mistrzowskie: u prof. A. Jasińskiego, prof. J. Sulikowskiego, prof. K. Popowy, prof. T. Shebanova, prof. A. Wodnickiego.
            Ponadgodzinny koncert utalentowanej pianistki. W repertuarze utworu F. Chopina. J. I. Padarewskiego. J. Haydna. R. Schumana i F. Liszta. Maksymalnie skupiona pianistka w ciszy sali ekspozycji w Muzeum. Oddaliśmy się wszyscy zasłuchaniu, nagradzając panią Kasznię burzą oklasków, prosząc o bis.
            Muzeum, z dyr. Joannę Patorską, jest jednym z ważniejszych ośrodków kulturalnych w Międzyrzeczu, już od bardzo wielu lat. Łączy tradycję, dziedzictwo kultury narodowej z inicjatywami, ambicjami uczestnictwa w aktualnym nurcie kulturalnego życia miasta, zaspokajaniu potrzeb jego mieszkańców w tej dziedzinie. Ogromny autorytet tej placówki, dzięki także osobie pani dyrektor Muzeum, jest podwaliną tożsamości kulturalnej i  regionalnej mieszkańców miasta i powiatu.


Iwona Wróblak
kwiecień 2007

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz