czwartek, 17 listopada 2016

 Wystawa w Bibliotece Publicznej – pokłosie Kotłowni

            Pokłosie działania dawnej (nieodżałowanej) „Kotłowni” zaczyna być widoczne w panoramie aktywności artystycznej nowego pokolenia młodzieży gimnazjalnej. Pani Joanna Kozakiewicz, działająca kiedyś w „ Kotłowni” (ma dyplom uczelni artystycznej) prowadzi w Gimnazjum nr 1 kółko plastyczne. W holu Biblioteki Publicznej prezentuje nam efekty działania młodzieży, która z wielkim zapałem poznawała różnorodność materii i technik, poprzez fotografię, grafikę, malarstwo, aż po sztukę użytkową.
Paulina Stoupiec, grafika kilku kresek, miękkie okrągłe kształty bardzo urodziwej krowiej głowy (lub pyska), zadziwionej miejscem, gdzie się znalazła (prawdopodobnie pastwisko lub inne miejsce porośnięte trawą), uroczej w tym swoim zadziwieniu...Kocia natura postawionych na sztorc kocich uszu (wraz z całą przyległością). Pełna humoru i godności stabilność miejsca postaci. Kot siedzący i patrzący na nas, z uszami – autor: Tomek Golisz. Grafiki Sylwii Tobisiak, Magdy Pławsiuk, Gosi Czyż, Karoliny Gębskiej.
            Kasi Ligenzowskiej źrenica oka jak błękit nieba, wielkie oko błękitu, białe chmurki są wewnątrz błękitnej źrenicy.
Inne akwarele. Fotografie – wyraźne, wszystkie bardzo dobrej jakości. Reportaż z zajęć plastycznych. Charaktery, ludzie, sytuacje przy pracy. Nad  stołami, w grupie. Portrety indywidualne koleżanek i kolegów, pozowane i złapane znienacka z zabawnymi minami.
            Małe albumiki dokumentujące pracę z kolorami. Zabawa kolorem, kształty i nasycenie barwami. Jak rozlewa się dana barwa i funkcjonuje z innymi kolorami, jakie ma faktury, co można przez to wyrazić. Czy kolor jest np. ziarnisty, i... jeszcze jaki może być?... Pauliny Troczyńskiej uczłowieczony ufoludek, w żartobliwej formie „spodka”, patrzy na nas ciekawie oczami w antenkach.
            Negatywy. Białe kontury na czarnym tle. Rzeczy codzienne, ich naświetlone kontury. Prace Madzi Szewczyk, Marty Kwiatkowskiej, Natalii Stawnej. Różna wartość bieli, absorpcji światła, podporządkowanie jednych rzeczy drugim. Kontur ręki ludzkiej na narzędziach jej pracy. Ciekawe zestawienia.
Są też na wystawie próby rysunku. Kompozycje fantastyczne, zabawa ze sztuką plastyki.
            Organizatorzy dziękują osobom: z Biura Planowania i Projektowania Kreśleń Technicznych, pani Ewie Szarata - za wydrukowanie plakatów oraz  dziękują MOK i Aleksandrze Banak.


Iwona Wróblak
luty 2007

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz