poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Przyroda zawsze pozostaje tłem dla krajobrazu kulturowego… Marceli Tureczek - Zabytkowe parki w  okolicach Międzyrzecza

Biblioteczka regionalna wzbogaciła się o nową pozycję książkową. „Zabytkowe parki w okolicach Międzyrzecza. Zarys historii założeń oraz  walory przyrodniczo – kulturowe” – autor: historyk regionalista dr Marceli Tureczek.
Piękna książka z dużą ilością klimatycznych fotografii parków i pejzaży naszej ziemi międzyrzeckiej. Fascynująca przy tym lektura, kolejna publikacja pana Tureczka, tym razem o terenach zielonych, założeniach ogrodowych i parkowych, ich historii w kontekście dziejów miasta.
Dla międzyrzeczan jest ona szczególnie cenna, bo dotyczy naszego miasta i okolic, mówi o miejscach, które tak dobrze znamy – i jest opatrzona (cennym) komentarzem historycznym.
Tereny zielone są częścią krajobrazu. Nawet pojedyncze śródpolne kępki drzew mają swoje znaczenie. Wysadzane szpalerami drzew ulice i szlaki pierwotnie stanowiły zwarty układ kompozycyjny. To historia kultury materialnej, której częścią jest przyroda. I nie ma tu żadnej opozycji (wobec cywilizacji), od dawien dawna starano się wkomponować zieleń w przestrzeń miejską czy podmiejską.
W krajobrazie kulturowym naszej ziemi mieści się problematyka komponowanej w nich zieleni, założeń ogrodowych i parkowych, alei  przydrożnych i zadrzewień, także w miejscach grzebalnych. Są to tereny ważne społecznie, otwarte dla mieszkańców, uczęszczane przez nich, obok walorów estetycznych i ekologicznych mają także interesującą historię.  Książka jest próbą pokazania ich dawnej świetności, obrazuje stan dzisiejszy. Założeniem publikacji jest przygotowanie tematycznego szlaku turystycznego gminy międzyrzeckiej, jak również cele dokumentacyjne odnoszące się do  historii i walorów kulturowych, kompozycyjnych. Przyroda zawsze pozostaje tłem dla krajobrazu kulturowego. Cytując pana Tureczka (Wstęp)– „ (…) Założenia parkowo – ogrodowe były i nadal są przedmiotem dokumentów programowych związanych z ochroną zabytków na poziomie województwa lubuskiego i powiatu międzyrzeckiego.”
Ta interesująca popularno-naukowa publikacja obok ciekawej treści zawiera bogatą ikonografię – fotografie, ilustracje archiwalne, zdjęcia zachowane w formie dawnych kart pocztowych, materiały kartograficzne, zdjęcia lotnicze – wyjęte ze zbiorów prywatnych i regionalnych muzeów. Pozycja będzie dostępna w naszych bibliotekach miejskich.


Iwona Wróblak
luty 2015

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz