wtorek, 25 sierpnia 2015

MAGICZNY PYŁ oczami dziecka

            Sala kinowa Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury była pełna. „Antiquo More” – Zespół Muzyki Dawnej magicznie przyciąga międzyrzeczan, obiecuje rozrywkę na bardzo dobrym muzycznym i choreograficznym poziomie.
            Od lat znamy ten Zespół. Renesansowe tańce i muzyka do nich wykonywana na żywo. Spektakle taneczne, teatr muzyczny. Piękne kostiumy. Przygoda z muzyką klasyczną od najmłodszych lat. Od trzech lat także edukacja plastyczno – muzyczna na najwcześniejszym – przedszkolnym i  zerowym – poziomie nauczania. III edycja konkursu plastycznego „Muzyka dawna oczami dziecka” zorganizowało Stowarzyszenie Przyjaciół Muzyki Dawnej "Antiquo More”.
Dzieciom z międzyrzeckich przedszkoli: Nr 4 „Bajkowa Kraina”,  Nr 6 im. „Jana Brzechwy” oraz 2. przedszkoli niepublicznych: „Tęczowa Akademia” i „Bajkowy Zakątek”, a także w klasie Ob z SP nr 2, opowiedziano o muzyce dawnej, o dawnych instrumentach i strojach stylizowanych na renesansowe. Przedstawiono nowy program Zespołu - spektakl pt.„Magiczny Pył”, z płytową muzyką, dawnym tańcem i żonglerką włoskimi flagami. Pozostało wręczyć do rączek przybory piśmiennicze – z propozycją/prośbą ich użycia - i czekać na efekt dziecięcej inwencji i przebogatej wyobraźni… Technika plastyczna była dowolna. Na konkurs wpłynęły 83 prace. Jury w składzie: Zofia Kasprowicz, Hubert Winnik i Hanna Barczewska wyłoniło 25. zwycięzców Konkursu. Przyznano 3 nagrody I stopnia, 6 nagród II stopnia oraz 16 wyróżnień. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy uczestnictwa  w  Konkursie i płyty Zespołu.  Nagrody ufundowało Stowarzyszenie Przyjaciół Muzyki Dawnej „Antiquo More”.
Nagrody pieniężne (do zrealizowania w sklepie „Świat Dziecka” państwa Luftmanów) otrzymali: Staś Nowak, Jaś Gomułka – „Tęczowa Akademia”, Hania Chmurzyńska, Kacper Skowroński – SP nr 2, Adam Okińczyc, Alicja Grela – „Bajkowa Kraina” - nr 4, Hanna Bujalska, Iga Bralczyk, Filip Adam.
Wyróżnienia: Maria Spławska – „Bajkowy Zakątek”, Nikodem Zwierzyk, Kacper Puławski, Bartosz Dudziński, Krzysztof Raczyński, Jagoda Bajer, Daria Żuchowska,  Zofia Filus, Nikola Kandyba,  Angelika Jasińska, Maja Lenartowicz – „Bajkowa Kraina” - nr 4, Aleksandra Borzobohata, Lena Pieczeńczyk, Antonina Kasica,  Maja Kanduła – Przedszkole im. Jana Brzechwy – nr 6, Agata Popławska – SP nr 2. Nagrodę specjalną, przyznaną w tym roku po raz pierwszy przez dzieci z Zespołu, otrzymała Alicja Grela. 
            Foyer sali kinowo-widowiskowej MOK. To tu przed spektaklem oglądaliśmy wystawę prac dzieci, po czym mieliśmy niewątpliwą przyjemność obejrzeć źródło dziecięcej inspiracji…
„Magiczny Pył”. Muzyczno – taneczna opowieść/bajka o wydarzeniach na pewnym królewskim dworze w bezczasie się dziejącym. Jest szczęśliwe państwo, którym rządzi dobra królowa, dwór jest pełen radości, tańca i muzyki, ale zły – butny i arogancki królewicz przejmuje podstępem i magią rządy, usypia dwór magicznym pyłem. Na szczęście wszystko dobrze się kończy. Dobro zwycięża. Spektakl jest pretekstem do zaprezentowania tańca dworskiego – z akompaniamentem muzyki dawnej. Mamy grę aktorską, szermierkę i wspaniałe wykonania na instrumentach muzycznych. Widowiskowe pokazy żonglerki flagami.
Czar dawnych epok, pięknych sukni i tunik dworzan udzielił się dzieciom – uważnym widzom i recenzentom. Wszystko to skrupulatnie namalowały. Muzykę i szelest kolorowych flag. Klimat dworskich zabaw. Blask królewskiej korony. I dziecięcą miłość do bajki…
            Nagrody dzieciom wręczali przybyli goście. Był obecny burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz, w-ce burmistrz  Agnieszka Śnieg, przewodnicząca Rady Miejskiej Maria Kijak, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Zdrowia Elżbieta Jarmolińska i dyr. GZO pani Izabela Korejwo, dyrektorzy międzyrzeckich szkół i przedszkoli. Rodzicielska sesja zdjęciowa trwała długo.
            Przedtem jeszcze obejrzeliśmy krótką prezentację osiągnięć Zespołu Muzyki Dawnej „Antiquo More” w 2014 r. Tylko w roku poprzednim wystąpili na Festiwalu Muzyki Dawnej Schola Cantorum i zdobyli Srebrną Harfę Eola, wzięli udział w koncercie w Filharmonii Gorzowskiej, w  koncertach w Sulechowie, Łomży, Przytocznej, w wojażach po Macedonii, Węgrzech, gdzie reprezentowali Międzyrzecz i Polskę. „Antiquo More” dał 17  koncertów w 6. krajach Europy.
Zapraszamy dzieci do wzięcia udziału w przyszłorocznej kolejnej IV edycji Konkursu. I czekamy niecierpliwie na dalsze widowiska z udziałem naszego eksportowego „Antiquo More”.

Iwona Wróblak
październik 2015




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz