niedziela, 8 maja 2016

O Konstytucji trzeba pamiętać

            O Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej trzeba pamiętać zawsze. To Ustawa zasadnicza, określa zasady ustroju politycznego i społeczno-gospodarczego państwa, zasady organizowania naczelnych organów państwowych, podstawowe prawa i obowiązki obywateli. Jest gwarantem wolności i  opieki prawa nad Obywatelem - przed instytucjami, które – czasem – mają, czy mogą mieć, zakusy, by zawłaszczać przestrzeń publiczną dla siebie. Zwłaszcza dowolnie stanowić prawa chroniące dany układ sił politycznych, czyjeś wąskie branżowe interesy ekonomiczne, poglądy religijne tylko jednej opcji czy światopoglądu. Konstytucję tworzy się – w dialogu społecznym – jako konsensus, na długie lata. Konstytucja, naczelny akt prawny, ma  ogromne znaczenie dla porządku prawnego (naszego) państwa.
            Uroczyste celebrowanie rocznicy tej symbolicznej Pierwszej - demokratycznej, jak na tamte czasy, Konstytucji 3. Maja miało miejsce przy  międzyrzeckim Pomniku Tysiąclecia Państwa Polskiego. 3. Maja to także święto religijne Najświętszej Marii Panny. Po mszy św. odprawionej w kościele św. Wojciecha na plac pod Pomnikiem przyszedł pochód celebrantów, otwierany przez Orkiestrę Dętą z Grochowa, kompanię honorową z 17  Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Wzięli w nim udział harcerze z międzyrzeckiego Hufca ZHP, poczty sztandarowe i delegacje szkół i instytucji państwowych. Wiązanki kwiatów i wieńce pod Pomnikiem złożyli przedstawiciele władz samorządowych, młodzież, delegacje organizacji pozarządowych.
            Uroczystość celebrowania 225. Rocznicy uchwalenia Konstytucji 3. Maja zaczęła się od ceremoniału wojskowego. Wciągnięto biało-czerwoną flagę narodową na maszt, odegrano Hymn Państwowy. Głos zabrał burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz. Pierwsza nasza Konstytucja – powiedział – to swoisty testament dla pokoleń. Punkt odniesienia, sposób brania odpowiedzialności za państwo. Jak wiemy z historii, prace przy Konstytucji z 1791  r., akt jej uchwalenia, były piękną obywatelską próbą naprawy Rzeczpospolitej. Mamy dzisiaj co świętować.
             W wojskowym Apelu poległych wspomniano o postaciach historycznych i osobach, które wniosły wkład w budowę porządku prawnego naszej Ojczyzny, o twórcach pamiętnej Konstytucji, m.in. o Hugo Kołłątaju, posłach Sejmu Wielkiego, żołnierzach ks. St. A. Poniatowskiego i T. Kościuszki – ludziach, którzy stawali w obronie Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej – za cenę życia. Wspomniano też postaci z najnowszej historii Polski. Została oddana ku ich czci salwa honorowa. Przed Pomnikiem ustawiła się kolejka pocztów sztandarowych i delegacji instytucji i organizacji, by złożyć wieńce i  kwiaty.  
            Po uroczystościach oficjalnych wysłuchaliśmy recytacji, pieśni w wykonaniu harcerzy i Międzyrzeckiego Chóru Kameralnego kierowanego przez  Paulinę Staniec.  Orkiestra Dęta z Grochowa wykonała Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego „My Pierwsza Brygada”.
Dalszy ciąg uroczystości świętowania Konstytucji 3. Maja miał miejsce, dzięki życzliwości proboszcza parafii ks. Marka Walczaka, wieczorem w kościele św. Jana. Schola dziecięca i młodzieżowa przedstawiła starannie przygotowany na ten dzień repertuar pieśni Maryjnych i patriotycznych. Jak przypomniał ks. M. Walczak, trzeba związać czas przeszły z przyszłością – poprzez teraźniejszość… Zdaje się to być naszą powinnością, wynikająca z… dojrzałości… Poprzez, myślę, udział najmłodszego pokolenia w celebrowaniu ważnych symbolicznych uroczystości narodowych… wiele ma znaczeń to twierdzenie, dotyczących nie tylko spraw związanych z dziećmi czy młodzieżą.
            Młodą scholę muzycznie posiłkowali – dobrymi głosami – Waldemar Kozielewski i Joanna Nowak, na klawiszach, z improwizacjami, akompaniował Zbigniew Zieliński. Na gitarze basowej grał Marcin Nowak. W programie, razem z widownią, śpiewali znane piosenki, m.in. obok pieśni religijnych - J. Pietrzaka „Żeby Polska była Polską”, „My Pierwsza Brygada” i inne.  


Iwona Wróblak
maj 2016







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz