niedziela, 22 maja 2016

Grzegorz Kuśnierz – buddyzm w Międzyrzeczu


            Grzegorz Kuśnierz, nauczyciel buddyjski, gościł z wykładem w Zespole Szkół Ekonomicznych w Międzyrzeczu.
 - Istotą rzeczy jest, w jaki sposób doświadczamy świat. Buddyzm jest spójnym systemem filozoficznym bez tajemnic wiary. Posiada metody, które zmienią koncepcje na doświadczenia. Jest niemedytacją, czyli bezwysiłkowym spoczywaniem w tym, co się wydarza. Umysł jest jak żyzny ogród, w  którym wyrasta to, co zasiejemy. Świat jest odbiciem naszego umysłu. Spróbujmy poobserwować własny oddech.
            Edukacja buddyjska zaczyna się od wzięcia odpowiedzialności na nasze życie. Stajemy się wrażliwsi nie tyle wobec własnego cierpienia, ile wobec świata. Nabytą w wyniku medytacji mądrość stosujemy, by komuś pomóc. Współczucie, zrównoważone z mądrością, jest fundamentem buddyzmu.
Po jakimś czasie praktykowania odczuwa się nieuwarunkowane szczęście bez szczególnych powodów. Szczęście tego świata pochodzi z życzenia szczęścia dla innych. W buddyzmie rozwijamy się całościowo i poprzez praktykę uzyskujemy to, czego nam brakuje.
Pustość nie znaczy nicość (suniata). To potencjał gotowy do wypełnienia treścią. Na rzeczywistość, tak jak ją widzimy, często naklejamy etykietkę, nawykowo traktujemy rzeczy jako istniejące, zawężamy spektrum naszych możliwości. Tymczasem to jest narzędzie. Istotą rzeczy jest, jak doświadczamy świata. Oświecenie to nieustraszoność, wolność, radość - fantastyczna, bo się wydarza. Współczucie jest celem buddyjskiej praktyki.
Umysł jest zmieszany z ciałem jak mleko z wodą – mówią Tybetańczycy. Dawanie obustronne jest radością obustronną, tworzy się ta część istniejąca pośrodku, tym, który sam się wytwarza. Najważniejszym jest odkryć w sobie właściwości drugiej strony, rewersu.
Medytować to znaczy tworzyć (nowe) nawyki. Nabierać zdrowego dystansu. Mechanizm hinanajany (1. stopnia nauk) odkleja nas od pustej iluzorycznej tzw. rzeczywistości (ego).
Ogromna jest moc identyfikacji – przyklejania sobie, antycypacji, mocy Buddy. Diamentowa Droga to utożsamienie się z różnymi formami Buddy.
Mądrość jest czymś, co nas zawiera, jak przestrzeń. Zjawiska są bowiem swobodne. Polecam czytanie przepięknych strof poezji buddyjskiej…


Iwona Wróblak
lipiec 2010 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz