wtorek, 24 maja 2016

IX Lubuski Weekend Gitarowy


            Tegoroczny Lubuski Weekend Gitarowy jest wyjątkowo bogaty w koncerty. Na przestrzeni maja i czerwca planuje się w czasie weekendów 6  koncertów, w Międzyrzeczu, Pszczewie, Skwierzynie i Przytocznej (anonsy w Kurierze M. i na plakatach). Znani i wybitni gitarzyści z towarzyszeniem innych instrumentów.
            Pierwszy inauguracyjny koncert miał miejsce w auli Państwowej Szkoły Muzycznej. Organizatorzy: Zdzisław Musiał i Krzysztof Nieborak pokrótce przypomnieli historię Lubuskich Weekendów Gitarowych. Idea tego znaczącego w naszym mieście i nie tylko wydarzenia muzycznego powstała w 2002 r. Koncertom patronowało wiele gazet, wydano kilka płyt.
W I. części koncertu wystąpili uczniowie Szkoły Muzycznej. Sekstet gitarowy pani Ireny Matusznej i trio gitarowe Krzysztofa Nieboraka: T. Susato – „Rondo”, uczniowie wykonali też kompozycję Zdzisława Musiała – „Impresja sonorystyczna”. Z. Musiał komponuje melodyjne utwory, w zamierzeniu pomyślane jako szkolne ćwiczenia.
            W drugiej części słuchaliśmy mistrza sztuki gry na gitarze klasycznej Cezarego Strokosza. Pięć utworów, przedstawionych przez gitarzystę, w tym także jego własne kompozycje. J. Viňas - „Fantazja oryginalna”. Utwory tego kompozytora, jak mówi Strokosz, są nieco zapomniane, ale rzeczywiście bardzo piękne. Następna jest autorska „Suita bajka”, czyli przygody Żuczka i Biedronki. Sympatyczna historia miłosna, z narracją, opowieść muzyczna bardzo komunikatywna, mistrzostwo w doborze dźwięków dla przedstawienia akcji i nastroju literackiego, gdzie nurt wody pod łódeczką, która płynie Żuczek, żeby uwolnić ukochaną Biedronkę, skrzy się perliście i wibruje kropelkami wody.
Cezary Strokosz jest absolwentem Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Studia ukończył pod  kierunkiem prof. Jana Paterka. W latach 1987-1992 był organizatorem Międzynarodowego Festiwalu „Lubińskie Dni Muzyki Gitarowej”, 1999–2003 -  dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gitarowej Gryfice-Trzebiatów. Koncertował za granicą. Obecnie jest pedagogiem w szkołach muzycznych w Gryficach, Nowogardzie i Stargardzie Szczecińskim. Był także laureatem ogólnopolskich konkursów poetyckich.
F. Tarfega – „Wspomnienie z Alchambry”. Utwór z kręgu kultury hiszpańskiej i iberoamerykańskiej. Przejrzysta kompozycja składająca się z  powtórzeń i wariacji na temat stwarza nastrój odpoczynku i relaksu. Niezauważalnie otula nas swym klimatem dokładnej znajomości prawideł kompozycji tego obszaru muzycznego, jakbyśmy byli Hiszpanami z urodzenia słuchającymi pieśni od dziecka.
            „Tańcząca łza”. Przepiękne miniatury Strokosza. Tak zwane kompozycje przestrzeni międzykieliszkowej. Kropelki dźwięków jak niesmutne zadumania, cieszenie się brzmieniem strun. Efekty muzyczne planowane prawie w całości, z marginesem dla interpretacji słuchacza. Duża dla nas widzów satysfakcja, kiedy tak pod ciążeniem matematycznych reguł kompozycji gitarowych spłaszcza się w elipsoidę i geoidę kula tematu dźwiękowego, powstaje wszechświat potomny, lekki i zwiewny, doskonały, kontynuacja luster światła, przestrzeni i radości wynikłej z obcowania z gitarą – orkiestrą dźwięków. Są wyraźne i nienarzucające się, propozycje istnienia muzycznego idei – zamysłu pana Strokosza, i bardzo ciekawe. Przestrzeń migoce i  przenika samą siebie, zamknięta w owalu kuli lekko naciskanej przez kolejne dźwięki. Prosimy o dalsze miniatury – zgłaszam taki wniosek.
Będą, obiecuje pan Strokosz. Na razie słuchamy jeszcze „Wariacji na temat Dodewicza”.
            Bardzo plastyczne kompozycje. Jak obrazy, bez akcji. Ta chwila słuchania zyskuje wymiar inny czasu, tak jak różne są słuchania muzyki, która staje się poezją nie potrzebującą na pewno słów, chociaż literacką poprzez dostępność doń dla słuchaczy bez specjalistycznego muzycznego przygotowania.
            Pan Cezary Strokosz gra na gitarze klasycznej zrobionej przez wybitnego lutnika Tomasza Króla.
Organizatorzy i dzieci z PSM w Międzyrzeczu dziękują kierowniczkom Salonu Meblowego przy ulicy Krasińskiego 7 za ufundowanie pizzy dla publiczności. Organizatorzy dziękują dyrekcji PSM I st. W Międzyrzeczu za użyczenie sali. Podziękowania za pomoc dla Urzędu Miejskiego, Starostwa Powiatowego, dla Marii Bobińskiej – Kantor Wymiany Walut.
Patronat medialny – starosta Międzyrzecki. Patronat medialny – Kurier Międzyrzecki.


Iwona Wróblak
lipiec 2010

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz