środa, 28 września 2016

Muzeum skarbnicą wiedzy o regionie


            Wystawa okresowa w Muzeum. Tym razem szczególnie ważna. Gabloty o panu Alfie Kowalskim. Muzeum powinno być skarbnicą wiedzy o  regionie – mówi mi dyrektor muzeum Joanna Patorska. Mówi to, co jest oczywiste dla muzealników, dla ludzi nauki. Z tego powodu muzea zawsze pozostaną swego rodzaju świątyniami – pamięci pokoleń, ich dorobku materialnego i kulturalnego. Muzea regionalne są naszymi korzeniami, dzięki nim  mieszkamy w naszej małej ojczyźnie. Są ludzie szczególnie wyczuleni na tę ważną potrzebę mieszkańców danego regionu, potrzebę stabilizacji, posiadania własnej historii. Pamięci. Muzealnicy.
            Alf Kowalski. Człowiek bardzo ważny dla międzyrzeckiego Muzeum. Z wykształcenia artysta – plastyk, z zamiłowania badacz kultury ludowej, z  wyboru muzealnik. W Międzyrzeczu znalazł swoją małą ojczyznę. Zachwycony zabytkami sztuki i historii, które gromadził w swoim biurze w Starostwie Powiatowym, w 1945 r. powziął decyzję o utworzeniu w Międzyrzeczu muzeum. To jemu zawdzięcza się uratowanie przed zniszczeniem międzyrzeckiego zamku i budynku starostwa, dzisiejszej siedziby muzeum. W gablotach są zdjęcia stanu budynków kompleksu muzealnego z lat pięćdziesiątych, sześćdziesiątych i następnych. Etapy remontów karczmy dworskiej i domu bramnego. Dokumentacja ze Zjazdu Konserwatorów Zabytków. Zawdzięcza się mu organizację kompleksowych prac naukowo – badawczych dotyczących przeszłości międzyrzeckiego grodu. Zgromadzenia największego i najlepszego w Polsce zbioru portretów trumiennych, tablic inskrypcyjnych i herbowych z XVII i XVIII w. Alf Kowalski międzyrzeckim muzeum kierował przez 40 lat, do końca 1985 r.
Druga pasją życia Alfa Kowalskiego było malarstwo. Mamy próbkę jego twórczości na wystawie. Artystyczne wizje zabytków architektury miasta i  pejzaże okolic Międzyrzecza, inne dziełka. Są też portrety tego nestora międzyrzeckiego muzeum pędzla lokalnych artystów. Alf Kowalski był  organizatorem i uczestnikiem pierwszych wystaw twórczości artystów plastyków z Ziemi Lubuskiej. Był też m. in. członkiem i założycielem Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, Klubu Inteligencji w Międzyrzeczu, członkiem zarządu Lubuskiego Towarzystwa Kultury. Pracowitości i osiągnięć starczyłoby na kilka żywotów.
            Pani dyrektor Patorska mówi mi dzisiaj, z okazji wystawy, o słuszności wizji Alfa Kowalskiego. To właściwa wizja. Muzeum istnieje dzisiaj w  kształcie, jaki stworzył Alf Kowalski. Kolekcje wzbogaca się pozyskanymi eksponatami, także z archeologicznych wykopalisk. Zabytki z historii, wiedzę o prehistorii, kulturze ludowej, sztuce, księgozbiór – udostępnia się do pisania prac magisterskich i doktorskich. – Służymy tym, co mamy – mówi – na  miejscu oczywiście...


Iwona Wróblak 
marzec 2008 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz