piątek, 16 września 2016

Harcerstwo sposobem na życie


            To miało zostać zapamiętane widowisko, przez dzieci. Uroczyste. Przyrzeczenie Harcerskie i Obietnica Zuchowa, przy obchodach Święta Patrona Szkoły Podstawowej Nr 2 im. „Szarych Szeregów”.
W Hali Widowiskowo – Sportowej: centralnie – „ognisko” (w środku żarzył się elektryczny płomień) z brzozowych bali, na zielonej podściółce z  wojskowej siatki maskującej. Na niej – pieńki. Przysiądą na nich druhny i druhowie, opiekunowie „Słonecznej Gromady” zuchów i 2 Drużyny Harcerskiej „Płomienie” Hanna Barczewska i Maria Sobczak - Siuta. Półkolem, śpiewając znane harcerskie pieśni, otwarci ku widowni, otoczą ich dzieci w  jednolitych harcerskich mundurkach. Drużyny.
 Nad halą wielka szkolna Tarcza z imieniem Patrona.
Serdecznie witamy na uroczystym kominku. Witamy Harcmistrzów: Leszka Kornosza komendanta Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP, Gerta Matysika – kwatermistrza Hufca Skwierzyna i hm. Halinę Matysik – zcę komendanta Hufca. Gen bryg. Mirosława Różańskiego, wiceburmistrza Krzysztofa Solarewicza, dyr. MOK Jolante Pacholak – Stryczek, ks. dziekana Marka Walczaka, ks. kapelana Chorągwi Ziemi Lubuskiej ZHP Pawła Bryka. Dyrektorów międzyrzeckich szkół, Urszulę Szymkowiak z Terenowego Zespołu Wizytatorów. Przedstawiciela Rady rodziców Piotra Pawelskiego. Witamy drużynę gromady zuchowej „Rozbrykane Iskierki” z Przytocznej z druhną Iwoną Krzysztof. Witamy dawnych druhów. Prasę lokalną.
            Płonie ognisko, więc usiądźmy wokół niego. Ks. kapelan ZHP P. Bryk rozpoczyna gawędę. - „Szare Szeregi” to harcerstwo, które chciało pozostać sobą, kiedy było bardzo trudno. Polska jest w naszych sercach. Opowiada o Robercie Baden – Powellu, założycielu skautingu. Wojenny program „Szarych Szeregów” „Dzisiaj – jutro – pojutrze” jest aktualny. Walka – kiedy trzeba, ale także nieustanne uczenie się i przygotowywanie do zadań. - Przyszłością Polski jesteście Wy – mówi do dzieci. - Do szkoły chodzi się po to, by nauczyć się być człowiekiem dobrym i odpowiedzialnym. Harcerskie CZUWAJ – znaczy mieć oczy szeroko otwarte. Gdzie mogę pomóc, komu mogę być potrzebny, co mogę zrobić, żeby świat był piękniejszy? Harcerstwo to  dobry i mądry sposób życia. Taka umiejętność patrzenia na świat. Harcerzem jest się na całe życie, na zawsze. Być harcerzem znaczy być odważnym, dobrym człowiekiem, na którym można polegać.
            Spektakl. Zobaczymy teraz to, co, być może, wryje się w pamięć młodziutkich zuchów i harcerzy. Każdy szczegół pełen jest ważnej symboliki. Przejrzysty, bez słów, przekaz, co to znaczy być harcerzem – Polakiem i Polakiem – harcerzem.
            Na początek pieśń o radosnej harcerskiej doli. Spod jednej części – białej, flagi narodowej, wychodzą harcerze jak z kolebki, matecznika. Druga jej  część – czerwona, zostaje złożona w całość, pod nią defiladują i niosą sztandary hetmani chorągwianie - żołnierze z naszej 17 Brygady Zmechanizowanej. To jest ta ciągłość wychowania obywatelskiego, CZUWAJ! w obliczu potencjalnego zagrożenia państwowego bytu. Świadomość historii i przyszłych zadań, niepodległości i demokracji, która nie jest dana na zawsze. Odpowiedzialności.
            W tym właśnie momencie – pada komenda: powstać, bo wnoszone są sztandary: harcerski Chorągwi Ziemi Lubuskiej i sztandar szkolny. Zagrany jest Hymn szkoły „Szare Szeregi”. Druhna Hanna Barczewska: - Po zakończeniu cyklu przygotowawczego zuchy złożą Obietnicę Zuchową. Przyjmie ją i  poprowadzi ceremoniał złożenia Obietnicy hm Halina Matysik. – Podnieście dwa paluszki w górę. Jesteście „Słoneczną Gromadą”. Dzieci: „Obiecuję być dobrym zuchem, zawsze przestrzegać prawa zucha”. Świeżo upieczone zuchy przestawiane nam są, każde z imienia i nazwiska. Fotografowane i filmowane na pamiątkę przez licznych fotoreporterów. Druhna harcmistrz wręcza każdemu świadectwo złożonego przyrzeczenia.
            „Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce”. Teraz harcerze. Druh harcmistrz Leszek Kornosz: Uchwałą Rady Drużyny dopuszczam do złożenia Przyrzeczenia. Druhny przyboczne i zastępowe meldują zastępy.
Rok 2008 został ogłoszony rokiem Andrzeja i Olgi Małkowskich, twórców harcerstwa polskiego.
Harcmistrz komendant dziękuje rodzicom dzieci i gratuluje im. Mówi – będziemy się starali zrobić wszystko, by wychować je na godnych obywateli miasta Międzyrzecz. Gratuluje i dziękuje instruktorom. Przypinany jest do munduru harcerski krzyż. – Przyłączamy się do wielkiej skautowskiej światowej rodziny.
Burmistrz K. Solarewicz: - Jest mi szalenie miło. Harcerstwo odtworzyło się w szkole, której patronem są „Szare Szeregi”. Dyr. szkoły Maria Słomińska: - Mamy harcerzy w naszej szkole, to dobry początek szczepu. Harcówka jest dzisiaj pięknym lokum, podziękowania należą się H. Barczewskiej i M. Sobczak – Siucie. Panie mówiły od dwóch lat, że trzeba reaktywować harcerstwo, bo jest potrzebne. Dziękuje rodzicom, Radzie Pedagogicznej, osobom wspierającym, żołnierzom z naszej jednostki wojskowej. – Życzę wszystkiego dobrego, czuwaj! Wzajemne podziękowania, od zuchów i harcerzy. Dyrektorzy międzyrzeckich szkół na ręce pani M. Słomińskiej składają wiązanki kwiatów. Wiązanka taka, w tym dniu ważnym dla szkoły, dla harcerstwa i miasta, zostanie złożona pod Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego.
            Hejnał wieczorny, zwołujący harcerzy na apel, odegra druh Mariusz Dudziński. Krąg druhów, śpiewający pieśń „Kto raz przyjaźni poznał smak”, połączy się na płycie hali, wokół ogniska.
            Po uroczystości, hm Halina Matysik: - Jestem szczęśliwa, że harcerstwo się odrodziło. Dzisiejsza uroczystość budzi w niej wspomnienia młodości, rok 1966, kiedy przyjechała tutaj, założyła drużynę harcerską we wsi Twierdzielewo. Od tego czasu bez przerwy jest instruktorem. - Potrzebne jest  wsparcie i zrozumienie roli wychowawczej harcerstwa ze strony dyrektorów szkół i instruktorów.
Pytam jeszcze panią harcmistrz o współczesną tożsamość harcerstwa. Odpowiada. –To prawo harcerskie, jego 10 punktów, i Przyrzeczenie – mówi – ich  wielka rola wychowawcza.

Iwona Wróblak
kwiecień 2008

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz