środa, 14 września 2016

Spotkania Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych


            Święto Teatru Dziecięcego. Sala w Szkole Muzycznej gości w tym roku Prezentacje Dziecięcych Zespołów Teatralnych. Zobaczymy cztery teatry, dwa ze szkół podstawowych i dwa z gimnazjów.
            Rozpoczyna Teatr Szkolny „Ananas” z S.P. nr 2 w Międzyrzeczu, który ma ogromne zasługi, w swoim dorobku wiele ciekawych i dobrych spektakli. Tytuł przedstawienia: „Podwórko”. Teatr żywego planu, scenariusz Maria Sobczak – Siuta, reż. Hanna Barczewska i Maria Sobczak – Siuta, oprac. muz. Maria Sobczak – Siuta. Graffiti na murze czy płocie wokół majdanu, na którym bawią się dzieci. Chociaż - bawią, to za dużo powiedziane... Są tam. Nie ma nikogo, kto zorganizowałby dzieciom tę zabawę. Muszą radzić sobie same. Uciekają się do pomocy magii, która wyczaruje im ich babcie z  okresu, kiedy były w ich wieku. Które znają wyliczanki, nauczą je zabawy kolektywnej, gdzie każde dziecko będzie nie wyalienowane, bezpieczne i  dobrze czujące się w dziecięcej społeczności.
            Z S.P. nr 3 w Międzyrzeczu Zespół Teatralny. Również teatr żywego planu w spektaklu „Przecież to tylko zabawa!” pani Izabeli Spławskiej na  podst. książki R. Gościnnego i J. J. Sempe „Nowe przygody Mikołajka”, wykorzystano scenkę kabaretową „Grupy Rafała Kmity”. Oprac. muz.: muzyka z  filmu „Amelia”, Chemical Brothers. Kumple Mikołajka to przeważnie tzw. „równi goście”. Każdy z nich ma luzacką osobowość, jest „cool”, jest  aprobowany w grupie rówieśniczej. Wyjątkiem jest Jadwinia, moralizująca, za bardzo dorosła. Narzuca zabawę w „mamę i tatę i kłótnie między nimi”. Mikołajek z niechęcią wchodzi w rolę. Ma rację. Przedstawienie, które reżyseruje Jadwinia, uprzedmiatawia dzieci - kukiełki w teatrze wbrew swojej woli. Mikołajek i reszta stają się pacynkami, którymi porusza układ rodzinny, w który wplątana jest Jadwinia. Role nie przynależne do wieku i możliwości psychicznych, zabranie dzieciństwa poprzez zamazanie granicy między problemami dorosłych a prawem dzieci do ich własnego świata.
Dobry tekst pani Izabeli Spławskiej (dawniej – Suchowskiej, znanej międzyrzeckiej publiczności z kilku ciekawych spektakli). Dobre dziecięce wykonanie. Teatr ruchu z elementami pantominy, bardzo sceniczny.
            Scena młodzieżowa i pierwszy spektakl w tej kategorii: „Burza w teatrze Gogo” Zespołu Teatralnego z Gimnazjum w Pszczewie. Reż. i oprac. plast. Urszula Skarżyńska, oprac. muz. Dominik Fryza i Dominik Wilczyński. Teatr Gogo to świat stworzony dziewczynce przez jej rodziców, nie całkiem radzących sobie w życiu, głównie chodzi o finanse... Nie mając na mieszkanie czy dom zamieszkują w Teatrze, to miejsce... nieokreślone, dziewczynka musi nadrabiać wyobraźnią, by stworzyć sobie w miarę znośne warunki psychicznego bytowania. Krucha to stabilizacja, łatwo jest otworzyć Szafę z  kostiumami, w które ubiorą się jej ukochani rodzice i złowróżbna Lala wyjdzie z kufra, by być dla niej konkurencją do rodzicielskiej miłości. Błazen Gogo, ze swoją pacynką, Drugą Swoją Osobą Pusy, jest jej podporą, bo rodzice coraz bardziej oddalają się od niej. Lala (bardzo dobrze grana) zapełnia im miejsce, które wcześniej zajmowała córka, akceptowana i kochana. Co jest słabością Lali? Strach przed burzą. Tymczasem spirala niepowodzeń życiowych nakręca falę wzajemnych niechęci i braku uprzejmości w rodzinie. Lala panuje. Dziewczynka już dawno się nie uśmiecha, Gogo próbuje zdjąć Korony – kostiumy z głów rodziców, ponosi klęskę. Przywołana zostaje na pomoc Burza – słabość Lali, którą udaje się wystraszyć i zamknąć z powrotem w Szafie. Rodzice budzą się z niedobrego snu, marzenie dziewczynki o ich miłości się spełnia.
            Zespół „Elka i spółka” z Gimnazjum w Skwierzynie. Teatr inscenizacyjny, spektakl: „Trzecioklasista przed egzaminami”. Scenariusz Anna Szymańska, reż. Elżbieta Simińska, oprac. muz. Agnieszka Runge, oprac. plast. Kamila Staszak. Elka i spółka we współczesnej klasie, niezupełnie zainteresowani lekcjami. O ich „dusze” walczą z Niebios i Piekła aniołowie i diabli. Szczególnie sympatycznie i przekonująco walczy Diabeł z  Czerwonymi Włosami czyli Bartek Beder – bardzo dobry aktorsko, plastyczny, wzbudza sympatię widzów. Kusi bardzo dobrze, chociaż aniołowie, czy  anielice, wygrywają, Bartek długo ze swoją kreacją jeszcze będzie w pamięci widzów tegorocznych Prezentacji Teatralnych.
            Jury w składzie: Małgorzata Telega, Agnieszka Czekała i Tomasz Siemiński przyznało tytuł laureata i nominacje na szczebel wojewódzki - w kat. sceny dziecięcej Zespołowi Teatralnemu z S. P. nr 3 w Międzyrzeczu, w kategorii sceny młodzieżowej Zespołowi Teatralnemu z Gimnazjum w Pszczewie. Wyróżnienia otrzymali: Teatr „Ananas” z S. P. nr 2 w Międzyrzeczu i Zespół „Elka i spółka” z Gimnazjum w Skwierzynie. Wręczono także dyplomy uczestnictwa i słodycze dla uczestników. Powiatowe spotkania Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych zorganizował Międzyrzecki Ośrodek Kultury.


Iwona Wróblak
maj 2008

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz