czwartek, 23 lutego 2017

Koncert VII Prezentacji Szansy

            Widownia dopisała przed sceną na placu przy Restauracji „Tequila”. Przy ławach dużo zaproszonych gości, sympatyków i widzów. Powitanie przybyłych przedstawicieli instytucji przyjaznych środowisku dzieci i młodzieży niepełnosprawnej oraz osób prywatnych.
            W czasie koncertu za niedużą kwotę można zakupić prace plastyczne dzieci. Wywieszone obok sceny oglądałam w przerwie między występami. Są jedyne i niepowtarzalne. Podpisane inionami i nazwiskami. Międzyrzeckie Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Uzdolnionej Artystycznie „Szansa”, które było organizatorem całości koncertowych atrakcji artystycznych, od dawna działa na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Prowadzi zajęcia plastyczne, i inne, przez cały rok
            Tymczasem na scenie trwa koncert, niepełnosprawnym wykonawcom, w pokonywaniu schodków pomagają żołnierze z naszej jednostki. Łukasz Żakowski, recytator kilku wierszy, jeden z nich dedykuje żołnierzom. Piosenki wykonali: Ada Dobrzyńska z Nietoperka, Aneta Żakowska z Bobowicka, Karolina Ossowska z Gorzowa, Honorata Frankiewicz z Ostrowa, nasza Karolina Szulga z Międzyrzecza, która dedykowała piosenkę państwu Dudzińskim, Gabrysia Przygoda. DPS Rokitno wystąpiło z przedstawieniem: „Chłopska nadzieja”. Aktorzy byli ucharakteryzowani, na scenie działa się  akcja. Uczestnicy włożyli w spektakl dużo pracy.
            Pod koniec imprezy widzowie mieli możliwość obejrzeć próbkę umiejętności rosyjskiego zespołu „Poteshki”, jednego z uczestników Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Dziecięcego. Kultywujący tradycję skomoruchów – dawnych wędrownych wagabundów, cudaków, błaznów, zespół liczy łącznie ok. 70 osób. Chłopcy w wieku od 8 do 16 lat prezentują akrobatyczne umiejętności, bardzo muzykalni - śpiewają na wiele głosów, każdy gra na kilku instrumentach. Wszyscy uczą się w szkołach muzycznych, jeżdżą z przedstawieniami po krajach na całym świecie. W bogatym programie mają klasykę i folklor rosyjski, pieśni stare i nowe, ich trawestacje, często żartobliwe. Pochodzą z okręgu wołogockiego (600 km na północ od  Moskwy). To, co zobaczyliśmy na scenie, to był folklor żywy, pokazany w sposób oryginalny, ciekawy i bardzo profesjonalny. Doskonałe jest aktorstwo młodziutkich wykonawców, dopracowane, przemyślane w najdrobniejszych szczegółach. Zespół prowadzą państwo Boruccy.
            Dziękując wszystkim wykonawcom pezes „Szansy” Hanna Szulga złożyła serdeczne podziękowania również MOK w Międzyrzeczu, pracownikom restauracji „Tequila”, ŚDP, mediom, rodzicom, członkom i sympatykom „Szansy”, sponsorom, żołnierzom, za ich nieocenioną pomoc, zrozumienie idei Stowarzyszenia w realizowaniu programu, m. in. poprzez VII Prezentacje. Kończąc zaprosiła wszystkich na „Prezentacje” za rok.


Iwona Wróblak
wrzesień 2003

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz