piątek, 5 lutego 2016

Letnie spotkania z muzyką


            Koncert dedykowany jest licznej rzeszy wolontariuszy uczestniczących w przygotowaniach i obsłudze festynu rodzinnego zorganizowanego przez  Stowarzyszenie „Święty Jan Chrzciciel”, z którego dochód w całości przeznaczony jest na renowację bezcennych zabytkowych fresków w kościele św.  Jana.
            Organizatorzy festynu chcieli w ten sposób podziękować ludziom za ich wkład pracy, jej wymierną wartość. W Stowarzyszeniu docenia się  wolontariuszy, ogromną wagę przykłada do formy podziękowań. Może to jest sposób na nowoczesny wolontariat?...
Koncertowi patronuje Urząd Miejski w Międzyrzeczu. Wstęp jest wolny również dla mieszkańców miasta.
            Kościół wypełniony słuchaczami. Według rozłożonego na kościelnych ławkach repertuaru „Letnie spotkania z muzyką” prowadzić będzie Ludmiła Pawłowska z Zielonej Góry. Pianistka prowadzi klasę fortepianu i zespołów kameralnych w Państwowej Szkole Muzycznej I. i II. stopnia w  Zielonej Górze. Pani Pawłowska ma liczne osiągnięcia zawodowe, współpracuje z wieloma muzykami, jest autorką programów radiowych popularyzujących muzykę klasyczną. Bardzo profesjonalnie organizuje i prowadzi koncerty, również u nas w Międzyrzeczu. Już siedem razy pani Ludmiła gościła u nas z koncertami. Bardzo chętnie do nas wraca, współpracuje ze Stowarzyszeniem „Św. Jan Chrzciciel”, przywozi muzyków, którym akompaniuje. Zapamiętaliśmy pana Rafała Jędrzejewskiego pierwszego flecistę w orkiestrze Filharmonii Zielonogórskiej, wybitnego muzyka europejskiej miary, który ma także u nas stałych wielbicieli swojego kunsztu.
            Jak przystało na pedagoga pani Pawłowska na koncerty przywozi ze sobą wybitnych uczniów. Studio Piosenki „Rezonans” działa od dwudziestu lat w Młodzieżowym Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze i prowadzą je muzycy Elżbieta Sawicka ( prowadzi też klasę fletu) i Ireneusz Sawicki (saksofon). Ich wychowankowie są laureatami wielu ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali. Na koncercie gościmy Łukasza Wichra, obecnie studenta Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Łukasz w 2011 r. wygrał casting do  programu „Bitwa na głosy”. Wspólnie ze swoim kwartetem występuje na wielu koncertach i festiwalach. Jest laureatem pierwszych nagród i grand prix na  wielu festiwalach i konkursach w Polsce i za granicą. Bardzo obiecująca, i sympatyczna, jest młodziutka Natalia Wilusz, absolwentka PSM I. i II. st. w  Zielonej Górze w klasie fletu poprzecznego mgr E. Sawickiej oraz wokalistka Studia Piosenki „Rezonans”. Bierze już udział w wielu koncertach, festiwalach, przedsięwzięciach muzycznych w kraju i za granicą. Ma liczne osiągnięcia.
            Dwoje już bardzo profesjonalnych młodych wokalistów i gitarzystka – Anna Chorążyczewska. Absolwentka PSM II. st. w Zielonej Górze w  klasie gitary klasycznej od października 2012 r. rozpocznie studia w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Wielokrotnie uczestniczyła w festiwalach i  konkursach gitarowych, zdobywając nagrody i wyróżnienia, brała udział w kursach gitarowych i lekcjach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych gitarzystów i pedagogów. W 2010 r. otrzymała nagrodę Eurydyki 2010, stypendium ufundowane przez Prezydenta Zielonej Góry a potem stypendium Marszałka Województwa Lubuskiego.
            Koncert rozpoczyna znana papieska – jesteśmy w kościele – pieśń C. Gabarain’a „Barka” we wspólnym wykonaniu Natalii Wilusz i Łukasza Wichra. Na flecie towarzyszy im Rafał Jędrzejewski. Duet fletowo - gitarowy Rafał Jędrzejewski i Anna Chorążyczewska to bardzo dobre zestawienie. Pan Jędrzejewski i Anna – młodziutka gitarzystka dobrze się rozumieją. Gabriel Faurèe – „Pavana”, Francis Kleynjans – Aria op. 92. Utwór brzmi jak  wykwintna etiuda, świadoma swego wdzięku, jeden z piękniejszych fragmentów muzycznych. Jak komentuje pani Ludmiła – Bóg jest twórcą wszystkiego i również tej muzyki… Podziwiamy kunszt młodej gitarzystki w repertuarze muzyki hiszpańskiej. Pan Rafał towarzyszyć będzie także pani Ludmile. Intermezzo z opery „Carmen” Georgie Bizeta i Intermezzo z opery „Cavaleria rusticana”. Kawałek dobrej klasyki, której nigdy nie dość. Mistrz fletu gościł u nas kilkakrotnie. Pan Jędrzejewski repertuar ma ogromny, razem z panią Pawłowską za każdym razem uchylają nam rąbka piękna krainy muzyki klasycznej. Podobno pan Rafał gra również jazz na flecie, być może zawitają z koncertem jazzowym… Chcielibyśmy, by zawitali….
            Ochłonęliśmy nieco po klasycznej części pierwszej, by wsłuchać się w propozycje muzyczne, także już klasyczne, muzyki rozrywkowej. Kompozycje J. Wasowskiego, W. Nahornego, J. Stokłosy, M. Szcześniaka, K. Dębskiego na pewno należą już do tego kanonu. To twórcy z najwyższej muzycznej półki. Łukasz Wicher lubi śpiewać jazz, to słychać. Uczy go śpiewać ten rodzaj muzyki pan I. Sawicki, pedagog z ogromnym wieloletnim doświadczeniem. Łukasz gra też na saksofonie, ukończył klasę gry na tym instrumencie u pana Sawickiego. Łączy zainteresowania muzyką klasyczną i  współczesną, z obydwu czerpie inspiracje. Słuchamy jego propozycji interpretacji m.in. przeboju J. Kofty i W. Nahornego „Mój portret”. Nie jest łatwo śpiewać tak znane piosenki.
            Natalia to już oszlifowany diament wokalny. Słyszymy to wyraźnie. Piękny głos, dobrze ustawiony. Jej nauczyciele dbają o kulturę wykonania, właściwą interpretację. Scena nie jest jej obca. Repertuar wybiera nieprzypadkowo, to ciekawe muzycznie utwory. Mamy wielką nadzieję, że Natalia i  Łukasz zrobią karierę na muzycznych scenach.
            Koncert inny niż zazwyczaj, równie ciekawy, osoba pani Pawłowskiej organizatora koncertów gwarantuje nam satysfakcję artystyczną. Czekamy na następną inicjatywę muzyczną w gościnnym i otwartym dla sztuki kościele św. Jana, gdzie gospodarzem jest osoba ks. proboszcza Marka Walczaka, kapłana zasłużonego dla miasta w dziele propagowania kultury muzycznej.


Iwona Wróblak
sierpień 2012

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz