piątek, 12 lutego 2016

Lubuski Weekend Gitarowy


            Sala kameralna Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury. Komplet publiczności. Pierwszy z 4.koncertów z cyklu „Lubuski Weekend Gitarowy”. Cracow Guitar Quartet: Oskar Kozłowski, Jadwiga Wołek, Łukasz Dąbrowolski i Joanna Baran. Zespół powstał w 2006 r. i współtworzą go artyści związani z  Krakowem i Wrocławiem. Zespół bierze udział w wielu projektach muzycznych w Polsce i za granicą, ma na swoim koncie nagrania dla Polskiego Radia i  Telewizji. W 2009 r. otrzymał I. nagrodę na XII. Międzynarodowym Konkursie Gitarowym w Ile De Ré we Francji. W 2010 r. nakładem CM Records ukazała się płyta zespołu „From Ballet to Tango”, która zyskała znakomite recenzje w polskiej i zagranicznej prasie muzycznej. Czworo muzyków – wirtuozów - na pewno tak można powiedzieć, sztuki gry na gitarach klasycznych, instrumentach specjalnie dla nich wykonanych przez artystów lutników. Podziwiamy mocne pełne brzmienia gitar. Nutki okrągłe jak perełki. Jedna gitara jest jak orkiestra – cztery to symfonia...
Transkrypcje utworów klasycznych, renesansowych. Fragmenty oper. Piotr Czajkowski „Dziadek do orzechów”. Fryderyk Chopin. Także potem muzyka brazylijska. Na gitarze można grać wszystko – lub prawie wszystko, jak mówią skromnie muzycy. Na co dzień są nauczycielami gry na gitarze w  szkołach muzycznych, w dniach wolnych od pracy koncertują. Dobrze, że tej klasy specjaliści kształcą nasze dzieci.
To już XI. Lubuski Weekend Gitarowy. Dużej rangi festiwal organizowany corocznie dzięki inicjatywie i społecznemu zaangażowaniu naszego lokalnego propagatora kultury muzycznej Zdzisława Musiała, nauczyciela gry na gitarze w Państwowej Szkole Muzycznej I. stopnia w Międzyrzeczu. Jako wieloletni pedagog na każdy koncert zaprasza uczniów szkoły muzycznej, promuje młodych muzyków. Takie cele ma zresztą, oprócz organizacji koncertów, założone w marcu Stowarzyszenie „Lubuski Weekend Gitarowy”. Koncert otwiera krótki recital w wykonaniu orkiestry gitarowej w składzie: Barbara Terejko, Kacper Biały, Kamila Maciejewska, Mateusz Korowacki, Aleksander Ciślak, Krzysztof Pietrasz, Monika Domagała, Oliwia Orlik, Zofia Dec, Jakub Mazura. Orkiestrę prowadzi i przygotowała pani Marta Machunik, nauczycielka gry na gitarze w naszej szkole muzycznej. Znane z  dobranocek tematy muzyczne – bardzo sympatyczny wstęp. Potem Vivaldi – trudniejsze. I oczywiście nie jest proste granie w zespole, w orkiestrze, wzajemne się słuchanie.
Wystąpiło też Trio gitarowe: Andrzej Guzicki, Mateusz Szewczyk, Aleksander Ciślak, które przygotował Zdzisław Musiał. Tegoroczni dyplomanci. Egzamin końcowy mają już za sobą. Dzisiejszy występ jest potwierdzeniem ich dobrego przygotowania.
Przechodzimy do wykonawców z większym stażem. Pokazywanie ich uczniom ma szczególne znaczenie, pozwala zrozumieć, jak wiele można osiągnąć ucząc się, grając – jak potem mówi jednemu z uczniów pan Oskar Kozłowski – codziennie pół godziny… Uczennica pana Musiała, Katarzyna Ficner – Surdy grała na pewno więcej. Potrójna absolwentka - Szkoły Muzycznej w Międzyrzeczu (sześć lat temu), PSM I i II st. w Gorzowie Wlkp., a  także świeżo upieczona maturzystka. Skończyła właśnie w Gorzowie naukę na II. stopniu. Przygotowuje się do studiów na Akademii Muzycznej, ale lubi odwiedzać swoją macierzystą szkołę muzyczną i grać na koncertach. Cieszy się z zaproszenia. A my z możliwości posłuchania Kasi w dwóch utworach, jednym z okresu baroku, który w jej wykonaniu brzmi bardzo współcześnie, i drugim z kręgu muzyki latynoamerykańskiej. Wszyscy wykonawcy dostają jako prezent płytę i koszulkę z logo Lubuskiego Weekendu Gitarowego. Będą, mamy nadzieję, promować międzyrzeckie festiwale gitarowe.
Kwartet gitarowy z Krakowa jeszcze długo brzmi nam w uszach. Maestria wydobywania dźwięków ze strun. Artyści wykorzystują pudła rezonansowe jako jeszcze jeden sposób podkreślenia rytmu. Piękno i bogactwo muzyki tanecznej, od renesansu do współczesności, od Europy po  Amerykę Południową, od arcydzieł mistrzów po pełne uroku formy oparte na muzycznym folklorze – w niezwykłym, intrygującym brzmieniu czterech gitar klasycznych. Muzyka dawna dostojna i spiżowa, kojarzy się z królewskim dworem, wystawnym balem. Niemal widzimy bogate stroje dworzan i  książąt, figury taneczne, ukłony w stronę dam. Hiszpański klasycyzm, pewnie z dworu królowej Izabeli, z czasów świetności. Trochę inaczej brzmi niż  flamenco… Muzycy w aranżacjach podążają w stronę jak najbardziej czytelnego przekazu muzycznego, wyrażającego nastrój utworu, styl, jaki prezentuje. To ma być atrakcyjnie podana lekcja muzyki, wykonywanej na żywo, w mistrzowskiej interpretacji. Pan Oskar opowiada nieco o utworach. Muzycy czerpią z różnych kultur muzycznych, krajów. Stylów. Każda z gitar ma swoją partię, która jest jakby instrumentem, lub grupą instrumentów, tematem czy wątkiem muzycznym w orkiestrze symfonicznej – słuchamy transkrypcji utworów pisanych np. na smyczki i gitarę. Bardzo ciekawe, pomysłowe aranżacje. I ta czystość każdej nuty, szlachetna platyna dźwięku… Potrafią – uderzając palcami w pudło gitary – obrazować klimat hiszpańskiej fiesty, kastaniety. Suita z Piotra Czajkowskiego z dramaturgią, lekka i zwiewna. Etnograficzne nuty w wiązance kompozycji chopinowskich, mazurki K. Szymanowskiego – dla mnie nowe spojrzenie na tego kompozytora – powiedziałabym – gitarowe spojrzenie… Gorące rytmy brazylijskie, nie  spodziewaliśmy się tego po muzykach grających przed półgodziną poważną klasykę… Pieśni wesołe, biesiadne. Astor Piazzolla i tango argentyńskie, które ten kompozytor wyniósł na salony. Temat powtarzany po wielokroć, w tonacjach, słynne „Liber tango”.
Nie słyszeliśmy jeszcze takiego koncertu w Międzyrzeczu, kwartetu na gitary, chociaż już wiele wrażeń, cudownych wspomnień z poprzednich Lubuskich Weekendów Gitarowym zanotowaliśmy w naszej pamięci. Osoba pana Musiała gwarantuje nam zawsze wysoki poziom artystyczny, mistrzostwo zaproszonych gości i niespodzianki, którymi są osobowości muzyków i ich różnorodne pasje i zainteresowania. W wszystko w kręgu gitary…
Patronat honorowy Festiwalu objęli: Marszałek Województwa Lubuskiego, Wojewoda Lubuski, Starosta Międzyrzecki, Burmistrz Międzyrzecza. Patronat medialny: Gazeta Lubuska, Radio Zachód, TVP 3 Gorzów Wlkp., Kurier Międzyrzecki, Portal Ziemi Międzyrzeckiej. Sponsorzy, bez których niemożliwe byłoby zorganizowanie tego wydarzenia artystycznego to m. in.: Europejskie Centrum Odszkodowań - Zbigniew Mazura, Firma EUCO, WBK Oddz. w Międzyrzeczu, GBS w Międzyrzeczu, Kantor Wymiany Walut - Maria Bobińska, Notariusz Mirosława Kowalik. Nagrody dla uczniów ufundowali też: Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak, Wojewoda Lubuski Marcin Jabłoński, Burmistrz Międzyrzecza Tadeusz Dubicki, Sklep Muzyczny „VIMUZ”.
 Podziękowania dla dyr. Szkoły Muzycznej pani Małgorzaty Telegi.

Iwona Wróblak
lipiec 2012


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz