niedziela, 3 lipca 2016

Pieski – folklorem zasłynięte

            Pieski – nieduża wieś koło Międzyrzecza słynie z lokalizacji Muzycznych Spotkań z Folklorem. Pieski, jak powiedział o osadzie burmistrz Międzyrzecza Remigiusz Lorenz – zasłynęły w okolicy folklorem. W tym roku już XIV Muzyczne Spotkania z Folklorem. To jeden z bardziej znanych imprez folklorystycznych w zachodniej Polsce.
            Charakterystyczna dla Piesek ludyczna dekoracja placu i sceny – wiejskie sztachety z zatkniętymi starymi dzbankami, podobno wyciągniętymi ze  strychów… Drewniane rzeźby gospodarskich zwierząt. Ikebany polnych kwiatów. Wokół placu rozlokowano stoiska z rękodziełami artystów ludowych – rzeźby Jarosława Ćwiertni; chrystusy świątobliwe i postacie wiejskich rzemieślników oraz Edyty Dubojskiej – dziergane i klejone wytwory wytwórczości artystycznej. Tradycyjna religijność i życie codzienne, przeplatające się w etosie specyfiki wiejskiej aktywności społeczno-rodzinnej. Także obok niedzielny poczęstunek – festyn trwał długo; grill, kiełbaski, napoje, lody, też zabawki dla dzieci, baloniki, etc. Ludowa fiesta.
            W tym roku Pieski odwiedzili goście z Haren w Dolnej Saksonii, zaprzyjaźnionego z Międzyrzeczem niemieckiego miasta partnerskiego. Panie z  Landfrauen – niemieckiej organizacji kobiecej, mającej swoje przedstawicielstwo na cały kraj, nie tylko dobrze się bawiły przy ludowej muzyce zespołów folklorystycznych, także dużo rozmawiały z naszymi paniami z Koła Gospodyń Wiejskich z Piesek. Celem wizyty jest zacieśnienie naszych kontaktów i  wzbogacenie ich o aspekt wiejski. Kobiety żyjące i pracujące na wsi łączy etos pracy. Niemki mają nawet znaczek organizacji symbolizujący pracowitą pszczółkę, który nam z uśmiechem prezentują – wiadomo, że na wsi kobieta bardzo dużo pracuje. We wspólnych rozmowach (z tłumaczką) było nie tylko o przepisach – tych kulinarnych i receptach na dobrą zabawę plenerową, chociaż też o tym, mówiono o roli, jaką kobiety, także ze wsi, powinny odgrywać, uczestniczyć w sposób bezpośredni, spełniać się w życiu społecznym w swoim państwie. Oprócz gospodarstwa domowego zajmują się też  sprawami kulturalnymi, ekologicznymi, tym, co uważają, że je dotyczy. Landfrauen działa 65 lat, jest drugą co do wielkości organizacją społeczną, ma na  swoim koncie sukcesy legislacyjne w niemieckim systemie parlamentarnym – mówiły, że wysokość emerytury niemieckiej kobiety wiąże się u nich z  ilością dzieci, które wychowały, to rzeczywista polityka prorodzinna… Bardzo pożyteczna będzie taka wymiana doświadczeń między sąsiadami w  europejskiej wspólnocie, przedstawicielami(lkami) lokalnych społeczności.
            19 zespołów przyjechało do Piesek na festiwal. Jest tutejszy z Piesek Zespół Ludowy „Ale Babki”, o którego muzyczną kondycję niestrudzenie dba Kazimierz Dziembowski, były dyrektor Szkoły Muzycznej w Międzyrzeczu i nauczyciel gry na fortepianie. Starannie wyszukuje paniom z zespołu oryginalny ludowy repertuar, wzbogacając pieśni o swoje solówki na akordeonie. Wiejska kultura muzyczna w sublimowanej formie, zasługuje na uważne słuchanie, zarówno utwory, jak i wykonanie przez dwugłosowy żeński chór – bardzo pracowitych pań z Piesek, które dzisiaj ponadto pełnią rolę gospodyń Festiwalu w swojej wsi. Czyste wyrównane głosy. Stylizacje na melodie ludowe. Ciekawe bardzo są solówki na akordeon – ornamenty do  kompozycji wyszukanych w zbiorach i wydawnictwach, które dopasowuje do możliwości głosowych wykonawczyń. Inspiracje czerpane z muzyki ludowej, jak mówi pan Dziembowski, są niewyczerpane, jeżeli docenimy ich unikalny wymiar archaiczny, cechujący się nietypowością skali, wczujemy się klimat starych melodii. Muzyka jest wyrazem czasu, a ten jest w sztuce uniwersalny…
            Przekrój stylów i zainteresowań muzycznych występujących zespołów jest duży, od ludowych ambicji wierności autentycznej muzyce tego stylu przez chóralne zespoły kładące nacisk na poprawne i dobre wykonania, także a’capella, po śpiewacze zespoły grające i śpiewające chętnie słuchaną przez bywalców festiwali ludowych muzykę do tańczenia, bo muzyka służy przede wszystkim zabawie. Nieodmiennie ciekawy jest Zespół Górali Czadeckich „Wichowianki” – osoby starsze wiekiem, pamiętające zabawy ludowe z okresu, kiedy nie były one tylko barwną dekoracją w ofercie muzycznej, ale  jądrem kultury społeczno – ludowej. Panie ponadto, mimo wieku, mają mocne dobrze ustawione głosy. Także bardzo oryginalny, i ceniony na  Festiwalach, jest Zespół „Pod Kasztanem z Kapelą Wujka Felka”, grupujące osoby muzykujące rodzinnie, z charakterystycznym dla stylu instrumentarium – klarnet, bęben, wiolonczela i sprawny żeński chórek. Piotr Grządko, lider zespołu, na co dzień grający w orkiestrze wojskowej, ma także talent do  wyszukiwania w sieci ciekawych utworów z ludowymi przyśpiewkami.
                W XIV Muzycznych spotkaniach z Folklorem w Pieskach wystąpiły: Zespół Ludowy „Rudniczanka”, z Rudnicy, Zespół „Canto” z Kamienia Wielkiego, Zespół „Drzewiczanie” z Kostrzyna, Zespół Śpiewaczy „Kęszyczanki” z Kęszycy Leśnej, Zespół „Ale Babki” z Piesek, Zespół „Retro” ze  Świebodzina, Zespół Górali Czadeckich „Wichowianki” z Wichowa, Chór „Postomia” z Krzeszyc, Zespół „Cantores” z Witnicy, Zespół Śpiewaczy „Osoria” ze Szczańca, Zespół „Promyk” z Sulechowa, Zespół „Jagienki” z Bogdańca, Zespół Śpiewaczy „Starodworzanki” ze Starego Dworka, Zespół „Nietoperzanki” z Nietoperka, Zespół „Pod Wiatrakiem” z Leśniowa Wielkiego, Zespół Śpiewaczy „Melodia” z Płot, Zespół „Pod Kasztanem z Kapelą wujka Felka” z Templewa, Zespół wokalno – instrumentalny „Rezonans” z Nietkowa i Zespół Śpiewaczy „Gama” z Leśniowa Małego.
                Rada Artystyczna w składzie: Sławomir Filus, Maria Sobczak-Siuta oraz Krystyna Pawłowska postanowiła przyznać tytuł „Laureata” następującym zespołom:  Zespół DRZEWICZANIE – Kostrzyn, Zespół STARODWORZANKI - Stary Dworek, Zespół POD KASZTANEM Z  KAPELĄ WUJKA FELKA – Templewo, Zespół wokalno-instrumentalny REZONANS – Nietków, Zespół Górali Czadeckich WICHOWIANKI - Wichów. Wyróżnienia otrzymali: Zespół śpiewaczy GAMA - Leśniów Mały, Zespół śpiewaczy MELODIA – Płoty, Zespół POD WIATRAKIEM - Leśniów Wielki, Zespół NIETOPERZANIE – Nietoperek, Zespół JAGIENKI – Bogdaniec, Zespół PROMYK – Sulechów, Zespół CANTORES – Witnica, Chór POSTOMIA -  Krzeszyce, Zespół RETRO – Świebodzin, Zespół ALE BABKI – Pieski, Zespół śpiewaczy OSORIA – Szczaniec, Zespół śpiewaczy KĘSZYCZANKI - Kęszyca Leśna, Zespół ludowy RUDNICZANKA – Rudnica, Zespół CANTO- Kamień Wielki. Wyróżnienie specjalne otrzymał Zespół Górali Czadeckich WICHOWIANKI z Wichowa.

Iwona Wróblak
lipiec 2016
















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz