piątek, 1 lipca 2016

Koło Jeż PSD i Światowy Dzień Walki z Cukrzycą


            Koło „Jeż” Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków oddziału międzyrzeckiego świętuje Światowy Dzień Walki z Cukrzycą we właściwy dla siebie sposób, czyli na wesoło. Programowo członkowie „Jeża” oprócz realizowania swoich celów statutowych – edukacji diabetologicznej, wzajemnej pomocy w radzeniu sobie z chorobą cukrzycową okazje, w których się spotykają, starają się sobie uatrakcyjnić organizując zabawy i konkursy.
            Tym razem także, w gościnnym dla diabetyków Gimnazjum nr 2, jak mówi mi prezes Anna Cegłowska, nie planowano minutowego scenariusza. Było kilka pomysłów, aktorskie zacięcie kilku osób i przyzwyczajenie, by dobrze bawić się w swoim towarzystwie. Rzecz całą sfilmował i co ciekawsze zdjęcia zrobił, będąc zarazem przy konsolecie, Tomasz Baraniecki.
Po powitaniu obecnych, również gości z Koła PSD w Zbąszynku, wszyscy członkowie PSD dostają znaczki przynależności do wpięcia na ubranie oraz opaski na rękę, pomarańczowe bransoletki informujące osoby, które natkną się na nieprzytomnego diabetyka, o sposobach postępowania. Na opasce jest napisane: „Podaj mi (właścicielowi opaski) coś słodkiego i zadzwoń po pogotowie.” Ustawia się też kolejka do podpisania Petycji w sprawie refundacji insulin analogowych: jest tam:„ (…)Chcemy mieć możliwość wyboru pomiędzy krótko lub długodziałającą insuliną ludzką, a bezszczytowymi analogami. To nie fanaberie, a konieczność. Chcemy refundacji analogów - leków ratujących życie, minimum w wysokości, jaką otrzymują diabetycy mogący stosować długodziałającą insulinę ludzką. Nie jesteśmy obywatelami drugiej kategorii. 10% wszystkich polskich diabetyków to ludzie z cukrzycą typu 1., których potrzeby nie mogą być lekceważone. Część z nich cierpi bowiem na chwiejną, trudną do okiełznania cukrzycę z niebezpiecznymi dla życia niedocukrzeniami z utratą przytomności, przed którymi chronią ich analogi długo działające, utrzymujące stały poziom cukru we krwi”.
Równolegle z powagą choroby, zmaganiem się codziennym, trwa zabawa. Debiut ogłasza nowa grupa taneczna „Jeż”. Kankan, kostiumy produkcji własnej, duże zaangażowanie emocjonalne tancerek i widowni. Zdjęcia robi pan Baraniecki…
Swoje wejścia aktorskie miały Artystka i Wróżbiarka, kostiumy równie pomysłowe. Osoby przykuły naszą uwagę. Popularna piosenkarka Doda, w  bladych warkoczach z bejzbolówką na głowie, jej artystyczno-estradowy image, posłużyła jako inspiracja do scenki kabaretowej, bardzo zgrabnie zagranej…
Tańce i piosenki znane i łatwe do tańczenia, zabawa w sali Gimnazjum nr 2, z okazji Dnia Walki z Cukrzycą, na przekór chorobie. Zabawa z hasłem, wydaje mi się, trzymajmy się razem, bo to nam osłodzi słodycz czasami nadmierną, trwała bardzo długo. Z poczęstunkiem we własnym zakresie, losowaniem upominków przygotowanych przez Stowarzyszenie, często w sposób artystyczny samodzielnie zrobionych przez uzdolnione członkinie. Najciekawsze przebrania zostały nagrodzone – Doda, Cyganka, Chaplin i inne. Choroba cukrzycowa oswojona, nawet Śmierć Garbata przyjaźnie odniosła się do naszych diabetyków, poprzez swoje 10 przykazań, dobitnie odczytanych przez Postać z kosą, jak unikać pogarszania swojego zdrowia na własną prośbę.  
Z szacunków Ministerstwa Zdrowia wynika, że 4 mln osób żyje z objawami wskazującymi na możliwy rozwój cukrzycy w najbliżej przyszłości. Cukrzyca jest poważną chorobą metaboliczną wywołaną niedoborem lub nieprawidłowym działaniem insuliny. We krwi utrzymuje się podwyższone stężenie glukozy – hiperglikemia. Przyczyną jej jest nieprawidłowe wydzielanie insuliny przez komórki beta trzustki lub nieprawidłowe wykorzystanie insuliny przez tkanki.
Cukrzyca typu 1 (zwana także insulinozależną) jest spowodowana brakiem insuliny i częściej dotyka dzieci, zaś typu 2 (insulinoniezależna) jest spowodowana nieprawidłowym działaniem insuliny i ujawnia się wśród dorosłych. Powstanie cukrzycy typu 2 to wynik złych nawyków żywieniowych, ograniczonej aktywności fizycznej, stresu czy nałogów. Do najistotniejszych czynników ryzyka wystąpienia choroby zalicza się wiek. Osoby powyżej 45.  roku życia powinny raz w roku badać poziom cukru we krwi. Cukrzyca występuje znacznie częściej u osób, które w przeszłości cierpiały na zaburzenia tolerancji glukozy.
Cukrzyca zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań takich jak zawał serca, niewydolność nerek, utrata wzroku czy udar mózgu. W leczeniu cukrzycy istotną rolę odgrywa edukacja. Wiedza na temat cukrzycy i świadomość zagrożeń z nią związanych umożliwia choremu zrozumienie zasad jej  leczenia. Dlatego też 14. listopada obchodzony jest każdego roku Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.
Cukrzyca to poważna choroba zagrażającą życiu, która przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, ale jej następstwa są bardzo poważne. Światowy Dzień Walki z Cukrzycą przypomina, że liczba przypadków choroby wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne.


Iwona Wróblak
grudzień 2009


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz