piątek, 15 lipca 2016

Uszanować jedną chwilę, która lśni

            Katarzyna Nowak śpiewając opowiada. Muzyka jest tworzeniem obrazu miłości – mówi. Stara się uciekać od nastrojów smutnych. Śpiewanie jest dodaniem ludziom radości, to opowieść o nastroju, gawęda o poszukiwaniu siebie. Twórczość skłania do refleksji, zmusza wyobraźnię do wysiłku intelektualnego.
Kasia Nowak, gość specjalny XIII Prezentacji Artystycznych Stowarzyszenia Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Uzdolnionej Artystycznie „Szansa”, jest z Wrocławia. Z zawodu kulturoznawca, po szkole muzycznej II stopnia. Koncertowała już z wieloma znanymi muzykami, swoje piosenki dedykuje pani Hani Szuldze i Karolinie, które ją zaprosiły na międzyrzeckie Prezentacje Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Uzdolnionej Artystycznie.
            Kasia przywiązuje dużą wagę do tego, co robi. Kształci emisję głosu, starannie dobiera repertuar. Jest skupiona, uważna. Skromna, ujmująca. Z  miejsca zjednuje sobie serca słuchaczy. Włada kilkoma językami, u nas śpiewa po francusku, ukraińsku, rosyjsku. Po polsku prezentuje swoje fascynacje poezją śpiewaną przez ulubionych przez siebie autorów, niekoniecznie najbardziej znanych.
Pełna pogody afirmacja, którą tak często widzimy, nieco zakłopotani własnym oglądem świata, u osób z niepełnosprawnościami. Ballady, w których szarobury świat nabiera kolorów, są rosnące kwiaty na ścianach, galopujące pstrokate konie i dumni ludzie, w snach. „Jeść, pić, kochać” – zwłaszcza do  tego ostatniego nakłania Kasia. Do podziękowań losowi za dary, które otrzymujemy. Uszanować jedną chwilę, która lśni. Słuchamy pieśni z repertuaru grupy „Pod Budą”, wierszy Kamila Baczyńskiego. Znów wędrujemy ciepłą ziemią, krajem, malachitową łąką morza...
            Kasia, pełnokrwisty recital poezji śpiewanej, którego dalszy ciąg upraszamy po koncercie, w Hotelu i Restauracji „ Duet” pana Jacka Bełza. Na  każdych Prezentacjach, a było ich już trzynaście, przy muzyce spotykamy się, by poznać ludzi o ogromnej wrażliwości, których niepełnosprawność skompensowana jest w dwójnasób. Dzisiejszy koncert dedykowany jest choremu na mukowiscydozę Hubertowi Kominiarczykowi, kwoty na operację można wrzucić do puszki w holu lub zakupić przyniesione przez dzieci ze Stowarzyszenia „Szansa” prace plastyczne. Renoma Prezentacji jest wysoka. Impreza znana jest w środowisku ze sprawnej organizacji. Wśród gości koncertu jest, mimo natłoku spraw bieżących, komisarz rządowy Marian Sierpatowski, Zdzisław Jarmużek – patron prezentacji, Remigiusz Lorenz starosta międzyrzecki, Zofia Plewa, Barbara Kazimierczak z PZN, Anna Kwiecińska dyr. DPS, Donata Grol z S. P. nr 2, Arleta Stachecka – dyr. S. P. nr 5 Włodzimierz Szopiński – ZLOP, Agata Raciborska z TPG. Nie  zawiodła publiczność i media.
            Goście z Kwilcza, Maria Mitręga i Karol Musiał, pierwszy raz są u nas, bardzo stremowani. Witamy ich oklaskami, tym gorętszymi. Marysia jest w specjalnym kostiumie, sukni stylizowanej na arabską, będzie tańczyć. Profesjonalny podkład muzyczny zapewnia para naszych akustyków: Rafał Gojdka i  Przemysław Podębski. Magda Hęćka z Wrocławia, na wstępie spontanicznie w stronę widowni rzuca zwyczajowe „cześć”, jest u nas nie pierwszy raz, zawsze chętnie witana przez międzyrzecką publiczność. Pierwszy raz śpiewa na Prezentacjach Basia Kłos z Międzyrzecza. „Pasaż”, liryczna, piękna pieśń wspaniale wykonana. „Zagraj mi pasaż na strunach wiolonczeli...”. Dynamiczny Tomasz Baranowicz, znany tancerz breake dance zaczyna od  widowiskowego szpagatu. Z naszego DPS są: Adriana Stachecka, Paweł Grzeszczak, Marcin Mazurkiewicz i Martyna Białas. Ten kabaret widzieliśmy już, teraz jeszcze raz posmakować możemy dobry tekst i niezłe wykonanie. Cegła na cegle czyli Wieża, topos uwięzionej księżniczki. Dla rycerza z  Sierocińca jej życzenie uwolnienia jest ... nieprzyjemne, bo...  przyziemny jest facet, i cegły wieży twarde, głową nie chce mu się ich rozbijać. Niewiele ma rozumu, w przeciwieństwie do odwagi, nie chce go stracić w tym heroicznym akcie. Nie głupie to... Historia miłosna współczesna.
            Śpiewający goście Prezentacji dalej to Anna Warzyniak z Krosna Odrzańskiego. Dwie piosenki. „Bez ciebie umieram”, spokojna pieśń miłosna i  znany przebój „Ale to już było”. Monika Kubiak, następna wykonawczyni z Międzyrzecza. Dźwięczny głos, uśmiech i sympatię zdobywa natychmiast. Do śpiewających przyłącza się chórek. Kasia Leśkiewicz z Trzciela. Dość trudna muzycznie piosenka, znana wielbicielom poezji. „Znam ludzi z kamienia...” Pogrążamy się w słuchaniu i kontemplacji, my „dosłowni zbyt”, a „świat jest między wierszami...”. Dźwięczny srebrzysty głos to na pewno Honorata Frankiewicz z Sieroszowic. Cokolwiek Honoratka zaśpiewa, będzie wyborne, a śpiewa, jak zauważyłam, na Prezentacjach zawsze bardzo pogodne i zabawne piosenki. Pewnie nie przypadkiem.
            Osoba znana nam wszystkim. Karolina. Mały procent słuchu nie przeszkadza jej w aktorskiej interpretacji trudnych piosenek. Ta wrażliwość bierze się z innego, ponad piątego zmysłu. Zawsze jest ciekawe, jak Karolinka Szulga zaśpiewa, za każdym razem inaczej, i co, bo stale rozszerza swój niebanalny repertuar.
            Pani Hanna Szulga, główny inicjator idei Prezentacji, dziękuje wykonawcom, goszczącym w naszym mieście, bez nich Prezentacje nie odbyłyby się. Wolontariuszom: Katarzynie Nyczak – Walaszek, Julii Suchorzewskiej z Ostrowa Wlkp., Zuzannie Marzoł z TPG, Kamili Matacz, Dominice Nestorowskiej. Pracownikom hali sportowej i Hotelu „Duet”, w której od kilku lat są Prezentacje, za domową atmosferę, tak miło potem wspominaną. Rejonowemu Sztabowi Ratowniczemu, Policji, członkom Stowarzyszenia „Szansa”, Rafałowi Gojdce, za akustykę i oprawę muzyczną, Bolesławowi Kołodziejskiemu, za reżyserię i prowadzenie. Uczestnikom i pracownikom Środowiskowego Domu Samopomocy. Specjalne podziękowania składa pani Szulga panu Jackowi Bełzowi, za otwartość, serce, pracę osobistą, wkład finansowy i zaangażowanie.  Sponsorzy imprezy: Zdzisław Jarmużek, Krystyna i  Tadeusz Kuikowie, Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Międzyrzeczu, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Międzyrzeczu, Urząd Miasta i Gminy, Ewa i Mieczysław Lamcha, Anna i Kazimierz Puchan, Beata i Jacek Bełz, Sławomir Guzicki, Mirosław Szulga, „Foto Joker” Grzegorz Paczkowski, darczyńcy 1% podatku od dochodów, ZLOP Zielona Góra, „Pers 2” – Sklep z dywanami, Starostwo Powiatowe, Jarosław Leśniewski.
            Komitet organizacyjny XIII. Prezentacji: Hanna Szulga, Sylwia Guzicka, Iwona Stachowiak, Grażyna Kobierska, Katarzyna Nyczak – Walaszek, Jacek Bełz, Janusz Iwiński.
            Na operację Huberta Kominiarczyka zebrano 940 zł. 


Iwona Wróblak
wrzesień 2009

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz