środa, 12 kwietnia 2017

Rekruterzy na Targach Edukacji i Pracy

            Co jakiś czas każdy z nas staje przed koniecznością wyboru – nowej ścieżki życia. Nowej szkoły, pracy, zmiany stylu dotychczasowej aktywności. Takie wybory bywają, są - konieczne…  
By przedstawić nam lokalną efertę tych możliwości Starostwo Powiatowe, razem z Ochotniczym Hufcem Pracy, od kilku lat organizuje Targi Edukacji i  Pracy. Jak w tamtym roku, także i teraz - szkoły, firmy, instytucje zostały przedstawione w hali widowiskowo-sportowej Międzyrzeckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.
            Po obrzeżach hali stoiska rekruterów. Dają pojęcie o mnogości ofert edukacyjnych i pracy. Szkolnictwo zawodowe. Bardzo ważne, po tych  szkołach jest praca praktycznie od zaraz… Po hali jeździ gustowny niski pojazd samochodowy. Można wsiąść do niego. Moto Kart Skwierzyna. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. Stanisława Lema w Skwierzynie umieją go nie tylko prowadzić, także naprawiać. SSK – specjalistyczne szkolenie kartingowe, prowadzone są zajęcia z zakresu naprawy podzespołów i elektroniki. Można także się ścigać na zawodach w Strzelcach Klasztornych. Młodzi ludzie prezentują swoje nagrody w zawodach: indywidualne i zespołowe – puchary, medale. Technikum Zawodowe – można zdobyć wiele specjalności technicznych: mechanik, spedytor z modułem policyjno – prawnym, technicy: pojazdów samochodowych z innowacją kartingową, pojazdów samochodowych z innowacją kategorii c, c+e, hotelarze – animator kultury i rekreacji, technicy handlowcy, technologii drewna, logistycy z edukacją pożarniczą. Szkoła Branżowa kształci w zawodach: mechanik, kierowca mechanik, elektromechanik, stolatrz. Klasy wielobranżowe: fryzjer, piekarz, cukiernik, murarz, lakiernik, blacharz, malarz – tapeciarz, zawody budowlane, ślusarz, operator marzyn i urządzeń przemysłu spożywczego, krawiec, sprzedawca, kucharz. Jest też w Skwierzynie Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych.
            Praca w Wojsku Polskim… Por. Daniel Krutow oficer wydziału rekrutacji służy informacjami: Dla chętnych do wyboru jest Służba Przygotowawcza - Kryterium powołania to niekaralność za przestępstwo umyślne, obywatelstwo polskie, zdolność fizyczna i psychiczna do zawodowej służby wojskowej, wiek co najmniej 18 lat i odpowiednie – dla rodzaju służby – wykształcenie. Wniosek, pisemny lub elektroniczny, składa się do  wojskowego komendanta uzupełnień. W Narodowych Siłach Rezerwowych służy się krajowi w realizacji konstytucyjnych zadań w zakresie bezpieczeństwa i obroności, wzmocnieniu potencjału jednostek wojskowych - zarządzanie kryzysowe. Służba Kandydacka przygotowuje przyszłe kadry oficerskie dla Wojska Polskiego. Wojska Obrony Terytorialnej są nowo tworzoną formacją mającą zwiększyć potencjał obronny kraju, uczestnicząc w tej  przygodzie życia można podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. To piąty samodzielny rodzaj sił zbrojnych, ich misją będzie obrona i wspieranie lokalnych społeczności w czasie konfliktu zbrojnego i podczas klęsk żywiołowych i katastrof. Docelowo formacja będzie liczyła 53 tys. żołnierzy. Nabór do wojska dotyczy też kobiet. Ponadto panie - ochotniczki spoza resortu obrony narodowej, zaproszone są na szkolenia w zakresie walki wręcz – samoobrony. Zgłoszenia przyjmują lokalne Wojskowe Komendy Uzupełnień.
            Nasz międzyrzecki Zespół Szkół im. Staszica, można zdobyć zawód: techników - usług fryzjerskich, hotelarskich i kosmetycznych – z językiem obcym ukierunkowanym zawodowo (niemieckim i angielskim). Klasy wielozawodowe: operator obrabiarek skrawających, elektryk, ślusarz, krawiec i  fryzjer - z praktyczną nauką zawodu u dowolnego pracodawcy.
            Banery prezentujace wizytówki multimedialne szkół. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Międzyrzeczu. Uczniowie prezentują niwelator do badania wysokości gruntu. To jedna z zawodowych szkół, gdzie nabiera się konkretnych umiejętnosci. Uzyskuje się tytuł technika budownictwa wraz z certyfikatem Europass uznawanym w krajach UE, technika informatyka. Praca z dyplomem technika budownictwa jest do podjęcia w przedsiębiorstwach budowlanych, wytwórniach prefabrykatow, laboratoriach materiałów i wyrobów budowlanych, biurach projektowych, hurtowniach, urzędach administracji państwowej i samorządowej, instytucjach naukowo-badawczych, pracowniach konserwacji zabytków, biurach projektów. Po maturze można kontynuować naukę na studiach wyższych. Technik informatyk przygotowuje stanowiska komputerowe z urządzeniami peryferyjnymi do pracy, diagnozuje je i naprawia. Informatycy znajdują zatrudnienie nie tylko w firmach informatycznych, mają również stanowiska w  obsłudze systemów firm różnych branż.
            Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Międzyrzeczu trwa 3 lata i umożliwia uzyskanie dyplomu zawodowego lub świadectwa potwierdzajacego kwalifikacje zawodowe jako: mechanik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających, tokarz, ślusarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie (malarz, tapeciarz), fryzjer, sprzedawca, elektryk, krawiec, inne zawody zgodnie z wykazem MEN – razem z  praktyczną nauką zawodu, w ramach współpracy z firmami jest możliwość zatrudnienia na stałe po uzyskaniu dyplomu czeladnika.     
            Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych im. Unii Europejskiej w Sulęcinie, czyli: Liceum Ogólnokształcące, Technikum (technicy specjalności - mechanik, pojazdów samochodowych, żywienia i usług gastronomicznych, ekonomista, logistyk, hotelarstwa, kelner), Szkoła Branżowa I stopnia (kierunki mechaniczno-elektrotechniczne, związane z produkcją żywności, ogólnobudowlaną, usługowo-gospodarcze), Szkoła Policealna, Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, Kwalifikacyjne Kursy Zawodowe.
            Technik Leśnik – zawód do zdobycia w Zespole Szkół Leśnych w Rogozińcu koło Zbąszynka. Leśnicy zachęcają do odwiedzenia prezentując ciekawostkę - oswojonego myszołowa, jednego z podopiecznych w ptasiej lecznicy w szkole. W ofercie Szkoły dobrze wyposażone klaso-pracownie, wygodny internat, możliwość uczestniczenia w zajęciach z sokolnictwa, strzelectwa, sygnalistów, zajęciach przyrodniczych, zajęcia praktyczne w terenie, współpraca ze szkołami o podobnym profilu, prawo jazdy kat. T, kursy obsługi pilarki spalinowej, obsługi żurawi załadowczych, operatora maszyn leśnych.
            Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Medyk” w Gorzowie Wlkp. Bezpłatne kształcenie dzienne i zaoczne, dyplom w języku polskim i angielskim. Szkoła dysponuje internatem. Kształcą w rocznych, dwuletnich i 2,5 letnich cyklach i kursach zawodowych-zaocznych, w  zawodach: technicy - farmaceutyczny, masażysta, usług kosmetycznych, elektroniki i informatyki, BHP, elektroradiologii, sterylizacji medycznej, opiekun w Domu Pomocy Społecznej, terapeuta zajęciowy, opiekunka środowiskowa, opiekun medyczny, florysta.
            Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Zesłańców Sybiru w Bobowicku powiat Międzyrzecz. Stoisko ze smacznymi wypiekami ich  własnego wyrobu, można się poczęstować. Szkoła dla młodzieży na podbudowie gimnazjum. Technikum 4.letnie kształcące w zawodach: technicy: żywienia i usług gastronomicznych, rolnik, architektury krajobrazu, rybactwa śródlądowego, agrobiznesu.
            Zespół Szkół Technicznych im. Jana Pawła II w Zbąszynku. Można wybrać naukę w klasie licealnej (Liceum Ogólnokształcące), wielozawodowej (Szkoła Branżowa I stopnia: elektryk, monter mechatronik) lub zostać technikiem (informatyk, architektury i krajobrazu, elektryk, mechatronik), z  możliwością praktyk wielozawodowych na terenie Zbąszynka i w okolicznych miejscowościach.
            W dalszej kolejności jest stoisko Zespółu Szkół im. Stanisława Staszica w Nowym Tomysłu – kształci w Liceum Ogólnokształcącym, Technikum (informatyk, ekonomista, mechanik) i Branżowej Szkole Zawodowej I stopnia (ślusarz).
            Studium Języków Obcych prowadzi naukę języka niemieckiego w strefie nadgranicznej metodą Calla I Besser – dla wyjeżdżajacych do pracy za  granicą, dla dzieci, młodzieży i dorosłych, przygotowuje do matury i certyfikatów, prowadzi wakacyjne kursy językowe, organizuje wyjazdy wakacyjne.
            Nasz międzyrzecki AWANS, Dwuletnia Policealna Szkoła Zawodowa, działająca już kilka lat placówka oświatowa. Kształci osoby dorosłe. Kryterium przyjęcia to ukończona szkoła średnia. Kierunki: asystent kierownika produkcji filmowej/telewizyjnej, technik informatyk, technik rachunkowości. Nauka jest darmowa. Prezentowane jest na stoisku ciekawe urządzenie: Jablotron- creating alarm, system zabezpieczeń, eksponowane są  manipulatory z wykazem chronionych pomieszczeń, multimedialny alarm z czujkami, sterowany za pomocą GSM. Dlaczego nawet w starszym wieku, poza szkolnym wiekiem edukacyjnym, trzeba się uczyć informatyki? – jak mówi mi jeden z wykładowców AWANSu – proszę znaleźć dziedzinę życia, w  której dzisiaj nie wykorzystuje się informatyki…
Kilka stoisk  prezentuących uczelnie wyższe:
            Uniwersytet Zielonogórski. Mnogość kierunków, alfabetycznie to: administracja, architektura, architektura wnętrz, automatyka i robotyka, bezpieczeństwo i higiena pracy, bezpieczeństwo narodowe, biologia, biotechnologia, biznes elektroniczny, budownictwo, coaching i doradztwo filozoficzne, dziennikarstwo i komunikacja społeczna, edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, efektywność energetyczna, ekonomia, elektronika i telekomunikacja, elektrotechnika, energetyka, energetyka komunalna, europeistyka i stosunki transgraniczne, filologie: angielska, francuska z  drugim językiem romańskim, germańska, rosyjska, rosyjska z dodatkowym językiem angielskim, polska, filologiczna obsługa internetu i e-edytorstwo, filozofia, fizyka, fizyka medyczna, grafika, gospodarka i rozwój zrównoważony, historia, informatyka, informatyka i ekonometria, inżynierie: bezpieczeństwa, danych, kosmiczna, środowiska, jazz i muzyka estradowa, komunikacja biznesowa w języku rosyjskim, kulturoznawstwo, kierunek lekarski, literatura popularna i kreacja światów gier, logistyka, malarstwo, matematyka, mechanika i budowa maszyn, ochrona środowiska, ogrodnictwo, pedagogika, predagogika specjalna, pielęgniarstwo, politologia, praca socjalna, prawo, psychologia, socjologia, stosunki międzykulturowe, wychowanie fizyczne, technologia żywności i żywienia czlowieka, turystyka i rekreacja, zarządzanie, zarządzanie i inżynieria produkcji. Uczelnia oferuje akademiki, pomoc materialną dla studentów i stypendia.
            Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu – Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej w Gorzowie. Kierunki i specjalności: wychowanie fizyczne, fizjoterapia, dietetyka. Uczelnia stwarza szansę odbycia części studiów za granicą, m.in. w ramach programu ERASMUS.
            Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Szeroki program nauki. Studia na wydziałach: biotechnologii i hodowli zwierząt, budownictwa i architektury, ekonomicznym, elektrycznym, informatyki, inzynierii mechanicznej i mechatroniki, kształtowania środowiska i rolnictwa, nauk o żywności i rybactwa, techniki morskiej i transportu, technologii i inżynierii chemicznej.
            Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. Wydziały: Administracji i Bezpieczeństwa Narodowego, ekonomiczny, humanistyczny, techniczny. Kierunki inżynierskie (energetyka, informatyka, inżynieria bezpieczeństwa, mechanika i budowa maszyn) i magisterskie (bezpieczeństwo narodowe, filologia polska, mechanika i budowa maszyn, pedagogika, zarządzanie), kierunki liecencjackie…
            Czekają na chętnych studia na Akademii Morskiej w Szczecnie. Panowie, i panie, w twarzowych granatowych mundurach. Studia stacjonarne i  niestacjonarne. Bogata oferta kształcenia wyższego. Wydziały: nawigacyjny, mechaniczny, inżynieryjno-ekonomiczny i transportu. Kierunki: geoinformatyka, pilotaż morski, transport LNG i eksploatacja terminali, geodezja i kartografia, informatyka, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, logistyka, zarządzanie i inżynieria produkcji, zarządzanie i auditing w ochronie środowiska.
            Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Międzyrzeczu. Prowadzi również ośrodki wychowawcze. Zakwaterowanie i wyżywienie dla  uczestników OHP jest całkowiecie bezpłatne. Oferta edukacyjna obejmuje kształcenie w zawodach: kucharz, ślusarz, murarz, mechanik pojazdów samochodowych, tapicer. Młodzież uczestniczy w projektach Europejskiego Funduszu Społecznego i Polsko - Niemieckiej Wymianie Młodzieży.
            Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Międzyrzeczu. Duży obiekt edukacyjny kompleksowo zajmujący się osobami o specjalnych potrzebach (przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, 3.letnie szkoła przysposobiająca do pracy, zasadnicza szkoła zawodowa kształcąca w  zawodach: kucharz małej gastronoomii o ogrodnik, zespoły rewalidacyjno - wychowawcze). W ramach pomocy psychologiczno – pedagogicznej uczniowie uczestniczą w terapii: psychologicznej, pedagogicznej, logopedycznej, w zajęciach – korekcyjno – kompensacyjnych, socjoterapeutycznych, rewalidacyjnych, gimnastyki korekcyjnej, preorientacji zawodowej, kynoterapii, koloroterapii.Ośrodek oferuje opiekę całodobową i zajęcia pozalekcyjne: teatralne, muzyczne, sportowe, plastyczne, techniczne, informatyczne. SOSW ma na Targach ciekawą ekspozycję, mało znaną mi dotychczas. Oranżeria szkolna, umiejscowiona przy gabinecie biologicznym, rośliny hodowane przez podopiecznych – w hali jest pokazanych kilka gatunków aloesu, mającego duże właściwości lecznicze. Ma takie też popularnia parapetowa, pachnąca specyficznie, pelargonia, domowo leczy dolegliwości uszne.
            Warsztat Terapii Zajęciowej przy Domu Pomocy Społecznej w Międzyrzeczu zaprasza osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności do udziału w  zajęciach w pracowniach: krawieckiej, stolarskiej, kulinarnej, plastycznej, florystycznej, ceramicznej, komputerowej. Warsztat przygotowuje do podjęcia zatrudnienia. Przewidziany jest dowóz na zajęcia. Po ukończeniu nauki osoby otrzymują stosowne zaświadczenie. WTZ przygotowało na Targi próbkę osiągnięć zawodowo – artystycznych swych podopiecznych. Pełną gamę ich możliwości możemy co roku oglądać w czasie ogolnopolskiej Olimpiady umiejętności zawodowych. Warsztat buduje w osobach uczestniczących w zajęciach pozytywną samoocenę. Mają kontakt z doradcą zawodowym, psychologami. Kończą też inne kursy np. pomocy przedmedycznej. Współpracuję z Lubuską Akademią Sprawności w ramach środków z PFRON. Brali udział w unijnym programie „Rozwiń skrzydła”. Od kilku lat kilka osób z WTZ pracuje na umowy w Essel Propack, dorabiajac sobie do rent socjalnych.
            Przedstawiciele Essel Propack Polska sp. z o.o., zakładu produkującego tuby laminowane i plastikowe, są obecni na płycie hali. Zakład pracy oferuje zatrudnienienie na stanowiskach: operator, drukarz, pakowacz, magazynier.
            Praca za granicą. Dobrze jest korzystać z pomocy agencji zatrudnienia, która ma odpowiedni certyfikat oraz umowę zawartą z pracodawcą zagranicznym i doświadczenie w kierowaniu do pracy poza granicami. Umowa z taką agencją powinna być spisana. Dobrze jest wiedzieć, że pobieranie przez agencję opłat za pośrednictwo pracy jest naruszeniem prawa. Przed wyjazdem należy zapoznać się z podstawowymi przepisami prawnymi obowiązującymi w danym kraju.
            Swoje stoisko miał Powiatowy Urząd Pracy w Międzyrzeczu, który służył wyczerpującymi informacjami o działaniach Urzędu, stanowiskach pracy dla osob poszukujących pracy i ofercie pracodawców („Informator dla osób bezrobotnych i pracodawców”).
            Praca czeka w ofertach www.kariera.szczecin.eu, www.audit.com.pl. Rekruterzy także zapraszają do odwiedzenia stron interentowych (np.  www.funduszeEuropejskie.gov.pl). Oferują doradztwo personalne. Można zgłosić się tam indywidualnie. Wyszkolone osoby działają na rzecz osób indywidualnych i na zlecenie pracodawcy, dopasowując ofertę do szukającego pracy. Współpracują z psychologami. Wioletta Banasiuk – Strzyżewska od  18 lat pomaga skorelować osoby szukające nowych możliwości zawodowych z rynkiem pracy.
            Głównym zadaniem Targów Edukacji i Pracy, jak mówi mi Halina Pilipczuk ze Starostwa Powiatowego w Międzyrzeczu, współorganizatora Targów– razem z OHP, było doradztwo i pośrednictwo zawodowe dla młodzieży i osób poszukujących pracy. Pośrednictwo pracy krajowe i zagraniczne. Umożliwienie podnoszenia kwalifikacji zawodowych także poza granicami kraju. Przez kilka godzin ekspozycji Targi odwiedzały grupy młodzieży z  naszych okolicznych szkół i osoby prywatne.

Iwona Wróblak
kwiecień 2017






























4 komentarze:

  1. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo ciekawie to zostało opisane. Będę tu zaglądać.

    OdpowiedzUsuń
  4. W https://chmal.pl/ pracują najlepsi fachowcy. Szybko naprawili mi auto!

    OdpowiedzUsuń