poniedziałek, 21 marca 2016

Wielka poezja powinna nas zachwycać…

            61. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski dla młodzieży szkolnej. Wielka poezja powinna nas zachwycać…
Sala kameralna Międzyrzeckiego Ośrodka Kultury. Kilkanaście młodych ludzi ze szkół ponadpodstawowych. Eliminacje powiatowe. Zdawałoby się,  sztampowa coroczna impreza organizowana przez Regionalne Centrum Animacji Kultury. Jurorzy(rki): Anna Zadłużna, Marta Pohrebny i Agnieszka Czekała – starszy kustosz z naszej międzyrzeckiej Biblioteki Publicznej.
            Jeden z tekstów pochodził z „Ferdydurke” Witolda Gombowicza: …”recytowali usilnie i pobożnie… nie ma jak to szkoła, jeśli chodzi o wdrożenie uwielbienia dla wielkich ludzi…”. Na serio, skuteczność naszego kształcenia może nie jest doceniana. Słynna scena z lekcji języka polskiego pisarza, który wielkim był niewątpliwie, z dużym zrozumieniem „wydawana” przez Denisa Okraskę, z przyjemnością słuchałam tej interpretacji, jeśli młodzież czyta i  rozumie Gombrowicza, to jest bardzo dobrze…
            Kto czytał, ten trąba… (końcowy akapit „Ferdydurke”), chciałoby się rzec… Kto recytuje, ten kto przygotowuje się do Konkursów, razem z  opiekunami, nauczycielami… W tym roku do eliminacji przystąpiło 12 osób: Weronika Majewska, Mateusz Gabriel Gałka, Monika Dalidowska, Marika Krugiełka, Bartłomiej Domaszewicz, Natalia Twardosz, Martyna Juszczyk, Jakub Filipkiewicz, Denis Okraska, Paulina Majkowska –  z Piotrem  Witkowskim (akompaniament), Paulina Laskowska Oliwia Wrona i pani Wiesława Murawska. O kilka więcej osób niż w zeszłym roku. Uczniowie nie  tylko Liceów Ogólnokształcących, także Zespołu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego – z sukcesem w postaci nominacji na etap  wojewódzki Konkursu Recytatorskiego w Żarach.
            Po jakie teksty sięga młodzież? Co ją interesuje…? Wybiera je samodzielnie, nauczyciele tylko sekundują…I na pewno cieszą się, że młodzi ludzie chcą czytać, chcą się dzielić swymi lekturami, brać udział w Konkursach, co wymaga przecież pracy, przygotowania się. Niektóre wystąpienia były reżyserowane, z użyciem przyniesionych gadżetów. Interpretacja na scenie wybranego tekstu, jako monodramu, wymaga pracy nad jego zrozumieniem.
             Teksty Agnieszki Osieckiej, trochę zapomnianego, wydaje mi się (a może jednak nie?) Antoniego Libery, klasycznego poety. Utożsamianie się z  etnosem harcerstwa, szukanie formy współczesnej dla spadku po tradycjach skautowskich i naszych lokalnych harcerskich. Anna Achmatowa, wybitna rosyjska poetka, tłumaczenia poezji amerykańskiej przez Stanisława Barańczaka, dawne teksty z epoki średniowiecza (Wiesława Murawska – w kategorii dorosłej). Także bardzo współczesne teksty, niekoniecznie wybitne literacko, ale mieszczące się w orbicie zainteresowań. Naturalny komediowy talent Bartka Domaszewicza – trudny tekst G. Grassa, mam nadzieję, że Bartek będzie stale występował jako recytator na naszych lokalnych scenach. Fragmenty prozy. Relacje rodzinne – niełatwe, matka-córka, miłość i ból, życiorysy ludzkie - Dom praczki i jej dziecko - pachnące mydlinami... Poezja Haliny Poświatowskiej, poetki minionych dekad zmarłej w młodym wieku na serce. Wspomniany Witold Gombrowicz w jednym z najlepszych swych dzieł. Ze zdumieniem słuchaliśmy, jak dobrze młody człowiek - Denis Okraska (I klasa licealna) wpasował się w poetykę tego utworu, zauważając – niczym zawodowy aktor - każde w nim wypowiedziane słowo… Był też Sławomir Mrożek, Konstanty Idelfons Gałczyński.
            Najważniejsze jednak, myślę, było spotkanie się jako takie, wzajemne poznanie, odwaga podzielenia swoimi literackimi fascynacjami, werbalne, wobec publiczności – cytowanie tekstów, które, wybrane, zapadły – z jakichś powodów – w pamięć. Wysłuchaliśmy też śpiewnych interpretacji, poezji śpiewanej (Paulina Majkowska i Wiesława Murawska). Jury przyznało nominacje dla następny wojewódzki etap Konkursu Recytatorskiego w Żarach dzisiejszym wykonawcom: Paulinie Majkowskiej, Jakubowi Filipkiewiczowi, Martynie Juszczyk, Denisowi Okrasce i Mateuszowi Gałce.

Iwona Wróblak
marzec 2016 

             









Brak komentarzy:

Prześlij komentarz