wtorek, 21 czerwca 2016

Międzyrzecka odsłona 1050 Rocznicy Chrztu Polski

            Na placu przed okazałą bazyliką Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski zaroiło się od strojów – zrobiło się kolorowo i starożytnie, barokowo i piastowsko. Zaraz ruszy korowód - nasza lokalna odsłona 1050 Rocznicy Chrztu Polski (reżyseria Izabela Spławska) - na pamiątkę wydarzenia, które w polskiej historii było w tamtym okresie milowym krokiem ku integracji europejskiej.
            Wydarzenia historyczne zostały zobrazowane poprzez stroje uczestników – aktorów i przez szyk korowodu. Historyczne postacie Mieszka i  Dobrawy, biskupa Jordana, świętej Jadwigi, zakonników, którzy kroczyli z emblematem krzyża w pochodzie ulicami Międzyrzecza do Ratusza i kościoła św. Wojciecha. Barwny pochód oglądało wielu mieszkańców Międzyrzecza. Na przodzie Pięciu Braci w surowych strojach eremitów, którzy być może – prawie na pewno, dotykali stopami ziemi naszego zamku, międzyrzeckiej ziemi, jest niesione naczynie ilustrujące podobne, którym dokonano pamiętnego pierwszego chrztu, ważnego polityczno – społecznego aktu. Za nimi pierwsi władcy polskiej ziemi – władca Polan Mieszko z żoną, następnie ich następcy – w sztafecie pokoleń, gospodarze i mieszkańcy, kolejne generacje ludzi żyjących na ziemi lubuskiej. Lokalna odsłona powszechnej historii, jej  współczesna celebracja, w postaci scen rodzajowych, do których wykorzystano nasz lokalny kulturalny potencjał twórczej wyobraźni. Międzyrzeckie puzzle narodowej historii. Pokazanie tej historii i udziału w Niej Nas – naszego regionalnego udziału. W Międzyrzeczu, którego historia pisana sięga 1000  lat.
                Barokowe lśniące stroje Zespołu Muzyki Dawnej „Antiquo More”. Dawny obyczaj, z okresu Polski Obojga Narodów. Obyczaj kultury dworskiej, śpiewu i tańca na królewskim dworze, który był wtedy dworem europejskim. Często słuchamy występów naszego Zespołu, muzyka dawna jest stałym elementem międzyrzeckiego życia kulturalnego. Wspaniały taniec z flagami – też będzie prezentowany na końcowym koncercie. To jego werbel – zespół instrumentalny, nadaje rytm pochodowi. Czerwone pyszne stroje szlacheckie, kontusze (Bractwo Rokitiańskie) – Polska XVI-XVIII w. Wygrane powstania wielkopolskie, ich uczestnicy, żołnierze, którzy wygrali lokalną państwowość polską – stroje z lat 20. , pocz. XX w. (S.P. nr 3) , elementy - repliki uzbrojenia, mundurów, na ich nogach żołnierskie obuwie owinięte onucami. Biało – czerwone opaski na rękawach. Także życie kulturalne i   społeczne, obyczajowe - młodopolskie, wykluwającej się po ponad stuletniej niewoli epoki braku bytu państwowego – skamandrycki melonik i  neoromantyczny poetycki biały szal. Wędrówki powojenne ludów po II wojnie światowej, przemieszczanie się ludności na mocy traktatów pokojowych – symboliczna droga uchodźców i repatriantów w postaci spoczywającej walizy na wózku – z naklejkami dalekich portów w Ameryce, naszej emigracji. Na  ziemi lubuskiej nastąpiła niemalże stuprocetowa wymiana ludności (uczniowie z Gimnazjum nr 2). Współcześni harcerze i zuchy Międzyrzeckiego Hufca ZHP – sygnetariusze idei wychowania patriotyczno - obywatelskiego. Zielone stroje z kapeluszami z piórkiem Kurkowego Bractwa Strzeleckiego ze  Zbąszynia – lokalna aktywność społeczna. Górnicy w swych resortowych mundurach z Jerzmanowa. Na koniec sztandary parafialne – organizacji religijnych przybyłych z różnych stron – czytam na nich nazwy miast: Głogów, Gorzów, Rokitno, Zielona Góra, Płoty, Żarki Wielkie, Cybinka, Wschowa Przytok. Jest okazja do manifestowania uczuć religijnych.
            Izabela Spławska – reżyser korowodu, wręcza któremuś z pierwszych braci eremitów surowy proto-krzyż benedyktyński. Symbol mającej nastąpić chrystianizacji kraju. Pochód rusza. Pod Ratuszem zostaną dzieciom z tej historycznej procesji – maszerują razem z rodzicami, także w strojach z epoki, wręczone zapalone świece – na znak żywotności chrześcijaństwa jako religii uniwersalistycznej.
            Bogurodzica, uznana za pierwszy polski hymn państwowy, śpiewana jest w całości, przez Międzyrzecki Chór Kameralny. Honorujemy postawą na  baczność także nasz aktualny Hymn Państwowy. Oprawę muzyczną zapewniła Diecezjalna Diakonia Muzyczna, Dziecięcy Chór „Piccolo” z  Międzyrzecza oraz – jako muzyczny deser - Zespół Muzyki Dawnej „Antiquo More” , z układem tanecznym. Główny punk uroczystości to msza św. pod  przewodnictwem Metropolity Poznańskiego Abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konfederacji Episkopatu Polski z udziałem Biskupa Zielonogórsko – Gorzowskiego Tadeusza Lityńskiego oraz biskupów metropolii szczecińsko – kamieńskiej. W uroczystości uczestniczyli duchowni wyznań chrześcijańskich uczestniczący w Radzie Ekumenicznej. Pośród widowni i widzów liczne grono gości: władze miasta z burmistrzem Międzyrzecza, posłowie i senatorzy na Sejm RP, wójtowie, burmistrzowie i sołtysi, przedstawiciele środowisk akademickich. Organizacje pozarządowe, przedstawiciele pracodawców i lubuskich firm. W Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej im. Alfa Kowalskiego przygotowano wystawę poświęconą chrystianizacji Europy i Polski pt. „Tempora Christiana”.


Iwona Wróblak
czerwiec 2016























1 komentarz: