piątek, 24 czerwca 2016

Połączyła ich muzyka

            Tych młodych ludzi, dzieci, tegorocznych absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Międzyrzeczu – ważnej dla miasta placówki artystycznej, miejsca częstych koncertów, połączyła muzyka… – tak pisze w swym wierszu Partycja Politowicz, jedna z uczennic. Kilka lat życia spędzili razem, bardzo twórczo, ucząc się gry na instrumentach, na lekcjach teorii, poznając klejnoty światowego dorobku kompozytorskiego. Rozpoczęli próbę nauki własnej – od dotknięcia skrzypiec czy gitary, klawiszy fortepianu - po zagrany osobiście, po okresie nauki, utwór. Szkoła to pierwszy etap wtajemniczenia, po nim mogą być następne, II, III stopień. Ważne, że zaszczepia się dzieciom miłość do muzyki, wrażliwość artystyczną, nawyk chodzenia na koncerty i słuchania różnej muzyki. Szkoła ma pokaźny dorobek w postaci pewnej liczby absolwentów, którzy już robią karierę jako soliści. Pełni też funkcję społeczno – edukacyjną, która jest nie do przecenienia.
            Szkołę w tym roku ukończyło 16. absolwentów, z 36. osób rozpoczynających. Nauka nie jest łatwa, wymaga oprócz pewnych zdolności dużej ilości pracy, jednocześnie z nauką w PSM młodzi ludzie chodzą do powszechnych szkół. Cykl jest 4. i 6. letni. Uroczystość otwiera dyrektor Szkoły Małgorzata Telega – Nowakowska, mówiąc – zadbajcie o to, żeby Wasze spotkanie z muzyką trwało. Mottem ostatniego spotkania z dyrektorką Szkoły jest przytoczony cytat z „Dezyderaty” – uniwersalny testament życia, o tym, że świat jest piękny i ma się prawo w nim być. Z dołączonymi życzeniami jeszcze lepszego poznania świata sztuki, bo tym jest muzyka.
            Wyróżnieni zostają najlepsi uczniowie: Aleksandra Czop i Aleksandra Skowron. Uroczyście odegrany jest Hymn Państwowy, przy fortepianie akompaniuje nauczyciel gry na tym instrumencie Tadeusz Nowak. Czyste głosy śpiewają słowa pieśni. To końcowy akord wieńczący rok szkolny w  Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Międzyrzeczu. Wręczenie Świadectw ukończenia Szkoły. I koncert, ostatni w tym roku szkolnym, w auli. Koncert sumujący rok – jak mówi Kazimierz Dziembowski, wieloletni nauczyciel klasy fortepianu, także przedtem dyrektor szkoły – koncert cenny. Powinien być szczególnie gorąco oklaskiwany. Starannie jest przygotowany przez uczniów i pedagogów. Warty przez to wysłuchania – przez obecnych, licznie - rodziców, i nas, widzów. Zagrali w swym najważniejszym na tym etapie, koncercie:
Oliwia Orlik – gitara, nauczyciel – Marta Michunik, „Walc z nutką melancholii” Tatiany Stachak, Julia Skabardis – skrzypce, nauczyciel – Marta Walczak, „Perpetum mobile” Carla Bohm’a, przy fortepianie Tadeusz Nowak, Paula Gromadecka – akordeon, nauczyciel – Elżbieta Skibicka, Wariacje na temat rosyjskiej melodii ludowej „Kaczuszka na łące” S. Rubinsteina, Wiktoria Stachurska – Nowakowska – fortepian, nauczyciel Małgorzata Telega – Nowakowska, „Kamienna lampa w herbacianym ogrodzie” Janiny Garścia, Aleksandra Czop (posiadaczka Świadectwa ukończenia Szkoły z czerwonym paskiem) – gitara – nauczyciel Marta Machunik, „Walc w kafejce” Tatiana Stachak, Emil Magryn – akordeon, nauczyciel – Elżbieta Skibicka, wariacje pt.  „Zaloty przy studni” Krzysztofa Naklickiego, Aleksandra Skowron (Świadectwo z czerwonym paskiem) i Bogna Sobańska – flet, nauczyciel – Aleksandra Janowska, duet ze zbioru „Six Duos facile brilants nr 2, cz. 1 Allegro”. Duet gitarowy: Aleksandra Czop i Paweł Kaczmarek, nauczyciel Marta Michunik, „Canzonetta antica” Mirosława Drożdżowskiego, Piotr Czaplicki – fortepian, nauczyciel Tadeusz Nowak, Etiuda op. 44 nr 1 Aleca Rowley’a, Daniel Bębas – akordeon, nauczyciel – Elżbieta Skibicka, „Ballada op. 100 nr 15” Friedriecha Burgmülera. Zespoły: Zespół kameralny, prowadzony przez Kazimierza Dziembowskiego, w składzie: Aleksandra Skowron – flet, Anastazja Łuczak – klarnet, Partycja Malinowska – fortepian, „Rozszumiały się wierzby płaczące”, melodia popularna, Zespół kameralny – septet akordeonowy, nauczyciel – Elżbieta Skibicka, „Józek i Anka” i „Los  zakochanych”; dwie melodie kaszubskie w opracowaniu Krzysztofa Naklickiego, kwartet saksofonowy – nauczyciel Czesław Nowakowski, w składzie: Julianna Gabryelska, Daniel Bębas, Kamil Czekała, Jakub Wołoszyn, „Moon River” Henry’ego Mancini i „Irish Suite” Eliota A.Del Borgo, a na koniec – recytacja: Partycja Politowicz – wiersz własnego autorstwa pt. „Jeszcze raz”.
            Ostatni raz absolwenci zaśpiewają wspólnie, wykonają piosenkę ułożoną specjalnie na tę okazję. Do znanej melodii, o tym, że zachowają wspomnienia z miejsca, gdzie uczyli się słuchać i grać muzykę z różnych stron świata. Próbkę tej muzyki mamy w czasie dzisiejszego koncertu. Będą próbować, przynajmniej niektórzy, dalej grać, uczyć się, innym zostanie w pamięci przygoda z muzyką, ze sztuką. Jak pisze Partycja: w Szkole „(…) Zegar wybijał godziny/metronom takty, serce tętno/a głosy zlewały się w jedno(…)”.
            Na koniec została zwyczajowa – dosłowna - degustacja Muzyki i Instrumentu, w tym roku tort miał kształt skrzypiec, słodki smak, chociaż bez  przesady – praca z instrumentem jest nie tylko pasmem sukcesów, o czym wiedzą uczniowie szkół artystycznych. Ale za to jaką przynosi satysfakcję. Życzymy naszej Szkole Muzycznej, pedagogom i dyrekcji, dalszych sukcesów w pracy edukacyjnej.


Iwona Wróblak
czerwiec 2016















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz