czwartek, 20 października 2016

Muzyka to forma uzależnienia


            Słuchając Jakuba Lubiny i Dariusza Kupińskiego, na koncercie w Domu Szewca w Pszczewie, zrozumiałam, na czym polega układ muzyczny zwany duem gitarowym. Jak można się absolutnie słuchać i słyszeć grając razem w duecie. Powtarzać dźwięki uzyskując efekt symfoniczny. Mając razem tylko cztery ręce. Po co jest duet, a nie trio na przykład, chociaż takie też bywają. Że to optymalne brzmienie dla gitar klasycznych. Jakub Lubina i  Dariusz Kupiński grają ze sobą 10 lat. To bardzo słychać, że aż tyle... Jak doszli do takiej perfekcji? – Muzyka to forma uzależnienia – mówi Lubina. Jeden z jego profesorów powiedział kiedyś do niego – nie będzie chwili, kiedy nie będziesz myślał o muzyce. Grając codziennie, ćwicząc, dużo rozmawiają na  temat utworu. Kompozycja z wolna dojrzewa w nich. Ustalając tonację analizują każdy dźwięk. Pan Lubina mówi o energetyce gry – muzyka nie może być płaska - ... Frazy mają emocje... Wiele elementów składa się na sukces. Mają dobre, nienajtańsze, gitary, manufaktura lutnicza Bogusława Teryksa. Może dlatego tak wspaniale brzmią. I są po prostu dobrzy, dlatego organizatorzy kolejnego VI już Lubuskiego Weekendu Gitarowego, Zdzisław Musiał i  Krzysztof Nieborak, nauczyciele gry na gitarze z naszej Szkoły Muzycznej, ich wybrali. Każdy koncert z tego cyklu zapewnia widzom potężną porcję muzyki gitarowej w bardzo dobrym i doskonałym wykonaniu. Prezentują się także uczniowie Szkoły Muzycznej, Kamila Wojte – klarnet, której akompaniuje na gitarze Zdzisław Musiał (utwory kompozytorów współczesnych i jeden z okresu klasycznego G. P. Martiniego ”Pieśń miłosna”). Pan  Musiał wykona także dwie swoje kompozycje, jedna z nich z melodią na basowych strunach, akompaniamentem na strunach wiolinowych, dźwiękami przypominająca wiolionczelę, dosyć ciekawa.
            Kameralne wnętrze Muzeum w Pszczewie, nieduża sala z klimatem starych budowli, przybliża artystów do słuchaczy. Z odległości kilku metrów wyraźnie wszystko słychać. J. S. Bacha „Fuga” i „Preludium” d – moll, R. Schumann „Sceny dziecięce”, E. Granades „Walce poetyckie” i inne utwory. Muzyków i melomanów Weekendów gitarowych dzisiaj gości Muzeum Dom Szewca. Dom mieszczański z XVII – XVIII w. z podcieniem, typ  najstarszego budownictwa w rejonie, kryty gontem, z autentycznym warsztatem szewca z pocz. XX w. Salka koncertowa obwieszona jest mnóstwem starych fotografii. Obok gabloty z eksponatami z różnych okresów osadnictwa w rejonie dzisiejszego Pszczewa, wylepki żelazne ze starosłowiańskich ośrodków hutniczych z I – II w. n.e., fragmenty naczyń z okresu rzymskiego, piastowskie, średniowieczne gliniane naczynia i wyroby z żelaza, rogu. Jest  portret pierwszego właściciela domu, szewca Feliksa Paździorka, wybitnego działacza narodowego, współzałożyciela i prezesa pszczewskiego oddziału Związku Polaków w Niemczech. I jego warsztat pracy, sprzęty, wyroby. Obok salka – tzw. czarna kuchnia, pomieszczenie kominowe z dwoma otwartymi paleniskami do pieczenia chleba i wędzenia mięs. Ekspozycja dotycząca żydowskich mieszkańców Pszczewa. Dużo innych ciekawych eksponatów. Do  zwiedzania Muzeum pszczewskiego zachęca dyr. GOK p. Wanda Żaguń, z którą pan Musiał współpracuje jako organizator Weekendów od kilku lat.
            Organizatorem koncertów jest Państwowa Szkoła Muzyczna I. stopnia w Międzyrzeczu, Urząd Miejski, MOK w Międzyrzeczu, GOK w  Pszczewie, Zajazd „Almarax” na Głębokim. Patronat honorowy – burmistrz Międzyrzecza. Maraton trzech dni niezapomnianych wrażeń muzycznych. Celem jest zapoznanie słuchaczy z gitarą we wszelkich jej odmianach. Propagowanie młodych wykonawców. Prowadzący jeden z poprzednich koncertów, w auli Szkoły Muzycznej, pan Kazimierz Dziembowski powiedział mi, że studenci szkół muzycznych czasami są równie dobrzy jak znani wirtuozi. Gitara jest instrumentem o najpełniejszych i najbogatszych możliwościach harmonicznych i polifonicznych. W auli usłyszeliśmy najpierw, tradycyjnie już, uczniów, młode pokolenie przyszłych mistrzów: Aleksandrę Frankiewicz, Agnieszkę Wojtkowiak, Adriana Buszczaka, którzy godnie zaprezentowali się w tangu czeskiego kompozytora V. Petraska. Następni z uczniów: duet skrzypcowo – gitarowy A. Frankiewicz i Sylwia Górna, zagrali N. Paganiniego „Poloneza” A – dur” i debiut kompozycji Z. Musiała pt. „Wiosenna zaduma”. Druga część to popisy mistrzów, Krzysztofa Meisingera - gitara i Bartosza Worocha – skrzypce.
            Krzysztof Meisinger studiował w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Akademii Gitarowej w Koblauz, jest laureatem wielu konkursów gitary klasycznej, stypendystą Ministra Kultury. Uczestniczył w wielu konkursach mistrzowskich, współpracował z orkiestrami kameralnymi, brał udział w wielu festiwalach. U nas wystąpił w duecie gitarowo – skrzypcowym z Bartoszem Worochem. Dwa przepięknie brzmiące instrumenty i dwaj znakomici wykonawcy. A. Tansmana – „Cavatina”, A. Bariesa „Julia Florida”, J. S. Bacha „Grave z sonaty A – moll na skrzypce solo”, 7 najpopularniejszych pieśni hiszpańskich i inne utwory.
            Bartosz Woroch jest obecnie studentem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Laureat wielu konkursów ogólnopolskich, a także międzynarodowych. Dwukrotnie był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Także w Międzyrzeczu nie zapomnimy jego Paganiniego na skrzypcach, niewątpliwie młody artysta ma ogromną łatwość pokonywania trudności technicznych, mieliśmy ucztę duchową słuchając jego gry. N. Paganini, H. Wieniawski, J. S. Bach –  byłam pod wrażeniem precyzji jego gry.
            Podobnie jak braci Grzegorza i Andrzeja Krawców, duo gitarowego w Kościele p. w. Św. Jana. Ich suit francuskich J. S. Bacha, współczesnych kompozycji Andrzeja Cwojdzińskiego. Oraz Zespołu Muzyki Dawnej „Antiquo More”. ( o drugim dniu LWG pisze Wiesława Murawska)
            Dziękujemy organizatorom i współpracownikom LWG za wspaniałe przeżycia, za wiele godzin niesamowitej muzyki z udziałem gitary klasycznej, za moc wrażeń. Dziękujemy sponsorom za ich wkład w kulturę naszego regionu: MOW Sp. z o. o., Gospodarczy Bank Spółdzielczy, Urząd Miejski, GOK  w Pszczewie, Hotel – Zajazd „Almarex” Głębokie, Parafia p. w. Św. Jana Chrzciciela – ks. Marek Walczak (dziękujemy za organizację koncertu G. i A.  Krawców), DUX z Warszawy, Towarzystwo im. W. Lutosławskiego z Warszawy, Absonic z Wrocławia, Kantor Wymiany Walut – Maria Bobińska, Kable i Osprzęt Elektryczny – Józef Kowalczyk, Andrzej Luftman – Sklep „Świat Dziecka”, Zakład usług filmowych – Roman Sulkowski. Patronat medialny – „Kurier Międzyrzecki”.


Iwona Wróblak
sierpień 2007

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz